hubnutí
Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Hubnutí po internetu?

Hubnutí po internetu funguje jen v případě, že se vám povede zorientovat se v záplavě informací, které virtuální svět nabízí. Poradíme vám, jak na to!

Vyzkoušeli jste už všechno, a vaše váha se nepohne z místa? Máte nadváhu, ale stydíte se chodit do tělocvičny? Asi nejlepším řešením je v takovém případě začít navštěvovat kurzy snižování nadváhy. Jenže lidé jsou různí a některým ani tento způsob nevyhovuje. Raději brouzdají po internetu a hledají pomoc sami. Jak se ale zorientovat v záplavě informací, které virtuální svět nabízí?

Nepodporujte dietní průmysl

Při hledání informací na internetu byste se především měli mít na pozoru. Jednotlivé weby, které se týkají hubnutí, vám totiž budou nabízet velice širokou a zcela nesourodou škálu možností, jak zhubnout. Některé weby jsou dokonce jen obchodem s různými volně prodejnými potravinovými doplňky. Je zvláštní, že je o tyto výrobky stále zájem, přestože už to, že je může kupovat a konzumovat úplně každý, od kojence po smrtelně nemocnou osobu, dává stoprocentní jistotu, že jsou neúčinné. A jsou i weby, které podloudně nabízejí léky na podporu hubnutí, které jsou přitom pouze na lékařský předpis. Určitě je potřeba si dát na internetu pozor i na laciné způsoby hubnutí, tedy na ty, které jsou laciné na peníze, ale nevyžadují od klienta žádnou aktivitu. Návštěvníci nejrůznějších webů by měli být obezřetní, i co se týká nejrůznějších diet. Předepsaná dieta je jednodušší, protože nenamáhá mozek. Nicméně pro člověka a jeho životní styl, potravinové preference i závislosti (například na čokoládě) je cizí, nepřirozená. Hubnoucí člověk při nich strádá. Obvykle čeká, až dieta skončí, aby pak mohl rychle tuto nepřirozenou stravu opustit. A jojo efekt, tedy rychlý přírůstek váhy, je zaručen.

Komunitní weby o hubnutí

Mnoho internetových serverů je však seriózních. Navštěvují ho lidé, kteří mají potřebu diskutovat o hubnutí, podporují se v udržování shozených kilogramů a ve zdravém životním stylu. Už se utvořily nejrůznější skupiny, například skupina ,udržení přiměřené váhy v těhotenství‘ nebo ,hubneme po čtyřicítce‘. Hojně navštěvovaná je skupina zaměřená na udržení váhových úbytků po skončení kurzů.

Máte nadváhu, ale stydíte se chodit do tělocvičny? Asi nejlepším řešením je v takovém případě začít navštěvovat kurzy snižování nadváhy. Foto: Shutterstock

Anonymní svět

Komunikace přes internet je atraktivní i díky anonymitě, kterou diskutujícím zaručuje. To je však zároveň i nevýhoda internetu. Nevíte, kdo na program narazí, a musíte s tím předem počítat. Informace proto musejí být precizně vysvětlené, nesmí se podceňovat to, že tam chodí i lidé, kteří hubnout vůbec nepotřebují. Proto je vždy prvním krokem možnost nechat si svou váhu zhodnotit. Podle přesných tabulek pak návštěvníci webu poznají, jak na tom jsou a jestli opravdu potřebují shodit. Je nutné, aby si lidé uvědomili, že většina lidí nemůže mít stejnou váhu ve dvaceti jako ve čtyřiceti. Energetický výdej se s věkem snižuje, životní styl se postupně mění a metabolismus se zpomaluje.

Anna Skalská, foto: ShutterstockKoupit časopis