Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Indická masáž hlavy – lék nejen na stres

Také se doslova tetelíte blahem, když vám kadeřnice myje vlasy? Není divu – masáž hlavy je z hlediska relaxace jednou z nejpříjemnějších. Pomůže vám však zbavit se i mnoha dalších problémů, které přináší den co den běžný život.

Psychická nepohoda, stresy a vyčerpání vyvolávají často nepřirozené napětí svalů. Výsledkem mohou být bolavá záda, ztuhlá ramena, únava nebo bolesti hlavy. Zbavit se jich můžete například pomocí indické masáže hlavy.

Energie musí proudit plynule

Masáž hlavy patří k více než čtyři tisíce let starým rituálům, které jsou v indických rodinách dodnes hojně rozšířeny. Technika je podobná léčitelskému umění akupresury. Zahrnuje prvky japonského shiatsu, thajské a neuromuskulární masáže. Vychází z chápání lidského těla jako celku spojeného s vitální energií. Ta protéká meridiány – drahami, které protkávají lidské tělo. Bolesti, stresy, nemoci, ale i různé atmosférické vlivy mohou tento tok zastavit a blokovat tak energii ve vnitřních orgánech. Na meridiánech však leží body, jejichž prostřednictvím ji lze znovu rozproudit. „Každý z těchto bodů je totiž propojen s jinými částmi těla. Správně provedená masáž tak může například odstranit bolest hlavy, zlepšit trávení, vrátit životní energii a celkově vyladit náš fyzický i psychický stav,“ vysvětluje fyzioterapeut Mgr. Pavel Kloud.

Půl hodina pro rovnováhu

Nejúčinnější je působení na hlavě, v oblasti krku a pánve. Na to, jak často masáž absolvovat, však neexistuje žádný univerzální návod. Obecně platí jen to, že celkový pozitivní efekt přináší pravidelnost. Ovšem zda půjde o terapii jednou týdně či třeba měsíčně, záleží na řadě dalších faktorů. Podstatnou roli hraje naše každodenní zátěž, další pohybové aktivity, míra stresu, kterým jsme zatíženi, aktuální zdravotní stav a samozřejmě i schopnost regenerace našeho těla. „Půjdete-li na indickou masáž hlavy, počítejte se zhruba půlhodinou terapie,“ říká Pavel Kloud a dodává: „Nejlépe se provádí vsedě na speciální židli nebo vleže na zádech na kosmetickém, masérském či jiném lehátku. Můžete při ní být oblečení.“

Masáž jako součást života

„Indická masáž hlavy pochází z tradičních léčitelských systémů ájurvéda a unani, ve kterých je nezbytnou součásti prevence nemocí, zlepšení krevního oběhu a dosažení tělesné a duševní harmonie,“ říká fyzioterapeut. V Indii a Číně dokonce tvoří běžnou nabídku kadeřníků, holičů a kosmetických salonů. S podobnou nabídkou se dokonce čím dál tím častěji můžete setkat i v Americe i Evropě včetně České republiky. Než se však rozhodnete něco takového podstoupit, přesvědčte se o tom, zda indickou masáž hlavy bude vykonávat skutečný odborník. „Neodborně provedená masáž totiž může spíše ublížit než pomoci,“ konstatuje Mgr. Pavel Kloud a pokračuje: „Mnoho kosmetiček například masíruje obličej proti toku lymfy nebo vyvíjí zbytečně velký tlak. Pokud někdo chce masáží pomáhat od bolesti hlavy, únavy nebo se soustředit na omlazení či odstranění vrásek z obličeje, musí se nejprve naučit vyzkoušené techniky.“

Správně provedená indická masáž tak může například odstranit bolest hlavy, zlepšit trávení, vrátit životní energii a celkově vyladit náš fyzický i psychický stav. Foto: Shutterstock

Jak to bude vypadat?

1. Pohodlně se usadíte, několikrát se zhluboka nadechnete a vydechnete, abyste se uvolnili. Napětí se shromažďuje v ramenou, krku a na částech hlavy, proto začíná indická masáž hlavy na šíji. Palci nebo celou dlaní masér uchopí trapézový sval šíje a hrne svalovinu od lopatky nahoru až dopředu. Masíruje přes oblečení nebo přes ručník, nepoužívá tedy žádné oleje. Následně svalstvo i ramena uvolňuje promačkáváním. Bolest je nežádoucí. Prsteníčkem a prostředníčkem nebo celou špetkou jemnými kmitavými pohyby hýbe kůží na šíji sem a tam.

2. Pak je na řadě krk. Hrne kůži od šíje k hlavě podél páteře, které se nedotýká. Pokračuje kmitavými pohyby na krku až k týlní kosti. Svalstvo u týlní kosti může být i několik let ztuhlé, proto je zde tlak menší. Přední části krku a místům, kde jsou lymfatické uzliny, se masér vyhýbá.

3. Přichází na řadu nejoblíbenější část celé procedury – masáž hlavy. Masér vám vjede do vlasů prsty, až je téměř spojí. A pak jimi pohybuje zase od sebe. Prsty se mění v jakési hrabičky, kterými krouží různě po hlavě – podobně, jako když si vtíráte do vlasů a pokožky šampon. (Koneckonců slovo šampon má prý kořeny v Indii a znamená masáž.)

4. Následují opět jemné kmitavé pohyby na kůži na hlavě. Jednou rukou vám masér přidržuje čelo a pracuje špetkou druhé ruky. Pomalými krouživými pohyby postupuje po lebce směrem k uším a dolů až k týlní kosti; vrací se středem hlavy. Ve směrech je systém, protože profesionální masér postupuje po bodech na energetických drahách. Nejprve masíruje jednu polovinu hlavy, pak vymění ruce a totéž zopakuje na druhé polovině.

5. Masér stále drží jednou rukou čelo a celou dlaní druhé ruky uchopí jednu polovinu hlavy. Hýbe kůží dopředu a dozadu, čímž mimo jiné uvolňuje nervová zakončení na hlavě. Působí tak na mozek a na celkovou psychiku. Hmaty může různě střídat, masáž kdykoliv lze proložit „šamponováním“. 

6. Počítejte s tím, že vám masér může celou hlavu uchopit ze stran, zatlačit a pod tlakem vyjíždět rukama nahoru.

7. Poslední je obličej a uši. Dvěma prsty, prostředníčkem a prsteníčkem, masér stlačuje obočí od kořene nosu do stran. Dále stlačuje body kolem obočí, na lícní kosti a uvolní čelist. Končí jemnými krouživými pohyby na spáncích. Uši jsou vzhledem k množství nervových zakončení, která se zde nacházejí, velice citlivé, a proto se jen jemně promačkávají.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock







Koupit časopis