vztahy, sex, láska
Problém a řešení,  Psychologie,  Rubriky

Kam mizí mužská něha?

Najít ženu, která by po určité době partnerského života nepociťovala nedostatek něhy, je obtížné. Ztrácejí snad muži po několika měsících vztahu zájem o vzájemné doteky mimo prostory ložnice?

Něha a mazlení patří k lásce stejně neoddělitelně jako sex. Proč se tedy z většiny vztahů po čase vytrácí? Odpověď vůbec není jednoduchá. Musíme se pro ni totiž vrátit už do raného dětství. Různé průzkumy totiž ukázaly, že miminkům a batolatům mužského pohlaví projevují rodiče a prarodiče mnohem méně něžnosti než malým děvčátkům. Pro otce je samozřejmé políbit svou dceru, ale syna? To je už mnohem méně běžné. Malí kluci se učí, že chlapi nepláčou a nemazlí se – to jsou čistě ženské slabosti.

Jsou to jen vytvořené zábrany

S něhou je to vlastně podobné jako s vyznáním lásky. Prosté „miluji tě“ je po delší známosti pro muže téměř nevyslovitelné. Jako by se jim někde v mozku vzbudila vzpomínka, že muži své city neprojevují. Výjimku tvoří pouze dvě situace. První je doba intenzivní zamilovanosti, kterou provází hormonální bouře a touha být své vyvolené stále nablízku. Druhou je pak sex. Téměř každý muž ví, že něha patří k milostné předehře a žena ji nutně potřebuje ke svému vzrušení. Tento cíl boří zábrany něhu ve velké míře poskytovat.

O doteky si klidně řekněte

Ženská potřeba něhy se však neomezuje jen na dobu první velké zamilovanosti či pohlavního styku. Láskyplné objetí a mazlení je pro slabší pohlaví někdy důležitější než sám sex. Je nějaká šance, že tohle muži pochopí? Upřímně – takový muž je spíše raritou. Proto by se ženy neměly stydět si o mazlení samy říct. Ovšem důležité je jak. „Ani si nepamatuji, kdy jsi mě naposledy pohladil. Cožpak tě už vůbec nezajímám?“ Tak tohle je špatná cesta. Vede jen k tomu, že se partner stáhne do sebe a něžností bude ještě méně. Nejprve je třeba zjistit, jaký má vůbec partner k mazlení vztah. Většině mužů se totiž přes všechny zábrany něžnosti líbí jako ženám. Existují však také lidé – a nejen muži, kteří vzájemné dotyky k životu vůbec nepotřebují. Prvním krokem je tedy ptát se na to, jak se partner při hlazení a líbání cítí. Druhou možností je přitulit se a prohlásit třeba: „Dnes byl příšerný den. Mám chuť se k tobě schoulit a jen tak ležet.“ V tu chvíli je jasné, že nejde o sex, ale pouhé něžné objetí.

Nezapomeňte na rituály

Přetrvání něhy ve vztahu pomohou i rituály, které se partneři naučí hned zpočátku. Patří mezi ně například pusa na rozloučenou při odchodu do práce, na přivítanou, na dobrou noc… Psychologové také doporučují, aby si páry vyhradily denně chvilku jen pro sebe. Stačí, když si vypijí kávu či si dají sklenku vína, při které si budou jen tak povídat. Řešení problémů je však zakázáno. Tyto „soukromé chvilky“ lze využít i k různým projevům něhy – stačí jemný dotyk ruky, pohlazení po tváři, objetí kolem ramen. Je to prý nejlepší cesta, jak zabránit postupnému odcizování se. Sklon k mazlení a něžným dotekům souvisí i s tím, kolik romantiky z období velké zamilovanosti v partnerech zůstalo. Nebo nakolik dokážou romantickou atmosféru navodit. Někomu stačí večer při svíčkách, na jiného působí výlet ve dvou nebo nějaký dáreček. Je však velmi pravděpodobné, že se zvýšenou romantikou se probudí i chuť věnovat se něžnostem.

Využijte moci barev a vůní

Podpořit ji mohou i zdánlivě nesouvisející faktory. Například barvy, do kterých je laděn byt. Jak známo, barvy výrazně působí na lidskou psychiku a celkové naladění. Královnou něžností je určitě růžová, meruňková a také bílá. Světle modrá zas podporuje komunikaci, která je při mazlení také velmi důležitá. Zelená zvyšuje pocit bezpečí a jistoty. Černá, červená, hnědá či oranžová jsou pak nevhodné. K dotvoření atmosféry patří i vůně. A to jak v parfémech, tak i v aromalampách. Ideální je růžová, heřmánková nebo mandarinková esence.

Most k mazlení

Jednou z nejlepších a nejúspěšnějších taktik, které neomylně vedou k projevům něhy, je masáž. Je to skvělý trik, jak donutit partnera, aby přijímal něžné doteky a snad je o něco později i sám rozdával. Žádný kurz k tomu není potřeba. Stačí nechat se vést intuicí a používat velmi jemné krouživé pohyby prstů, hlazení a hnětení dlaněmi. Erotická masáž by měla vždy začínat na ramenou a šíji. Hnětení těchto oblastí totiž zbavuje tělo napětí. Pak přichází na řadu hlava – masírujte ji konečky prstů stejně, jako když si myjete vlasy. Nevynechte ani uši. Pak partnera položte na břicho a jemnými krouživými pohyby palce mu masírujte chodidla. Poté se přesuňte na zadní stranu nohou a hýždě. Pohyby prstů vykonávejte vždy směrem k srdci. Přejděte na záda – masírujte je jemnými krouživými pohyby prstů a dlaní podél páteře směrem vzhůru. Pomalu se blížíte ke konci. Otočte partnera na záda a zaměřte se na jeho břicho. Používejte jen jemné, hladivé pohyby. Hrudník poté masírujte krouživými pohyby prstů podél žeber směrem ven. A na závěr zbývá už jedno místo. Tady se však mění masáž v milování. V ideálním případě krásné s mnoha něžnými doteky.

Text: Irena Bečvářová, foto: ShutterstockKoupit časopis