Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Krásná i v těhotenství

Věnujte svému tělu, pleti i líčení zvláštní péči a budete ta nejkrásnější nastávající maminka v širokém okolí.

Je prokázáno, že spokojenost se sebou samou a svým vzhledem se promítá do psychické i fyzické pohody a samozřejmě naopak. To, jak se cítíte, se projeví na vaší vizáži. V průběhu těhotenství byste se měla hýčkat dvojnásob, a pokud jste na sebelásku nebyla dříve zvyklá, je toto období tím nejlepším, jak se ji naučit a užívat si ji.

Mějte se ráda

Zní to jako fráze, ale od toho se mnohé odvíjí, ať negativní či pozitivní (a nejen v těhotenství). Nemusí se z vás rovnou stát meditující budoucí maminka, ale rozhodně byste na péči o sebe měla zapracovat. Začněte tím, že budete hodně a kvalitně spát. Říká se, že hodiny, které naspíte před půlnocí, se projeví na vaší kráse i zdraví, tak to vyzkoušejte. Jezte, na co máte chuť, i když se vám možná chutě poněkud pobláznily, ale rozhodně si nic nezakazujte, tím byste se jen dostala do stresu a ten by vám na kráse rozhodně nepřidal. Samozřejmě se snažte jíst především chemicky neošetřenou zeleninu a ovoce, a pokud máte spíše chuť na jídla, která by se dala označit za prohřešek proti zdravé výživě, hlídejte si přiměřenost porcí. Buďte sebevědomá. Co nejvíc relaxujte, nejlépe za pomoci aromaterapie. Vůně jsou magické, uvolňující a navozují pocit pohody. Vyberte si tu, která vám nyní přijde nejpříjemnější, ve formě aroma svíčky nebo pár kapek esenciálního oleje v aroma lampě. K posílení psychické kondice se hodí neroli, pro relaxaci ylang-ylang a santalové dřevo, na zklidnění levandule. Vyhněte se tymiánu, kafru, šalvěji, skořici, eukalyptu, anýzu a bazalce!

Pro růžolící tváře a zdravý vzhled

Někdy se říká, že v těhotenství získá žena výměnou za ranní nevolnosti a pozvolna se nafukující břicho krásnou pleť bez chybičky. Některým budoucím maminkám se skutečně poštěstí, že mají rozzářenou pleť, ale pleť mnoha žen je pod vlivem rozbouřených hormonů, což má za následek trápení s pupínky, podrážděnou pokožkou a těhotenskými skvrnkami. Abyste měla zdravou barvu, dopřejte své pleti každé ráno „spršku“ studenou vodou, poté však pokožku neosušujte ručníkem, ale vysušte fénem. Pak vyčistěte pleť čisticí pleťovou vodou a poté naneste hydratační krém. Můžete také použít olej z meruňkových jader, který jemně voní po marcipánu, rychle se vstřebává a dodá pleti zářivý a hedvábný lesk. Hodí se i pro citlivou pokožku.

Dopřejte si znovuzrození

Například pomocí jemných peelingů. Ty aplikujte nejen na pleť obličeje, ale na celé tělo. Brusné látky zajistí pokožce odstranění šupinek odumřelé kůže, prokrví a připraví pleť na co nejlepší vstřebávání dalších pleťových mlék, krémů nebo olejíčků. Jemné peelingy můžete nahradit střídavými teplými a studenými obklady obličeje, které rozproudí krevní oběh. Stejného efektu docílíte i kroužením ledovou kostkou po obličeji.

