Krása a relaxace,  Prevence,  Rubriky

Celulitida nikoho nebaví!

V boji s celulitidou pomáhá především změna životního stylu, ale také například masáže. Zmírnit její příznaky pomohou i speciální přípravky.

Celulitida je způsobena jak hormonálními změnami, tak ztrátou elasticity pokožky. „Jedná se totiž o degenerativní změnu podkožního tukového vaziva, která úzce souvisí hlavně s působením ženských pohlavních hormonů,“ vysvětluje výživová poradkyně a osobní trenérka Mgr. Daniela Šupková. To znamená, že tento kosmetický strašák, který se vyskytuje především na stehnech a hýždích, se může objevit už v období puberty a postihnout může hubené i plnoštíhlé. „Ženy, které trpí celulitidou, obvykle žijí sedavým stylem života, mají nesprávný pitný režim a špatný jídelníček. Obecně může jít i o hromadění toxinů v těle nebo nedostatečné fungování lymfatického systému,“ doplňuje dietoložka MUDr. Michaela Svobodová.

Upravte jídelníček

Základním krokem, který vede k omezení celulitidy, je změna stravovacích návyků. „Z jídelníčku by měly naprosto zmizet sladkosti, slazené nápoje a bílé i tmavé pečivo, hlavně s obsahem pšeničné mouky. Vhodné je také omezit vepřové maso, mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem kuchyňské soli,“ doporučuje výživový poradce Ing. Martin Škába. Alternativou běžného pečiva je kváskový, žitný a celozrnný chléb. Strava by měla obsahovat velký podíl čerstvé zeleniny a ovoce a zdravých olejů, jako je lněný, mandlový nebo kokosový. Úpravou jídelníčku můžete podpořit i vylučování škodlivých látek z těla. Martin Škába radí snížit četnost konzumace masa, mléčných výrobků a obilovin obsahujících lepek a naopak zvýšit pitný režim. „Do svého jídelníčku můžete zahrnout i některé doplňky stravy. Doporučil bych především zelené potraviny, jako jsou řasy chlorella a spirulina. Pozitivní vliv mají také výtažky z ginkgo biloby a juky.“

K redukci celulitidy jsou nejvhodnější bylinky s pročišťujícími vlastnostmi. Tinktura z pýru plazivého pročišťuje lymfatický systém, čímž pomáhá zlepšovat kvalitu pokožky. Vhodná je též očistná kúra z echinacey, která napomáhá zbavit tělo škodlivých látek a stimuluje redukci podkožního tuku. Ke zlepšení kvality kůže se hodí bylinný sprej obsahující pýr, lopuch, tea tree, měsíček a eukalyptus.
Foto: Sutterstock

Chlad, masáže i pohyb

Blahodárné účinky ledových obkladů využívali už v antickém Římě. I vy můžete vyzkoušet kryoterapii. Procedura trvá nanejvýš tři minuty a na tělo působí teplota až −160 °C. „Pobyt v extrémním chladu působí analgeticky. Tvořící se hormony adrenalin a kortizol účinkují antistresově. Buňky se chladem smršťují a tuk je z nich vytlačen, proto je tato metoda účinná i proti celulitidě,“ vysvětluje ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký. Detoxikaci pomáhají lymfatické masáže, jejichž základem je jemné hnětení svalů, čímž se rozpohybuje míza, která odvádí nežádoucí látky z těla. „Z hlediska pohybu doporučuji hlavně dřepy, později si můžete toto cvičení ztížit a do rukou při něm vzít činky,“ radí výživový poradce Martin Škába.

Pomůže i speciální péče

Vybírejte přípravky s obsahem kofeinu, který je známý svými zeštíhlujícími účinky. Například zelená káva omezuje ukládání tuků, obsahuje enzymy, vitaminy a má vysoký obsah kofeinu. Vynikající je i zelený jíl, který prokrvuje a vyživuje pokožku a brání tak vzniku nevzhledné pomerančové kůže. Stejné účinky má i starý dobrý zelený čaj, který pohlcuje volné radikály a má protizánětlivé schopnosti. Proti celulitidě pomáhá také skořicová silice, která zajistí místní prohřátí pokožky, rozšíření cév, čímž zintenzivní proces odbourávání tukové tkáně. Vyzkoušet můžete i mladé březové listy. Právě v nich totiž probíhají výrazné procesy látkové výměny, které mají jeden zásadní efekt: vedou k tvorbě éterických olejů a flavonoidů, což jsou látky, které čistí krev a odvádějí nepotřebné tekutiny. V kosmetice a tím pádem i v boji s celulitidou mají své nezastupitelné místo bylinky. Kupříkladu rozmarýn napomáhá cirkulaci a správnému toku lymfy, prokrvuje a odvodňuje. Cypřiš zase posiluje žilní stěny a slabé podkožní vazivo, zmírňuje otoky a tím pádem zpevňuje a vyhlazuje kůži postiženou celulitidou. Černý pepř má prohřívací a detoxikační účinky.

Prokrvujte a masírujte

Péči zahajte již ve sprše, a to speciálními oleji a také peelingy, které aplikujte krouživými pohyby na postižená místa. Dobře prokrvená pokožka je totiž jedním z úspěšných kroků v boji proti celulitidě. K masírování pokožky můžete použít i sprchu a střídat teplou a studenou vodu a využívat speciální kartáče. Vždy postupujte krouživými pohyby odshora dolů. Po sprše si dopřejte další jemnou masáž zvoleným přípravkem, ať už olejem, krémem či mlékem. Využívejte i blahodárných účinků zábalů. Vyzkoušejte třeba syrovátkový: Smíchejte syrovátkový prášek s vodou tak, aby vám vznikla hustá kaše, kterou poté naneste na problémové partie, překryjte potravinovou fólií a nechte působit dvacet minut.

Text: Kateřina Grimmová, foto: ShutterstockKoupit časopis