TIPY ZDRAVÍ

Které vitaminy potřebuje vaše pleť?

Vitaminy jsou velmi diskutovaným tématem nejen v oblasti výživy, ale také v kosmetice. Na trhu se tak setkáte s nepřeberným množstvím produktů obsahujících dávku vybraných vitaminů. Nejčastěji se jedná o vitamin C, retinol a niacinamid. V čem tkví jejich síla a proč byste je měli začít používat i vy?

Obsah obrázku zeď, osoba, interiér, žlutá

Popis byl vytvořen automaticky

Vitamin C

Vitamin C je skvělým pomocníkem v oblasti péče o pleť. Nejčastěji jej najdete v kosmetických produktech jakožto podpůrnou složku. Příkladem může být sérum na pleť nebo hydratační krém s vitaminem C. Poté co na obličej nanesete vitamin C, vytvoří se na něm speciální ochranná bariéra, která zabraňuje škodlivým látkám a volným radikálům vniknout do pokožky. Vitamin C se hodí pro všechny typy pleti, má antioxidační účinky, bojuje proti vráskám a také má protizánětlivé účinky.

TIP: Pokud máte citlivou pokožku a chcete vyzkoušet kosmetiku s vitaminem C, vybírejte spíše produkty, které obsahují maximálně 5 % vitaminu C.

Retinol

Retinol je poslední dobou velmi často skloňovaným pojmem v oblasti kosmetiky. A to přesto, že není ve světě péče o pleť úplnou novinkou. Jedná se totiž o vitamin A, který se už od 70. let používá zejména k léčbě akné. Má skvělé antioxidační schopnosti, bojuje proti ucpávání pórů a odstraňuje z pleti odumřelé buňky. Krom toho také bojuje proti předčasným projevům stárnutí a podporuje regeneraci pokožky.

Rozhodnete-li se zahrnout do své denní rutiny retinol, začněte spíše s nižší koncentrací vitaminu. Díky tomu předejdete zbytečnému zarudnutí nebo podráždění pokožky.

Niacinamid

Niacinamid je forma vitaminu B3 a podobně jako výše uvedené vitaminy i tento malý zázrak je hojně využíván v kosmetickém průmyslu. Niacinamid se běžně vyskytuje v lidském organismu a je nepostradatelný zejména při metabolických procesech. Hlavním pozitivním přínosem niacinamidu pro pleť je fakt, že výrazně zpomaluje její stárnutí. S věkem totiž klesá produkce bílkovin, především kolagenu, kvůli čemuž se postupem času na pleti objevují vrásky. Niacinamid produkci kolagenu zvyšuje a dále také pomáhá zesvětlovat pigmentové skvrny, předchází jejich vzniku a sjednocuje tón pleti.Koupit časopis