Už od prvních týdnů těhotenství byste měla o citlivé prsní partie pečovat. Vhodné jsou jemné masáže, používání krémů nebo olejíčků. Foto: Shutterstock

Krásné vlasy

Na vzhled a kvalitu vlasů mají hormony také vliv, tudíž může docházet k jejich vysušování, lámavosti či maštění, ač jste dřív tyto problémy neměla. K mytí vlasů používejte vlažnou vodu. Je-li voda horká, povzbuzuje mazové žlázy a vlasy se pak rychleji mastí. Jestliže máte sklon k suchým vlasům, vetřete si dlaněmi do vlasů jednou týdně sezamový olej, asi tři polévkové lžíce a dobře jej vmasírujte, pak si vlasy pročešte hrubým hřebenem a zabalte do ručníku. Dejte si nohy nahoru a na ručník foukejte asi deset minut teplý vzduch z fénu. Nakonec si vlasy umyjte neagresivním šamponem. Trápí-li vás mastné vlasy, po umytí jemně vmasírujte do pokožky hlavy dvě polévkové lžíce citronové šťávy. Do konečků vlasů vetřete kondicionér, který obvykle používáte, a nechte alespoň dvě minuty působit. Potom si vlasy důkladně propláchněte. Barvíte-li si vlasy, měla byste se svěřit do rukou odborníků. Na trhu jsou již šetrné barvy bez amoniaku a na biozákladu. Návštěvu kadeřníka za účelem barvení rovnou využijte a buďte malinko odvážná. Ano, je čas na změnu účesu!

Podtrhněte svůj přirozený půvab

V těhotenství jste krásná už jen tím, že jste nastávající maminka, proto buďte na sebe i svou novou životní roli náležitě pyšná. Neznamená to však, že pokud jste byla do otěhotnění vždy dáma s perfektním nalíčením, měla byste nyní ze sebe udělat přírodní, rozumějte nenalíčenou osobu s mastnými vlasy. Nic takového! Nebudeme si nalhávat, že s rozšiřováním určitých partií vašeho těla se nedostaví určitý pocit frustrace, právě proto byste měla být vždy hezky upravená, abyste na sebe mohla být náležitě pyšná a zářila spokojeností a především sebevědomím. Pro těhotné se nejvíc hodí takzvané nahé líčení, které vlastně ani není vidět, ale přitom dodá neuvěřitelný šmrnc. Dosáhnete ho kvalitním podkladovým krémem, make-upem, korektorem, pudrem, řasenkou a tvářenkou. Nepatříte-li zrovna k vyznavačkám líčení, udělejte alespoň malou výjimku a kupte si krémovou tvářenku. Můžete ji nanášet nejen na tváře, ale také na rty.

Dejte vale nezdravé kosmetice

Nebyly bychom snad ani ženy, kdybychom si neužívaly návštěvu drogerie, parfumerie nebo dermatokosmetického centra a nákup nových úžasných přípravků, které nám pomáhají být ještě krásnější a svůdnější. Zamyslela jste se ale někdy nad tím, co všechno se prostřednictvím kosmetických přípravků dostává do vašeho těla? Možná jste už někdy slyšela o parabenech. Jsou to konzervační látky, které prodlužují životnost výrobků. Parabeny jsou klasifikovány jako xenoestrogeny, což je skupina umělých chemikálií napodobující estrogen. Kromě toho, že jsou uváděny ve spojitosti s rakovinou, hovoří se o nich také jako o jedné z příčin neplodnosti. Ta se vás nyní sice netýká, ale vykročte na novou, zelenou, kosmetickou cestu bez parabenů. Při nákupu kosmetiky, a to i v prodejnách se zdravou výživou a kosmetikou, zkontrolujte složení výrobku. Pozornost byste měla věnovat i výrobkům, které obsahují umělá barviva, která jsou vyráběna z uhelného dehtu nebo ropných produktů. Vyhněte se i make-upům s minerály, které jsou vlastně kovy. Zkrátka nechte si v lékárně, prodejně s biokosmetikou či na internetu poradit s volbou firmy, jejíž přípravky – od krémů přes šampony až po řasenku – neobsahují škodlivé látky.

Text: Anna Němcová, foto: ShutterstockKoupit časopis