ashwagandha
TIPY ZDRAVÍ

Indický ženšen jako všestranný pomocník pro zdraví a vitalitu

Indický ženšen, známý také jako ashwagandha, je bylina, jež se stala nedílnou součástí léčebného systému životního stylu – ajurvédy. Tato bylina má dlouhou historii, přičemž každý zdroj hovoří o její podpoře zdraví a celkové pohody. V posledních letech získává stále více pozornosti i mimo tradiční indickou medicínu. Co dokáže a proč se o tuhle bylinu zajímat?

Kde se vzal indický ženšen a proč po něm sáhnout?

Indický ženšen je keř, jehož kořeny a listy jsou hlavními částmi používanými pro léčebné účely. Obsahuje různé bioaktivní sloučeniny, které mu dovolují dopřávat nám jeho charakteristické účinky. Jedním z hlavních důvodů, proč lidé sahají po indickém ženšenu, je jeho schopnost bojovat se stresem. Bylina je známá jako adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu lépe zvládat různé druhy stresu. Pomáhá například regulovat hladinu kortizolu – hormonu spojeného se stresem – tím podporuje i celkovou pohodu člověka. Indický ženšen obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou podpořit imunitní systém. Pravidelná konzumace doplňků stravy s indickým ženšenem tak může posílit obranyschopnost těla proti infekcím a nemocem. Ashwagandha má také pozitivní vliv na nervový systém. Pomáhá uklidnit mysl a podporuje zdravý spánek. Trápí vás nespavost způsobená stresem a úzkostí? Indický ženšen může být užitečným přírodním prostředkem k řešení právě těchto problémů.

Jak ashwagandhu užívat?

Indický ženšen neboli ashwagandha nabízí nespočet různých zdravotních výhod, pro které je bezesporu lákavé ho vyzkoušet. Jeho schopnost zvýšit vitalitu, posílit imunitní systém a uklidnit nervový systém z něj dělá skutečně všestranného pomocníka. Přestože je důležité užívat ho s mírou a konzultovat jeho užívání s odborníkem, především pak v případě, že jste těhotná nebo trpíte autoimunitní chorobou, indický ženšen může být způsobem, jak dosáhnout celkového zdraví a psychické pohody. Nejjednodušší cesta, jak ho konzumovat, je pomocí doplňků stravy. Zvolit můžete jak klasické tobolky, tak prášek, jež jednoduše rozmícháte v malém množství vody. Podpořte své fyzické i duševní zdraví a dopřejte si to nejlepší z tradiční indické medicíny.

Text: redakce
Foto: FreepikKoupit časopis