TIPY ZDRAVÍ

9 nejčastějších otázek o užívání homeopatik

Homeopatie je velmi specifická metoda, která vyvolává řadu otázek. Na ty nejčastěji pokládané přinášíme odpovědi.

1. Jak homeopatika užívají?

Nejčastější lékovou formou u homeopatických léčivých přípravků jsou homeopatické granule. Rozpouštějí se přímo v ústech, ideálně pod jazykem, a po rozpuštění se nezapíjí. Stejným způsobem se užívají i homeopatické tablety. Homeopatické léky ve formě sirupů, perorálních roztoků apod. se podávají běžným způsobem jako ostatní léky.

2. Jaké je správné dávkování?

U vícesložkových přípravků je správné dávkování napsáno na krabičce a v příbalovém letáku. U jednosložkových přípravků – granulí v tubách – dávkování určuje lékař nebo lékárník podle typu potíží. Nejčastější dávkování bývá 5 granulí 3x denně. U akutních stavů se homeopatické léčivé přípravky podávají ve vyšší frekvenci, v případě zlepšení stavu či prevence je frekvence podávání nižší.

3. Lze se homeopatik dotýkat prsty?

Vyvarovat se dotýkání homeopatických léků prsty je doporučováno hlavně z hygienických důvodů. Pro bezdotykové podávání homeopatických léků má BOIRON patentované speciální lékové tuby, ze kterých si snadno přesný počet granulek nadávkujete a z víčka nasypete přímo pod jazyk.

4. Před jídlem nebo po jídle?

Homeopatické léky je vhodné užívat ve chvíli, kdy máme čistou dutinu ústní, a to kvůli tomu, aby se lék dobře vstřebával. Přibližně čtvrt hodiny před a čtvrt hodiny po podání léku se doporučuje nejíst a nepít (kromě čisté vody), nekouřit a také si nečistit zuby.

5. Kdy zahájit léčbu?

V případě akutních stavů je nejlepší zahájit léčbu ihned, jakmile se objeví první příznaky. Na počátku je vhodné homeopatické léky nasadit v dávkách několikrát denně, poté, co se zdravotní stav zlepší, je vhodné frekvenci dávek snížit.

6. Lze homeopatika kombinovat s jinými léky?

Homeopatické léky mohou být užívány jako hlavní léčebná metoda nebo jako metoda doplňková při léčbě konvenčními léky. Při užívání homeopatie nejsou známy žádné interakce s jinými léky či přípravky.

7. Komu lze homeopatické léky podávat?

U homeopatických léků se neočekávají žádné známé nežádoucí účinky. Většina homeopatických léků je díky tomu bez omezení vhodná pro všechny věkové skupiny, a to i děti, těhotné či kojící ženy nebo seniory.

8. Jak se podávají u dětí?

Homeopatické léky se dětem podávají stejným způsobem jako dospělým. U menších dětí, kterým by mohly granulky zaskočit, je praktické rozpustit je s trochou vody ve sklenici nebo v lahvičce a nechat jim je popíjet během dne.

9. Mohou je užívat diabetici?

Homeopatické granule obsahují sacharózu a laktózu.

5 granulí (běžná dávka) obsahuje 0,21 g sacharózy a 0,037 g laktózy

1 dóza granulí v jednodávkovém obalu (Oscillococcinum) obsahuje 0,85 g sacharózy a 0,15 g laktózy

U diabetiků doporučujeme poradit se s lékařem, aby určil nejvhodnější lékovou formu a její dávkování.

Text: Boiron, foto: ShuttersatockKoupit časopis