Pohyb a kondice,  Prevence,  Rubriky

Lék na dětská záda

Zda mají vaše děti zdravá záda, můžete zjistit jednoduchým testem.

Tráví vaše děti spoustu času u počítače nebo u televize? Přesvědčte je, aby častěji sportovaly. Postarejte se také, aby měly hodně ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a ryb, protože obsahují látky nezbytné pro zdravé kosti. Co ještě můžete udělat, aby vaše děti měly záda rovná a zdravá?

Začínáme od miminka

Pediatři jsou přesvědčeni, že k některým pokřivením páteře dochází už v prvních měsících života. Právě proto doporučují, aby miminka neležela stále jen na zádech, ale občas i na bříšku. Když položíte miminko na bříško, zvedá totiž hlavičku a přirozeně si tak posiluje zádové a krční svaly. Hodně můžeme ovlivnit správným výběrem postýlky, a dokonce i tím, že dítě navykneme spát jenom s tenkým polštářem pod hlavou. I sezení, vstávání nebo chození, které někdy rodiče své ratolesti učí předčasně, mohou páteř poškodit. Dochází totiž k přílišnému zatížení ještě nedozrálé páteře a jejího podpůrného systému. Raději nechte svého potomka batolit se po čtyřech, pokud se mu to líbí – jde o skvělé posilování končetin, zádových svalů a celých zad.


Chybné držení těla nebo pokřivení zad a páteře, zejména když jsou odhaleny včas, lze velice úspěšně napravit pomocí řady speciálních korekčních cvičení, která vám doporučí ortoped. Dítě však musí zásadně změnit své návyky a začít se co nejvíce hýbat. Pohyb je důležitý jak pro léčbu, tak pro budování svalů a šlach, které podpírají a stabilizují páteř. S lékařem nebo fyzioterapeutem konzultujte typ sportovní aktivity, které se dítě věnuje. Například při skolióze, nejčastějším typu pokřivení zad, je ideální plavání, vodní pólo, veslování, házená nebo basketbal. Naopak se příliš nedoporučují některé atletické disciplíny, jako je skákání, sportovní gymnastika nebo posilování. Foto: Sutterstock

Pohyb a zase pohyb

U starších dětí je hlavní součástí prevence poruch zad a držení těla pravidelný a dostatečný pohyb. Pokud si už odmalička najdete s dítětem pár minut denně na pravidelnou rozcvičku, jeho záda budou odolnější. Stejně tak jim prospívá časté plavání a většina aerobních sportovních aktivit. Děti, které sportují, se také lehce vyhnou nadváze – dalšímu rizikovému faktoru, který neprospívá zádům. Zapomenout nesmíme ani na dětský jídelníček, měl by obsahovat dostatek vápníku a vitaminu D.

Postel a židle

Na kvalitní posteli a hlavně matraci by v případě dětí rodiče neměli šetřit. Matrace musí odpovídat jeho věku a váze a musí vhodně podepírat páteř. Protože nemůžete příliš ovlivnit, na jaké židli sedí dítě ve škole, pořiďte mu alespoň domů vhodný pracovní stůl a židli. Například v případě židle vůbec nestačí, aby vyhovovala jen výškově. Dobrá židle musí podepírat, nebo dokonce posilovat záda a zádové svaly. Samozřejmě že „zdravé“ židle jsou o něco dražší, ale jde o dobrou investici. Bude-li dítě trávit u počítače celé hodiny, nebudete se muset tolik obávat alespoň o jeho záda.

Text: Daniela Pirnerová, foto: Sutterstock

Jak je na tom vaše dítě?

Odborníci z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně před několika lety uskutečnili studii, díky níž se ukázalo, že vadné nebo velmi špatné držení těla má až 55 procent dětí na prvním stupni základních škol. Chcete vědět, jak je na tom vaše dítě? Udělejte si jednoduchý test:

  1. Poproste dítě, aby si ve spodním prádle stouplo zády k vám. Sledujte pozorně, zda má obě ramena i lopatky ve stejné výšce. Pokud je některé rameno nebo lopatka níž, jde o vadu postavy.
  2. Poproste dítě, aby udělalo hluboký předklon, jako by se chtělo dotknout špiček nohou, a nekrčilo přitom kolena. Prohlédněte celá záda a páteř. Všímejte si hlavně různých asymetrií, vyboulenin a tvaru páteře.
  3. Nakonec prohlédněte dítě z boku, zda nemá kulatá záda, svěšená ramena anebo příliš vystrčené břicho.

Pokud jste našli jakkoliv nesrovnalost nebo si nejste jisti, můžete porosit o kontrolu dětského lékaře. Vyhledat můžete i specialistu, kterým je v tomto případě dětský ortoped.







Koupit časopis