Pohyb a kondice,  Tipy na výlety

Balíme kufry!

Účelné balení cestovních zavazadel je jednou z nejdůležitějších dovedností úspěšného a spokojeného cestovatele. Jak postupovat, abyste nic důležitého nezapomněli?

  1. Nejméně měsíc před odjezdem si napište podrobný seznam věcí, které budete potřebovat nebo které se vám mohou hodit. Zjistěte si, zda vám platí pas, zda budete potřebovat vízum, a zařiďte si cestovní připojištění. Vyrážíte-li na svou dovolenou do exotických zemí, kde se často vyskytují infekční nemoci, nezapomeňte si vyřídit očkování na nejčastěji se vyskytující nemoci. Dobře si spočítejte, jakou finanční hotovost budete na své dovolené potřebovat. Doporučujeme proto kromě běžné hotovosti i vytvoření finanční rezervy.
  2. Pár dní před cestou sepište seznam všeho, co je třeba vypnout nebo naopak zapnout, co vše pozamykat a zavřít. Potom vám už bude stačit v den odjezdu pouze se seznamem v ruce všechna riziková místa obejít a zkontrolovat. Rozhodně doporučujeme vytáhnout všechny elektrické spotřebiče ze zásuvek, protože by mohlo dojít ke zkratu a následnému požáru. Neprovádějte opatření, která by mohla upozornit případné zloděje na to, že jste dlouhodobě pryč – například zatahovat rolety. Z téhož důvodu požádejte souseda či známého, aby průběžně vybíral vaši poštovní schránku, popřípadě k vám sem tam zašel. Podstatně větší zárukou jsou bezpečnostní zámky a další zabezpečovací zařízení, kterých různé firmy nabízejí široký výběr.
  3. Pamatujte si, že zavazadel by mělo být pouze tolik, abyste je v případě potřeby dokázali pobrat a unést. Rozhodně nezapomeňte vzít dobře vybavenou lékárničku s nejnutnějšími léky (proti průjmu, chřipce, alergii, sluneční dermatitidě), dezinfekcí, náplastmi a obvazy.
  4. Těžké věci si dejte zcela dospod, aby nic nepomačkaly. Na cesty je nejvhodnější oblečení z nemačkavých materiálů. Balit začínáme těžšími látkami a navrch dáváme věci, u kterých případné pomačkání nebude vadit. Oblečení je možné namísto skládání jemně srolovat, aby se nevytvořily přehyby. Důležité je, aby byl kufr plný. Pokud totiž není, jeho obsah se různě mísí a oblečení se mačká. Skuliny vyplňte drobnostmi, jako jsou ponožky, spodní prádlo nebo doplňky. Všechno, co může vytéci, důkladně zabalte do igelitového obalu.
  5. Do příručního zavazadla si dejte vše, co můžete potřebovat nebo chtít během cesty. Určitě do příručního zavazadla uložte zejména pasy, peníze, letenky, vouchery a cestovní smlouvu, základní hygienické potřeby, platební karty, léky, nějaké oblečení, nápoje, svačinku, papírové kapesníčky, vlhčené ubrousky a brýle.
Foto: Shutterstock

Pozor na speciální opatření na letišti

Při cestě letadlem je dobré vědět, že každý cestující má povoleno zavazadlo do váhy 20 kilogramů. Zaměstnanci letišť při přepravě nezacházejí se zavazadly cestujících příliš jemně, pokud tedy musíte vézt křehké věci, zabalte je do pevných obalů nebo je vložte doprostřed kufru mezi oblečení. V příručním zavazadle nesmíte mít: nože, nůžky, zbraně nebo repliky zbraní, příbory, žiletky, vývrtky, manikúru, tekutiny o objemu více než 100 ml.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis