Problém a řešení,  Psychologie

I sexuální vztah může fungovat na dálku!

Vídají se jen o víkendech. Nebo dokonce ještě méně a většinou se scházejí na internetu. Žijí totiž od sebe vzdáleni stovky či dokonce tisíce kilometrů. Milostný vztah na dálku není v moderní době ničím neobvyklým.

Na párech, které žijí na dálku, není nic zvláštního ani nepochopitelného. Nejsou tajné ani nevhodné. Takový život nevede zákonitě k nevěře ani k mileneckým trojúhelníkům, jak si mnozí myslí. Pravda ale je, že je to jakýsi vztah na půl úvazku. Oba partneři totiž žijí vlastní život, věnují se svým přátelům, koníčkům i práci. A samozřejmě – část svého volného času tráví spolu. Většinou však jen o víkendu či o dovolené. Hodně záleží na vzdálenosti, která je odděluje, a také na důvodech, které je od sebe odloučily.

Volba nebo nutnost

Některé páry si tento způsob života zvolily záměrně, jiné rozdělila profese. Umělci, diplomaté, sportovci, lékaři či dělníci a montéři – to je jen malá část lidí, které jejich práce může odvádět na delší či kratší čas od stálého partnera. „Jak mohou vydržet takto žít?“ napadne teď možná mnohé z vás, kteří máte svého životního partnera kdykoli k dispozici. Nejde totiž jen o to, že se nepotkávají každý večer u společného stolu, netráví společné večery u televizních seriálů a neřeší společně aktuální problémy svých potomků. Musí jim přece chybět sex. „Lze to zvládnout! A docela snadno,“ tvrdí ovšem svorně Češka Martina a její partner na dálku Angličan Kevin. „Dobře jsme věděli, do čeho jdeme,“ říká třicetiletá žena. „Kevin má ve Velké Británii svou firmu, která prosperuje. Přestěhovat se do Čech je pro něj něco nepředstavitelného. Musel by začínat od začátku, a to se mu nechce. A já zase nemohu za ním – mám tady svou rodinu, přátele, a také práci, kterou bych asi neuměla přenést do cizí země. Vidíme se tak jednou za měsíc či dva. Ale víme o sobě a dokážeme si dát všechno, co k normálnímu partnerskému životu patří, na dálku. Včetně sexu.“ Šeptání sexuálních něžností do telefonu nebo psaní lechtivých SMS má podle Martiny úžasný erotický náboj. Že si to nedovedete představit? Jste přesvědčeni, že skutečné milování znamená vždy dotyky toho druhého? Domníváte se, že jinak je to prostě jen taková náhražka? „Proč?“ diví se pětatřicetiletý Kevin. „Vždyť na tom nic není. Uvědomte si, že veškeré pocity rozkoše vznikají stejně v mozku. Stačí jen odhodit zbytečný stud, a to především sami před sebou, a objevit způsob, jak probudit centrum slasti. Ostatně vždyť jste u telefonu sami, tak jakýpak problém?“ Chce to jen několik pravidel. „Měli byste mít k dispozici přístroj s hlasitým odposlechem,“ radí Martina. Na době volání musíte být s partnerem dopředu domluveni a mít připraveno vhodné prostředí. „Je úplně na vás, jak to uděláte,“ pokračuje Martina a dodává: „Já jsem ráda v posteli nebo ve vaně plné pěny. Hudbu si však nikdy nepouštím, potřebuji Kevina dobře slyšet, zachytit každé jeho zašeptání…“


Od cybersexu zpět k posteli
Sex po internetu, tedy chcete-li cybersex, je dnes postaven na roveň klasickému pohlavnímu styku. Zpravidla se jím nezabývají ani devianti a asociálové, ani ti, kterým to ve skutečnosti moc nejde. Více než padesát procent lidí, kteří se milují prostřednictvím internetu, žije dokonce ve stálém partnerském svazku a e-sex provozuje z pohodlí svého domova. Třeba ve chvíli, kdy je manželka na návštěvě u kamarádky nebo manžel zůstal dlouho v práci. Vyznavači cybersexu se dělí na dvě skupiny. Ta první ho má jako jakousi výmluvu – nemá totiž výčitky svědomí, protože ve skutečnosti se vlastně nic nestalo. Druhá ví, že je to sex se vším všudy a záměrně jej upřednostňuje. A zajímá vás, zda sex prostřednictvím počítače zůstává ve většině případů opravdu jen elektronický? Výzkumy tvrdí, že nikoli. Sedmdesát procent lidí, kteří spolu prožili cybersex, se nakonec setká v reálné posteli!

Fantazie a představivost dokážou zázraky

Při takovém milování na dálku není nic tabu. Slova se vám derou sama na jazyk. Popisujete, co právě děláte, posloucháte partnera vzdáleného stovky kilometrů a máte pocit, jako byste cítili polibky a jeho ruce na svém těle. Telefon však není jediná možnost milování na dálku. Netušenou nabídku možností nabízí internet. Stačí se připojit a psát si e-mailové zprávy. „Jenže když sedíte za počítačem, těžko se přitom sama uspokojíte,“ svěřuje se Martina. „Na druhou stranu to může být dobrý start – zvlášť když v příloze dopisu najdete nějakou fotku nebo dokonce celou videosekvenci. Stačí se podívat a fantazie začne pracovat naplno. Občas to tak s Kevinem také děláme. Chvilku si jen píšeme – je to vlastně taková virtuální předehra – a když už oba cítíme touhu, zavoláme si.“

Telefon a počítač – záchrana vztahů

Odborníci tvrdí, že šeptání sexuálních něžností do telefonu nebo psaní eroticky laděných řádků elektronickou poštou jsou dobrý způsob jak uchovat, nebo dokonce zachránit vztahy mezi partnery, kteří dlouhodobě žijí v odloučení. Před časem byl dokonce na toto téma proveden reprezentativní průzkum mezi téměř 5000 německými ženami a muži. „Bez virtuálního sexu se vztahy udržované na dálku zhroutí,“ pravili na základě výsledků vědci z Ústavu racionální psychologie v Mnichově. Erotika po telefonu nebo prostřednictvím internetu posouvá styky kupředu.“ Páry, které jsou dlouho odloučeny nebo se vídají jen o víkendech, prý provozují virtuální sex v průměru třikrát týdně. Asi 62 procent dotázaných přitom označilo telefonické něžnosti s partnerem za nejoblíbenější erotickou praktiku. Každý pátý si k tomu dopřeje i psaní intimit elektronickou poštou. Nevymřely ale ani klasické erotické dopisy, těm se věnovalo stejné procento dotázaných. Budoucnost virtuálního sexu je však jiná. Už dnes existují k helmám umožňujícím vnímat trojrozměrnou grafiku elektronické rukavice a další součásti oděvu snímající pohyb. S takovým zařízením pak nebude problém nechat se laskat mužem, kterého milujete, i když zrovna nebude tak úplně po ruce. Ale na takové milování si zřejmě ještě nějakou dobu počkáme.

Text: Irena Bečvářová, foto: ShutterstockKoupit časopis