Psychologie,  Rubriky

Kolik tajemství snese láska?

Když se mají dva lidé rádi, měli by o sobě vědět úplně všechno. Anebo ne? Je lepší sem tam něco zatajit? Zeptáte-li se na to jakéhokoli odborníka, jednoznačně se přikloní k druhé z možností.

Absolutní upřímnost je základem každého dobrého vztahu. Pokud si něco takového myslíte, raději na to zapomeňte. Samozřejmě vás nechceme navádět k tomu, abyste si navzájem lhali. Důvěra a otevřená komunikace parterů o problémech, pocitech či přáních je velmi důležitá, ale… Naprostá otevřenost je možná jen v romantických filmech.

Říkat za každé situace pravdu?

Představte si situaci. Přijdete večer domů poté, co k vám do práce nastoupil nový kolega nebo kolegyně. A už mezi dveřmi slyšíte otázku: Tak co, jaký (jaká) je? Už jen to, že vám takovou otázku ten druhý položí, signalizuje, že nový objekt ve vašem okolí v něm vyvolává určitý pocit ohrožení. Odpovíte-li, že prostě báječný, pozorný a krásně voní, jistě partnera alespoň trochu raníte. Existuje ale i další důvod, proč o sobě navzájem nevědět úplně všechno. Je jím touha. Jakýkoli vztah nás opravdu naplňuje jen tehdy, je-li v něm touha. Ta však zaniká, když je bezezbytku naplněna. Tedy pokud si celým svým srdcem přejeme, aby byl partner bezezbytku náš, abychom znali všechny jeho myšlenky a pocity, je to fajn. Ve chvíli, kdy toto všechno máme, přestává být pro nás ten druhý tolik zajímavý. Najednou není po čem toužit. A proto by tady stále mělo být něco, co je nedořešeno, něco, co o sobě partneři nevědí, nějaké maličké tajemství. Udržet však mezi tím, co má ten druhý o nás vědět, a tajemstvím správnou míru, je hodně těžké. Proto, aniž bychom vás chtěli k něčemu nabádat, vám nabídneme přehled situací, kdy neříkat celou pravdu se může vyplatit. Ale ne vždy…

1. Byli jste nevěrní, sice jednorázově, ale byli

Bylo to sice jen jednou, ale strašně toho litujete. Chtěli byste vše vrátit zpátky. Možná máte pocit, že kdybyste to vše svému partnerovi nebo partnerce řekli, bylo by vám lépe. Odborníci se ale shodují, že v této situaci je lépe mlčet. Přiznání by mohlo být zraňující a ohrozit váš vztah.

Nelžete, když… váš partner na nevěru přijde. Zapírat v tento moment by bylo chybné. Snažte se ale vysvětlit, že jste mlčeli právě proto, že ho milujete a báli jste se o osud vztahu.

2. Nezávazný flirt

Seznámili jste se někým zajímavým a trochu jste si zaflirtovali. Pokud to proběhlo ve vší počestnosti, tak na tom rozhodně není nic špatného a není třeba mít výčitky. Naopak – malý flirt zvyšuje sebevědomí a uspokojuje touhu po něčem novém, což se poté odrazí v našem stálém vztahu. Váš partner rozhodně nic vědět nemusí, mohlo by ho to ranit a to by bylo zbytečné. Nic vážného se přece se nestalo.

3. Setkání po letech

Vzpomeňte si – jak vám bylo, když váš partner mluvil o svých bývalých vztazích? Asi ne moc dobře. Prostě jste si nechtěli představovat, jak žil s někým jiným, co spolu prožívali a jaké měl kdo názory na věci. Takové řeči vždy probouzejí pocit ohrožení. Pokud se tedy někdy setkáte se svým bývalým – ať už náhodou nebo úmyslně, tomu, kdo s vámi dnes žije, to nevykládejte.

4. Erotické sny a fantazie

Prostě se to stává. Sny se zdají a nic s tím neuděláme. Ve spánku prožíváme vášnivé románky s oblíbenými herci nebo třeba s pěkným sousedem odvedle. Není na tom nic divného ani strašného, když v našich erotických fantaziích figurují jiní milenci než ti, s nimiž pravidelně sdílíme ložnici. Nemusíte mít černé svědomí, ale také o tom nemusíte u snídaně nahlas a nadšeně vyprávět. Vás by přece také nepotěšilo, že ve fantaziích partnera nejste tím jediným člověkem na světě.

Nelžete, když… vaše sny a fantazie směřují mimo váš stálý vztah dlouhodobě. Může to totiž signalizovat, že vše není v pořádku. V takové situaci je asi dobře o problému začít mluvit, nicméně ani tehdy nemusí být vaše slova odsuzující a zranitelná. Leccos lze vynechat, řekněte jen to nejnutnější, co potřebujete pro to, aby se vaše soužití s partnerem narovnalo.

5. V posteli to není ono

Občas vás napadne: škoda, že nelze spojit dva lidi dohromady. V bývalém vztahu byl sex jízdou do ráje, v současném za moc nestojí. Co s tím? Sex je sice důležitý, ale mnohem podstatnější je, že ten, s kým žijete nyní, je skvělý člověk. To, že není přeborníkem v erotických hrách, mu určitě rádi odpustíte. Nahlas to ale konstatovat není třeba. Nikoho nepotěší, když mu, byť zaobaleně, sdělíte, že vás to s ním v posteli nebaví. Všichni jsme ješitní a jakákoli zmínka o nedostatečnosti nebo dokonce srovnávání s někým jiným jsou pro nás nepřijatelné.

Nelžete, když… jste v posteli opravdu dlouhodobě absolutně nepokojeni. Pak o tom partnerovi říci musíte. Nesoulad v sexuální oblasti nelze řešit jinak než otevřenou komunikací se snahou přijít na příčiny a vyřešit je. Možná jen neví, co si k vám vlastně může dovolit. Možná potřebuje jen trochu inspirace a jemné vedení. Anebo si situace vyžádá návštěvu sexuologa.

Text: Irena Bečvářová, foto: SutterstockKoupit časopis