Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Baňkování neboli vakuová masáž

Ulevuje od bolesti, regeneruje namožené a ztuhlé svaly, pomáhá rozproudit lymfatický systém, odstranit toxiny z těla a nastartovat obranyschopnost organismu. V kombinaci s akupunkturou si ji některé celebrity nemohou vynachválit jako jeden z nejúčinnějších prostředků, jak se udržovat v kondici. Baňkování stále více využívají i tak zvaně normální smrtelníci.

Obecně si baňkování klade za cíl posílit samoléčebné schopnosti organismu, regenerovat jej a zvýšit jeho výkonnost. Prostřednictvím této metody dochází k prokrvení tkáně a zlepšení krevního oběhu, k odplavení nahromaděných škodlivých látek z těla, podporuje se správná funkce lymfatického systému a látkové výměny. Pokud vás trápí ztuhlé svaly, bolesti zad, kloubů či krční páteře a v důsledku toho i bolesti hlavy nebo dokonce migrény, může baňkování pomoci i vám. Proceduru si nemohou vynachválit i ženy, které trápí bolestivá nebo nepravidelná menstruace. Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci a také zvyšuje kvalitu trávicích šťáv, které přispívají k dobrému trávení. Obecně má baňkování kladný vliv na imunitu, ale i na nervový systém, který zklidňuje. Pomáhá tak například s nervozitou, psychickým napětím nebo potížemi se spánkem.

Modřiny za to stojí

Délka procedury je individuální, pohybuje se mezi dvaceti a pětačtyřiceti minutami. Také cena se u jednotlivých terapeutů pochopitelně liší, ale bývá v rozmezí od 250 až do 800 korun; odvíjí se i od toho, zda je zároveň aplikována i akupunktura či jiná masáž. Lidé se po zákroku cítí lehčí, pružnější a plni energie. Po baňkování se doporučuje zvýšit příjem tekutin pro podporu vylučování toxinů z těla. Pokud vás zajímá, zda baňkování bolí, tak vězte, že to je velmi individuální – někdo je pociťuje jako jemný tah kůže, jiný cítí bolest. Předem se ale připravte na to, že v daném místě, kde dochází k podtlaku, vám vzniknou podlitinky, tedy ona zmíněná červená, někdy i červenofialová kola. Za několik dní zmizí, ale do té doby není vhodné se slunit nebo chodit do solária. Než fleky vymizí, můžete říkat, že stejnou ozdobou se pyšní i slavné herečky a vynikající sportovci, a nestydí se za ni! A jak často si baňkování dopřát? Podle konkrétních obtíží se s vámi terapeut domluví na intervalech, kdy podstoupit proceduru. Ze začátku to bývá jednou, někdy i dvakrát týdně.

Pro domácí použití se nedoporučují skleněné baňky, u nichž se vakuum tvoří pomocí plamene. Mnohem vhodnější jsou ty plastové a silikonové. Ovšem ideální a také bezpečnější je pořídit si sadu na baňkování s pumpičkou, jejíž cena se pohybuje od pěti set korun výše. Návod, jak správně postupovat, najdete v příbalovém letáku, ale také se můžete podívat na video na internetu. Foto: Shutterstock

Pomáhá, ale není pro každého

I když je baňkování bezpečná metoda, jsou skupiny lidí, které by se jí měly vyhnout. Rozhodně byste jej neměli podstoupit, pokud trpíte onemocněním krve, jako jsou trombózy, hemofilie nebo špatná srážlivost. Baňkování je nevhodné i při křečových žilách, cévních výdutích a gangrénách, otevřených ranách, hnisavých infekcích a onemocněních kůže, jakými jsou plísně, vředy, ekzémy nebo akné. Podstupovat byste jej neměli ani při závažných psychiatrických onemocněních, vysokém tlaku a v případě těhotenství. Terapeut nebo masér by se vás vždy měl zeptat na váš aktuální zdravotní stav. Pokud tak neučiní, měli byste se ihned poohlédnout po nějakém jiném.

Není baňkování jako baňkování

  • Slabé tonizační baňkování má za cíl především nabít organismus energií. Při tomto druhu se kůže vtahuje do baňky opravdu velmi jemně a baňka se nechává na kůži jen po krátkou dobu. Je vhodné i pro děti a starší osoby.
  • U středně silného doplňovacího baňkování je sání silnější a kůže může pod baňkou až zfialovět. Stále se však jedná o druh, který je jemný – a právě proto jej lze použít i v citlivých oblastech břicha či obličeje.
  • U silného vypouštěcího baňkování vzniká velmi silný podtlak, kůže zarudne a rychle zfialoví. Baňky se na kůži nechávají až 20 minut.
  • Pohyblivé baňkování neboli baňková masáž se nejčastěji aplikuje na záda. Po odsátí vzduchu a přiložení na kůži terapeut jednou nebo dvěma baňkami opatrně jezdí po zádových svalech ve směru vláken. Tato masáž může mít jak sedativní, tak i povzbuzující efekt a pomáhá od bolesti.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakceKoupit časopis