Prevence,  Problém a řešení

Jak podpořit ochrannou funkci dětské pokožky?

Kůže kojenců se liší od pokožky dospělých strukturou, složením i funkcí. Zraje ještě dva roky od narození. Proto je velmi důležité pečovat o ni s rozvahou. Z pochopitelného důvodu se jedná hlavně o oblast schovanou pod plínkou.

Věděli jste, že je třeba odlišovat přípravky určené na dennodenní používání s opravdu šetrným složením od těch, které jsou určené až přímo na opruzeniny? V optimálním případě by produkty používané u kojenců neměly narušovat pH povrchu pokožky ani kožní bariéru. Zásadní funkcí kožní bariéry je totiž vytvářet ochrannou vrstvu, a pomáhat tak předcházet vstupu škodlivých patogenů do organismu. Zároveň lidskému tělu udržuje ideální teplotu a správnou hydrataci. Mimo jiné hraje roli v přirozené imunitě a hladina pH napomáhá chránit tělo před škodlivými látkami.

Tím, že dobře pečujeme o kůži miminka, pomáháme mu přežít, protože jeho kůže je kvůli nezralosti zvláště náchylná k infekci. Foto Shutterstock

Jak se tedy starat o pokožku kojenců, aby se podpořila její funkce, vývoj a zároveň byla ochráněna v době kdy je ještě velice citlivá?

Miminko často přebalujte. Není to třeba každou hodinu, ale sledujte průběžně, jak moc je plenka nasáklá, a především včas objevte „velkou“ potřebu miminka.

Čistěte správně a pravidelně dětskou pokožku. Pokud to okolnosti dovolují preferujte omytí vodou. Pokud v danou chvíli taková možnost není, mějte při sobě čistící ubrousky, které jsou k dispozici v šetrných variantách. Neměly by narušovat pH povrchu pokožky ani kožní bariéru.

Každý den používejte vhodné šetrné přípravky, které na pokožce vytváří ochrannou vrstvu. Ideálním řešením je například mast Bepanthen Baby. Díky transparentní vrstvě z lipidů umožňuje pokožce dýchat, čímž ji pomáhá chránit před opruzeninami. Obsažený panthenol zase podporuje regeneraci pokožky miminka, která je pak hladká, jemná a hydratovaná.

Během koupání nebo po něm používejte emollienty, změkčovadla (krémy, oleje, balzámy apod.), které napomáhají vnější dětské pokožce k pružnosti a hydrataci.

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis