Novinky,  Pohyb a kondice

Jarní úklid probíhá v hlavě. Zkuste to při chůzi

Velký jarní úklid potřebuje po zimě nejen naše domácnost, ale také hlava. Výzva 10 000 kroků je příležitostí, jak si udělat pořádek v sobě, ale také přispět k lepšímu stavu veřejných prostor. Na podzim se do akce zapojilo více než 14 tisíc lidí a více než 70 měst z celé republiky. Právě dnes startuje registrace do dubnové výzvy.

Chůze posiluje tělo i mysl a je tak skvělou prevencí proti nemocem a civilizačním chorobám. „Prevence má na naše zdraví mnohonásobně větší vliv než schopnost našeho zdravotnictví diagnostikovat a léčit nemoci. Vždy je lepší něčemu předcházet než potom řešit až následky, které jsou mnohdy už obtížně napravitelné,“ zdůrazňuje profesor Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc a ambasador Výzvy 10 000 kroků. Právě dnes se spouští registrace do výzvy 10 000 kroků, jejímž cílem je nejen povzbudit k pohybu, ale také zlepšit prostředí v našich městech a obcích. Přihlásit se mohou lidé z celé republiky – jednotlivci, týmy, města, firmy i školy. „Přestože Výzva má v názvu 10 000 kroků, není cílem ujít tuto vzdálenost. Důležitější než objem je pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí. Osobní závazek si každý může nastavit podle svých možností, jde o to otestovat si, kde jsou naše hranice,“ říká manažerka Výzvy Sylva Machová.

 Podle studie PATH je 60 % městských cest kratších než pět kilometrů a čtvrtina z nich dokonce méně než jeden kilometr. I přesto tvoří chůze a jízda na kole pouze třetinu těchto cest, naopak automobily využíváme ve více než polovině z nich. To byl i jeden z důvodů, proč Výzva 10 000 kroků vznikla.  Akce probíhá v úzké spolupráci s jednotlivými městy, která zřizují místní koordinátory, informují své občany a aktivně je podporují v chůzi. Foto: Shutterstock

Měst, která se zapojují, přibývá

K více než 70 zapojeným městům se připojil i moravský Prostějov. Primátor František Jura se nejen akce pravidelně účastní osobně, zároveň potvrzuje i její význam pro komunitní život a další rozvoj města: „Při cestách pěšky jsou lidé zároveň všímavější ke svému okolí a město se je v tom snaží podpořit třeba zapojením do participativního rozpočtu. Letos pořádáme už třetí ročník a společně vybíráme ty nejlepší nápady, které udělají Prostějov zase o něco lepším místem k životu.” Přínosy pěší a cyklistické dopravy potvrzuje také David Michalička, starosta středočeských Říčan, které už pošesté za sebou získaly ocenění za nejvyšší kvalitu života. „Ke kvalitě života dnes neodmyslitelně patří podmínky pro bezpečnou jízdu na kole, a hlavně pro chůzi pěšky po městě. I proto se připojujeme k Výzvě 10 000 kroků. Je to mimo jiné způsob, jak motivovat lidi ke zdravému způsobu života, ale i lepší náladě a setkávání s ostatními. I já se v dubnu chystám vyzkoušet, zda 10 000 kroků denně dám. Pojďte do toho také.”

Text: redakce, foto Shutterstock a archivKoupit časopis