Krása a relaxace,  Rubriky

Jak funguje terapie vůní

Používání přírodních vůní k navození fyzické, duševní a emoční pohody sahá hluboko do lidské historie. Aromaterapie postupem času prošla změnami a dnes je hojně využívána jako doplňková terapeutická metoda.

Odpradávna využívalo lidstvo pozitivních účinků aromatických rostlin, květin, dřevin a pryskyřic. Vždyť čich je zřejmě tím nejstarším z našich smyslů – a zároveň doposud ne zcela prozkoumaným. S jistotou ale víme, že čichové vjemy putují do mozku rychleji než stimuly zrakové nebo sluchové a v organismu spouštějí biochemické reakce, které se v první řadě týkají našich emocí a všeho s nimi spojeného. Právě na tomto principu pracuje aromaterapie. Jedním ze zakladatelů této terapeutické techniky byl ve třicátých letech minulého století francouzský lékárník René Maurice Gattefosse, kterému pomohl levandulový olej s hojením popálené ruky. Byl to právě on, kdo vymyslel název aromaterapie, tedy léčba vůněmi. Od té doby neustále objevujeme, co vše mohou esence ovlivnit, s čím vším mohou lidskému tělu pomoci. Pojďme si alespoň některé z nich představit.

Působení na psychiku

Pachy se přes soustavu čichových membrán, v nichž je kolem 800 milionů čidel, dostávají čichovými drahami do čichového centra v mozku. To je úzce spojené s limbickým systémem, mezi jehož nejdůležitější funkce patří kontrola úzkosti, strachu, sociálního a emočního chování, účast na procesech krátkodobé paměti, ale i řízení srdeční činnosti a dýchání a sekrece endokrinních žláz. Aromatické látky tak mají schopnost ovlivňovat naši psychiku. S těmito poznatky pracuje aromapsychologie, při níž psycholog či psychoterapeut otevírá a následně uvolňuje pomocí esenciálních olejů různá emoční traumata, navozuje relaxační nebo naopak povzbuzující stavy. I proto se čím dál častěji využívá síly esenciálních olejů ve zdravotnických a pečovatelských zařízeních. „Vůně mají také velmi dobrý vliv na paměť, a proto se s nimi čím dál častěji pracuje u nejrůznějších druhů demence, včetně Alzheimerovy choroby, kdy se pacienti právě pomocí vůní mohou lépe aktivizovat,“ vysvětluje Markéta Fialová, vonná typoložka a lektorka Školy čichu Rafaella, která se specializuje i na vytváření vůní pro zdravotnická a pečovatelská zařízení.

Spojení dotyku a vůně

K dokonalému propojení fyziologických účinků s vlivem esenciálních olejů na mysl a emoce dochází při aromaterapeutických masážích. Při nich terapeut využívá soustavy speciálních hmatů a technik a uvádí klienta do stavu hluboké relaxace. Dochází ke snížení mozkové frekvence na hladinu, ve které je naše tělo schopno samo regenerovat. Kvalifikovaně provedená aromaterapeutická masáž se správným výběrem esenciálních olejů je vhodná při mnoha obtížích různého původu, například při bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, při migrénách, pro snížení míry únavy a stresu, harmonizaci nervové soustavy, ulevuje při somatických obtížích a pomáhá rozproudit tok lymfy, čímž nastartuje či podpoří detoxikační procesy v těle. Aromaterapeutickou masáží se dosahuje nejtrvalejšího účinku, protože jsou oleje aplikovány přímo na kůži. Jejich vstřebání a transport do krevního oběhu trvá zhruba 30 minut, v organismu pak působí několik hodin, než jsou vyloučeny ven.


K obnovení čichu ztraceného v důsledku onemocnění covid-19 doporučují lékaři čichový trénink pomocí intenzivních vůní, ideálně v podobě 100% přírodních esenciálních olejů. Foto: Sutterstock

Trénink pro návrat čichu

Jedním z nejčastějších doprovodných příznaků nakažení onemocněním covid-19 je ztráta čichu. „Příčina náhlé ztráty čichu neboli anosmie není známá, a když udeří, může způsobit nejen nepříjemný pocit absence vůní, ale také ztrátu chuti k jídlu či úzkostné nálady. Přirozeně se čich začíná obnovovat po několika týdnech od onemocnění, někteří pacienti s jeho ztrátou ale bojují mnohem déle,“ vysvětluje Jiří Harašta, majitel a jednatel české aromaterapeutické značky Saloos, a pokračuje: „K obnovení čichu ztraceného v důsledku onemocnění covid-19 doporučují lékaři čichový trénink pomocí intenzivních vůní, ideálně v podobě 100% přírodních esenciálních olejů. Proto jsme v Saloosu sestavili aromaterapeutické sety pro čichový trénink. První obsahuje pět základních 100% přírodních esenciálních olejů (geránie, citron, hřebíček, australský eukalyptus a máta peprná) vycházejících z doporučení české rinologické skupiny a francouzské asociace Anosmie. Nejenže pomohou rozcvičit nos, ale navíc vám dopřejí blahodárné účinky aromaterapie. Druhý set je určený pro čichový trénink pro pokročilé, kteří již zvládli základní vůně a chtějí posunout čichové schopnosti o úroveň výš. K základním vůním v něm přibývají esenciální oleje levandule, rozmarýn, borovice, lemongras a citronela.“

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis