Problém a řešení

Babiččiny recepty na kašel

  • V lékárně seženete mast s mentolem nebo kafrem. Natřete si jí hrdlo a hrudník. Aromatické složky působí na uvolnění dýchacích cest a usnadňují dýchání.
  • Pomáhá i sádlo nebo hořčičný zábal. Tři lžíce hořčičných semen rozemelete na prášek, smícháte s šálkem mouky nebo mletých ovesných vloček a přidáte stejné množství vody. Ze směsi vyrobíte pastu. Hrudník si natřete ochrannou vrstvou vazelíny a na ni nanesete vrstvu pasty. Nenechte působit déle než 15 minut!
  • Pijte cibulový čaj s medem – cibuli nakrájejte na kolečka, přelijte horkou vodou a oslaďte. Osvědčeným pomocníkem je zázvorový čaj.
  • Vyzkoušené jsou i různé bylinné čaje. Například tymián působí jako expektorans a zároveň obsahuje látky, které uvolňují dýchací cesty. Na čaj potřebujete dvě lžíce čerstvého tymiánu nebo jednu lžíci sušeného. Zalijte ji šálkem vroucí vody, nechte pět minut vylouhovat a přeceďte. Můžete ochutit medem.
  • Na usnadnění vykašlávání je výborný i čaj z proskurníku. Listy této byliny totiž pouštějí ve vodě lepkavý sliz, který chrání sliznici v hrdle a ředí hlen v plicích. Čaj připravíte z dvou až tří gramů sušeného listu, který necháte 10 minut vylouhovat v šálku horké vody a před pitím přecedíte.


Koupit časopis