Psychologie

Jak často na TO myslíme?

Jeden den s erotickými představami, které možná míváte i vy

Pozorujete někdy lidi v autobuse nebo v tramvaji? Někteří čtou noviny, jiní píšou SMS a další hledí kamsi do dálky. Napadlo vás, že možná právě myslí na sex?

JENOM OSMNÁCTKRÁT!

Erotické fantazie nás provázejí už od dětství, i když mladíkům dávají zabrat mnohem víc než slečnám. A nemění se to příliš ani v dospělosti, i když si to neradi přiznáváme. Četnost našich myšlenek na milování byla dokonce už kdysi předmětem výzkumů. A výsledky byly více než zajímavé: muži podle nich myslí na sex asi osmnáctkrát denně, ženy asi desetkrát. Rozdíl je u pánů nejspíš způsoben vyšší hladinou mužského hormonu testosteronu, který určuje mimo jiné i sílu sexuální potřeby. Jsou však okamžiky, kdy intenzita erotických fantazií značně stoupá i u žen. Zamilovaní, a to obě pohlaví, totiž dokážou myslet na sex skoro nepřetržitě.

Experiment začíná

Dala jsem si za úkol vyzkoušet, zda závěry vědeckých výzkumů budou sedět i na mě. Dnes se budu celý den pozorovat a zaznamenávat si, zda myslím na sex.

6. 15 Zvoní budík. Otevírám oči a není mi nic vzdálenějšího než myšlenka na milování. Petr ještě vstávat nemusí, tento týden vozím děti do školy já, takže on si může přispat. Zvonění budíku ho však napůl probere. Po očku se dívá, jak se protahuji, a jeho ruka vklouzne pod mou peřinu. Právě myslí na sex, řeknu si spokojeně a vstávám.

7.45 Přijíždím s dětmi ke škole, urovnávám jim aktovky na zádech a pozoruji učitele tělocviku. Přátelsky mi mává na pozdrav. Má bílé sportovní tričko a perfektně vypracované tělo. Zjišťuji, že si TO s ním dovedu představit.

9.00 Mám schůzku s jedním ze svých klientů. Je to urostlý padesátník, vtipný a příjemný. Už předem ale vím, že moje představivost tentokrát neopustí křesla, ve kterých povedeme jednání. Když však pozoruji skořicovou barvu jeho očí a umně modelované rty, neodpustím si myšlenku na to, jaké by to s ním mohlo být, kdyby byl o deset let mladší.

Sexuální objekt je i kolega!

12.30 Do kanceláře vtrhne kolega a šustí papíry. „Moc tomu nerozumím, udělala by sis na mě trochu času?“ prosí u mého stolu. Jak se ke mně sklání, prostoupí mě dřevitá vůně jako kolínské. Přesně tu miluji, rozechvívá mne až do konečků prstů. Napadá mě, zda kolegovi opravdu jde jen práci. Téměř se mě dotýká. Naše oči se setkají v tichém souznění. Raději rychle své myšlenky zaženu.

14.00 Mám hlad jako vlk. K asijskému bistru, kde připravují ty nejlepší lasagne na světě, to mám dva bloky. Míjím autobusovou zastávku s reklamou na jeden pánský časopis. Na titulu je pohledný blonďák oblečený pouze do přiléhavých kalhot. Předvádí své břišní svaly. A se mnou to ani nehne. Chlapi na obrázcích prostě pro mě nejsou. Ovšem když si vzpomenu na film Hříšný tanec, cítím ono známé lehké mrazení.

18.30 Jedu autem domů. V zácpě si prohlížím lidi za volantem. Všimnu si pohledného blonďáka, který zastavil v pruhu vedle mě. Uměla bych si představit, že jsem s ním v posteli? Těžko. Člověka, se kterým se chci milovat, musím znát, důvěřovat mu a mít s ním o čem mluvit.

19.20 Otevírám dveře bytu a vítá mě libá vůně. Italské masové koule s těstovinami! Na stole je prostřeno a uprostřed stojí láhev mého oblíbeného chardonnay. To je romantika! Už vím, že dnes večer na sex myslet skutečně budu – a nejen myslet.

Pokud dobře počítám, přistihla jsem se při myšlenkách na sex jen šestkrát, ale… Možná jsem měla započítat i to, jak jsem ráno cestou do práce uvažovala, že jsem možná nemusela tak rychle vstávat. Třeba bych měla zařadit i letmý nápad, když jsem v práci zavadila pohledem o fotografii pohledného mileneckého páru na pláži pod palmami a lehce jsem mu záviděla. Je myšlenkou na sex jen rozvinutá fantazie, nebo i letmý dotek sexuality v hloubi mysli? To jsem se zatím nikde nedočetla. Upřímně: Osobně mě stejně překvapilo, že náš každodenní život je vlastně – ať chceme nebo ne – prostoupen sexem. Schválně, milí čtenáři, zkuste si udělat stejný experiment jako já. Kdykoli o sex zavadíte jen myšlenkou, udělejte si čárku. Večer si pak sedněte a zkuste si napsat, kam se nejčastěji vaše představy zatoulaly. Možná budete sami překvapeni.

Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock


388 myšlenek na sex!
Podle psycholožky Terri Fischerové, vedoucí výzkumu v The Ohio State University, myslí vysokoškoláci na sex zhruba každou hodinu, jejich spolužačky pak jednou za dvě hodiny. Frekvence se podle ní ale značně lišila. Na jedné straně byli respondenti, kteří si na milování vzpomněli jen jednou denně, opačným extrémem byl muž, do jehož myšlenek se za jediný den vkradlo 388krát. Zohledníme-li dobu spánku, myslel na sex každých 158 vteřin. Stejně je to ale méně, než tvrdí tradiční mýtus o tom, že se muži v myšlenkách věnují sexu každých sedm vteřin. Studie vědců z The Ohio State University navíc není první, která staré pověry vyvrátila. Tým Terri Fischerové však dosáhl výsledku hodnověrnější metodou. Namísto zpětných vzpomínek vybavila 283 studentů bloky, šedesát požádala, aby si dělali poznámky, když je napadnou lechtivé myšlenky, zbytek se měl zaměřit na jídlo a spánek. Mimochodem na tyto dvě věci lidé myslí podle závěru výzkumu ještě častěji než na sex.


Koupit časopis