Problém a řešení,  Zdraví v kuchyni

Jen mu to pořádně ochuťte!

Chutě a vůně hrají v sexualitě důležitou roli. Posilují touhu a umocňují prožitek z pohlavního styku. To je prostě daný a vědecky dokázaný fakt. Proto, dámy a pánové, chcete-li prožít milování naplno, nikdy nezapomeňte na afrodiziaka. Možná si to neuvědomujete, ale právě ona mohou být tou pravou příčinou, proč toužíte po někom více a proč i on chce získat vás.

Díky afrodiziakům můžete podpořit milování v každé jeho fázi. Například tělové vody a deodoranty s feromony či s příměsí dráždivých přírodních výtažků na pokožce vzbuzují erotickou touhu už jen po přivonění. Afrodiziakální účinky však mají i potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku. A toho se dá skvěle využít – zvláště je-li potřeba partnera jiná než ta vaše. Nebo když jste se prostě rozhodli, že právě dnes je k milování ten pravý čas. Ostatně čáry máry ke zvýšení libida využívali lidé, co svět světem stojí. Například v Indii byl už před několika tisíci lety oblíbený prášek z durmanu a několika druhů pepře vmíchaný do medu. Anebo lékořice a pepř svařené s cukrem a mlékem. Muži antického Říma dávali přednost skořici, kardamomu, zázvoru, cibuli, ústřicím a mušlím. Ženy nedaly dopustit na kořen mandragory. Římané pak povzbuzovali svůj sexuální apetit bobkovým listem, anýzem a mátou. Pojďme se podívat, co z toho přetrvalo až do současnosti. Přinášíme vám seznam potravin, které obohatí nejen vaši kuchyni, ale především přinesou do ložnic tu správnou dávku vzrušení, fantazie a něhy.

Pepř

„Trocha pepře, ať se vzepře,“ tvrdí lidová moudrost. Ostré koření totiž ovlivňuje prokrvení pohlavních orgánů a má dráždivé účinky na pánevní oblast.

Fenykl

Žádný z bájných účinků fenyklu na lidskou sexualitu nebyl dosud vědecky potvrzen. Avšak obsahuje vysoké množství vitaminu C a beta karotenu. Ty ale mají příznivé účinky na kondici celého organismu, což se samozřejmě odráží i v milostném životě.

Kardamom

Podobně jako pepř i asijské koření kardamom výrazně stimuluje krevní oběh, a tedy i skvělé prokrvení pohlavních orgánů. Kromě toho však dokáže na milování naladit i lidskou psychiku. Kdybyste nevěděli, kde ho použít, odborníci radí sladkosti a kávu – stačí špetka na šálek.


Co vám to může snahu zkazit
Alkohol
Většina z nás ho bere jako doplněk, či dokonce jako prostředníka hezkých romantických chvil. Vždyť večer při svíčkách a se sklenkou dobrého vína patří k zamilovanosti. Ano, je pravda, že alkohol v přiměřeném množství odstraňuje zábrany, což nemusí být zejména u nových vztahů tak úplně k zahození. U déletrvajících svazků pak dokáže přání partnerů sladit na stejnou strunu a podpořit jejich sexuální souznění. Větší dávky alkoholu však dokážou přesně opak. Mohou se pro milování stát absolutním destrukčním činidlem. Nejenže jejich vinou dochází k útlumu vzrušivosti, ale oslabují i mužovu erekci a ženinu schopnost dojít k orgasmu.
Drogy
Stimulující látky mohu mít zpočátku na sex příznivý vliv. Řada lidí závislých na kokainu například vypovídala, že díky této droze zakusila při sexu dříve nepoznanou rozkoš. Během krátké doby se však všechno změní a vše jde stranou – i sex. Na prvním místě stojí potřeba drogy. A to je důvod, proč by ani vidina fantastického milování neměla být důvodem k tomu začít užívat návykové látky.

Česnek

Už ve starém Římě byl česnek považován za lék proti impotenci. Nejenže zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů, ale jeho palčivá chuť povzbuzuje i sexuální funkce. A éterické oleje, které obsahuje, stimulují centrum touhy v mozku.

Petržel

„Petržel, aby dlouho vydržel,“ praví známé rčení. Ovšem prapůvodně mělo jiný význam, než ho chápeme dnes. Při pravidelném užívání totiž snižuje riziko rakoviny předstojné žlázy. Avšak vliv petržele jako afrodiziaka rovněž úplně neodsuzujte. Díky silicím se silnými močopudnými účinky dochází k větší stimulaci pohlavních orgánů, a tím i k větší chuti na sex. Podobné účinky má například i chřest.

Med

Obsahuje jednoduché cukry glukózu a fruktózu, které dokážou organismu dodat velmi rychle energii. Najdeme v něm však i řadu důležitých minerálů, aminokyseliny, enzymy a vitaminy skupiny B. Všechny tyto látky jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu a produkci hormonů.

Avokádo

Obsahuje velké množství vitaminu E, který má blahodárný vliv na pohlavní funkce a na plodnost u mužů i žen. Afrodiziakální účinky dužiny a jádra tohoto exotického ovoce znali už indiáni před několika stoletími.

Zázvor

V zemích Orientu je toto koření oblíbené nejen pro svou typickou chuť a vůni, ale i pro své pozitivní účinky na sexuální apetit. Obsahuje totiž látky, které rozproudí krev v celém těle včetně pánevní oblasti. Zároveň bystří smysly, posiluje psychiku a nervový systém.

Muškát

V muškátu najdeme vzácné éterické oleje s povzbudivým účinkem pro celý organismus – sexualitu nevyjímaje. Avšak je ho třeba použít v několikanásobném množství, než je u nás zvykem.

Skořice

Jde o další koření, díky němuž dochází k výraznému prokrvení a stimulaci pohlavních orgánů. Právě to je důvodem, proč se v Orientu používá nejen v kuchyni, ale i při masážích.

Ořechy

Ořechy a mandle jsou plné hořčíku, nenasycených mastných kyselin a dalších látek nezbytných pro dostatečnou produkci mužských i ženských pohlavních hormonů.

Cibule

Výjimečně vysoký obsahu vitaminů a minerálů povzbuzuje látkovou výměnu i milostnou touhu. Věděli to i staří Římané a Řekové, a proto si cibule velmi cenili.

Čokoláda

Čokoláda patří k proslulým afrodiziakům. Obsahuje totiž kyselinu tryptofan, která se v těle člověka přeměňuje na serotonin – tzv. hormon štěstí. Ten zvyšuje psychickou připravenost k milování, ale pocity blaha při vlastním pohlavním styku či po vyvrcholení.

Dary moře

Většina mořských živočichů je zdrojem velkého množství jódu, který je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy. Ta má však na milování jen nepřímý vliv. Pokud totiž nevytváří dostatek hormonů, zpomalí se všechny tělesné funkce. Ústřice, mušle a krabi však dodávají našemu organismu i zinek, a ten je důležitý pro tvorbu některých pohlavních hormonů.

Text: Irena Bečvářová, foto: ShutterstockKoupit časopis