Novinky,  TIPY ZDRAVÍ

Co nevíme o pásovém oparu?

Nový globální průzkum odhalil rozšířené mýty týkající se pásového oparu!

Společnost GSK nedávno oznámila výsledky nového globálního průzkumu z něhož vyplývá, že dospělí starší 50 let, kteří mohou být onemocněním pásovým oparem ohroženi, mají v chápání problematiky tohoto onemocnění značné nedostatky. Pásový opar je přitom jedním z nejvyhledávanějších onemocnění na Googlu, což dokazuje vysoký zájem veřejnosti.

Tři hlavní mýty

55 % respondentů se domnívá, že pásový opar lze chytit od někoho, kdo ho má. Ale pásový opar se nepřenáší z člověka na člověka. Vzniká reaktivací viru varicella zoster (VZV), který už je v organismu přítomen. Jde o tentýž virus, který způsobuje plané neštovice. Ve „spícím stavu“ zůstává v nervovém systému a typicky ve vyšším věku může být reaktivován.

Téměř 50 % respondentů se domnívá, že pásový opar lze chytit od někoho, kdo má plané neštovice. Při prvním kontaktu s VZV ale nedojde k rozvoji pásového oparu, infekce se v takovém případě projevuje jako plané neštovice. Až po prodělání planých neštovic virus zůstává „ve spícím stavu“ v nervovém systému.

Až 39 % respondentů se domnívá, že pásový opar nemůžete dostat, pokud jste ho už jednou měli. U většiny lidí, kteří onemocní pásovým oparem, se tak stane pouze jednou, nicméně onemocnění pásovým oparem se v životě může opakovat i několikrát.


Víte, že lidé od 50 let mohou od ledna 2024 na očkování proti pásovému oparu využít příspěvku VZP ve výši 3000 Kč? Příspěvky ale nabízejí i další pojišťovny!

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis