Novinky

I vy si chcete připlatit?

Čtyřicet šest procent Čechů je ochotno zaplatit za lepší lékařskou péči, ukázal průzkum

Osmdesát pět procent dotázaných Čechů vnímá kritický nedostatek stomatologů. Podle nadpoloviční většiny respondentů ale chybějí i pediatři, praktičtí lékaři, psychiatři a psychologové. Téměř polovina lidí by přitom byla ochotna si zaplatit za lepší lékařskou péči. Vyplývá z průzkumu agentury Ipsos, která pro zpravodajský web Seznam Zprávy zpracovala exkluzivní data o českém zdravotnictví. Průzkumu provedeného v červnu roku 2023 se zúčastnilo 1034 respondentů. Češi jsou s úrovní tuzemského zdravotnictví většinou spokojení a v celkovém hodnocení ho 64 % dotázaných vnímá pozitivně, závisí to však na nejvyšším dosaženém vzdělání i na místě bydliště respondentů.

  • Nejhůř vnímají zdravotnictví obyvatelé Karlovarského kraje (50 %). Obecně pak platí, že čím vyšší má dotázaný vzdělání, tím větší je jeho spokojenost s českým zdravotnictvím.
  • Nedostatek vnímají Češi hlavně v počtu stomatologů (85 %), pediatrů (63 %), praktických lékařů (58 %), psychiatrů a psychologů (shodně 55 %).
  • Dvě třetiny dotázaných trápí dlouhé čekací doby u specialistů.
  • Jako jeden z velkých problémů vnímají Češi dlouhé čekací doby u specialistů. Jako krátkou či velmi krátkou ji označila jen 2 % dotázaných. Jako dlouhou ji pak vidí 75 % respondentů.
  • Na otázku, zda by byli ochotni jet za lepší péčí do vzdálenějšího zařízení, uvádí 52 %, že ano. Naopak ale 42 % cestovat za lékařskou péčí nechce. A připlatit si za lepší zdravotní péči je ochotno 46 % dotázaných, neochotu vyjádřilo 47 % z nich.

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis