Prevence,  Problém a řešení,  Zdraví v kuchyni

7 tipů pro správný pitný režim v horkých dnech

V horkém letním dnu spojeném s náročnější fyzickou aktivitou můžete ztratit i osm litrů tekutin. Měli byste je tedy neustále doplňovat. Jakými pravidly bychom se měli přitom řídit?

1. Teplota nápoje by v létě neměla být nižší než 10 stupňů Celsia. Po dokončení fyzické aktivity by měla být spíše vyšší. Ledový nápoj může organismu způsobit termoregulační šok, který se projeví stažením cév. Ty by však měly být v teplých dnech naopak rozšířeny, aby byly schopné dostatečně odvádět teplo.

2. Čím větší bude horko, tím si vybírejte řidší a kyselejší nápoj. S pocením se zvyšují i ztráty solí, nicméně při běžném způsobu výživy jich v potravě máme spíše nadbytek. Záleží tak i na naší fyzické aktivitě.

3. Před krátkodobou fyzicky náročnou aktivitou naopak pijte nápoje s vyšším obsahem minerálních látek. Po náročném pohybu se nezapomeňte napít především v prvních dvaceti minutách.

4. Chuť nápojem by vám měla vyhovovat – nejlepší je ale grepová, citronová a pomerančová příchuť či nápoje úplně bez příchuti.

5. Omezte kofein – vysoké dávky totiž způsobují podrážděnost, poruchy zažívání, svalový třes, nespavost a velmi nepříjemné bolesti hlavy.

6. Voda s bublinkami je absolutně nevhodná. Oxid uhličitý se totiž v těle váže s vodou a vytváří kyselinou uhličitou, která zpomaluje odbourávání kyseliny mléčné vznikající v organismu při tělesné aktivitě. Právě ta způsobuje únavu a bolesti svalů.

7. Rychlejší regeneraci organismu zajistíte, když v obyčejné vodě rozpustíte šumivou multivitaminovou tabletku nebo alespoň vitamin E.

Chuť nápojem by vám měla vyhovovat – nejlepší je ale grepová, citronová a pomerančová příchuť či nápoje úplně bez příchuti. Foto: Shutterstock

Co byste ještě měli vědět

  • Nedostatek vody se projevuje suchostí sliznic, únavou, malátností, spavostí, poruchami koordinace chůze a pohybů, snížením kožního napětí, zrychlením pulzu a poklesem krevního tlaku.
  • Absence tekutin může být viníkem bolestí hlavy u školáků. Děti potřebují více pít než dospělí.
  • Pitný režim lze v omezené míře doplnit i ovocem a plodovou zeleninou. Vhodná jsou zejména rajčata, salátové okurky, broskve a melouny.

Text: redakce Zdraví, foto: ShutterstockKoupit časopis