Prevence,  Problém a řešení

Každý problém má řešení!

Mezi typické vlastnosti mužů patří i nechuť cokoli řešit. Ženy by naopak rády probíraly všechno až příliš podrobně. Při řešení problémů v sexu je však složité oboje. Co s tím?

Skoro polovina českých mužů to dnes nemá se sexem nijak jednoduché. Prostě jim milování nejde tak, jak by sami chtěli nebo jak by si to představovaly jejich protějšky. Pokud se nejedna vysloveně o diagnostikované poruchy, mohou si páry účinně pomoci sami. Ptáte se jak? Jednoduše – základem je pozornost, ohleduplnost, tolerance, a samozřejmě i porozumění. Jedním slovem – lékařem může v této situaci být sama láska, protože všechny zmíněné atributy k ní nepopiratelně patří.

Trápení pod peřinou

Potíže s erekcí mohou mít řadu příčin. Nemá-li muž se sexem ještě mnoho zkušeností, je na vině zřejmě psychika. Pokud ale bylo dlouho všechno v pořádku a pak se najednou objevily problémy, bude zakopaný pes zřejmě nikoli jen v hlavě, ale i v těle. Na vině mohou být některé choroby (návštěva lékaře by tedy byla na místě), ale také jen únava a přepracování. Co se tedy dá zvládnout pouhou souhrou v páru?

Rady pro ženy

 • Buďte taktní. Selhání v sexu je pro chlapa těžkou ranou a necitlivým přístupem byste jen přilily oleje do ohně. V žádném případě se mu tedy neposmívejte, nebagatelizujte jeho problém, ale také ho příliš nelitujte. Věta: „Netrap se tím, mě to vůbec nevadí,“ je absolutně nevhodná. Chlap totiž neuvěří, že to myslíte upřímně a nechcete ho jen uchlácholit. Spíše se zaměřte na to, co by pro vaše uspokojení mohl udělat jinak.
 • Jinak mu vařte. Připravujte mu méně tučná a nízkokalorická jídla bohatá na vitaminy a minerály – především z obsahem A, B6, C, E, zinku, jodu a fosforu. Podpořte ho ve fyzických aktivitách.
 • Překvapte ho. Když muž při milování párkrát selže, jeho obavy, že se to bude opakovat, se stupňují. A čím větší má strach, tím víc roste pravděpodobnost, že se jeho černé představy naplní. Někdy ale stačí, když ho žena začne lehce svádět tam, kde by to vůbec nečekal. Erotické představy dělají své a je možné, že partner na své obavy zapomene.

Rady pro muže

 • Hrajte si. Kdo si hraje, nezlobí, říká se. Dost možná to platí i pro vaši mužskou chloubu. Vyvarujte se všeho, co by byť jen vzdáleně připomínalo úkolovou záležitost. Zkuste do sexu vložit co nejvíce zábavy a radosti. Buďte spontánní. Hrajte si, mazlete se, zkuste třeba místo milostné předehry masáž. Experimentujte a zkoumejte, co vás nejvíce vzrušuje.
 • Zakažte si soulož. Pokud jste si jistý tím, že vaše sexuální problémy vězí v psychice, můžete zkusit následující postup. Domluvte se, že se na nějakou dobu – třeba na měsíc – vzdáte vlastního pohlavního styku. Budete se jen mazlit, dráždit si erotogenní zóny, ale k vlastní souloži nedojde. A to dokonce ani v případě, že budete mít erekci přímo ukázkovou.
 • Léky až naposledy. Léky jako viagra apod. by měly přijít na řadu až úplně naposledy, když všechno ostatní selže. A vždy jen na doporučení lékaře.

Jak zastavit rozjetý vlak

Postelové trápení však může mít úplně opačný ráz. Prostě mužovy sexuální schopnosti mohou patřit do kategorie tři vteřiny a dost. Potíže s předčasnou ejakulací se napravují velmi obtížně, a to hlavně proto, že jsou z hlediska evoluce vlastně výhodné. V přírodě totiž na nějakou ohleduplnost a čekání, až partnerka „bude“, není čas. Když to samec nestihne rychle, riskuje, že se mu to už nepodaří vůbec. Chápeme, že pro páry, v nichž je muž už se vším hotov v okamžiku, kdy se partnerka teprve začíná dostávat do ráže, je to slabá útěcha. Pokusíme se tedy o radu, jak tento stav vylepšit.

Rady pro ženy

 • Udržte projevy vzrušení na uzdě. Začne-li žena více projevovat své vzrušení, myslí si řada mužů, že už se blíží k orgasmu a automaticky zrychlí své pohyby. Změnit to pak už není možné.
 • Nenechte svého partnera, aby se příliš soustředil. Vyrušujte to – občas na něj promluvte nebo si vyžádejte změnu polohy ve chvíli, kdy by to určitě nečekal.
 • Preferujte polohy, kdy jste nahoře, můžete tak partnera lépe kontrolovat.

Rady pro muže

 • Prodlužte předehru. Zkuste partnerku mazlením nebo za pomoci erotických pomůcek přivést až těsně pod vrchol, nebo dokonce až k orgasmu samému. Pak totiž nemusí vůbec vadit, že sama soulož potrvá jen pár desítek sekund. Nikde není psáno, že poté nemůžete pokračovat v mazlení a nezkusit to ještě jednou. Při druhém pohlavním styku už nebývají podněty tak dráždivé, a proto můžete vyvrcholit až mnohem později. Pokud vaše partnerka není proti takovým praktikám, může vás před vlastním milováním přivést k orgasmu rukou či ústy. Nebo zkuste před započetím milostných hrátek sám masturbovat.
 • Kupte si v sexshopu zesílené prezervativy. Jsou sice primárně určeny pro anální styk, ale v případě zvýšené dráždivosti poslouží dobře i vám. Sníží totiž citlivost penisu a prodlouží dobu milování před vlastním vyvrcholením. Pokud by vás napadlo, že stačí dva prezervativy navlečené na sebe, raději to ani nezkoušejte. Mohou jednoduše sklouznout. Citlivost penisu mohou snížit i různé speciální gely a spreje.
 • Zvolte výhodou polohu. Klasická misionářská poloha, při které je muž nahoře, není vhodná. Pro ženy je možná pohodlná, ale pro muže patří k těm nejdráždivějším. Navlas stejné je to i s polohou „zezadu“. Při problémech s předčasnou ejakulací jsou proto doporučovány tzv. lžíce, tedy ty, při nichž žena leží na boku s nohama u sebe a partner do ní vstupuje zezadu. Rovněž můžete volit polohy, kdy je žena nahoře. Když budete pasivní a nebudete pohybovat pánví, snáze můžete kontrolovat své vzrušení.

Text: Irena Bečvářová, foto: ShutterstockKoupit časopis