Novinky

5 pravidel, jak v zimě chránit srdce

Prudký pokles teplot nemusí dělat srdci dobře, zvláště pokud je nemocné. Nízké teploty jsou spojeny s výraznějšími negativními dopady na životně důležitý orgán než teploty vysoké. Mráz umí vyprovokovat zúžení koronárních tepen, srdeční arytmie i zhoršení srdečního selhání.

Pokles teploty vzduchu o 10 °C může být spojen s růstem počtu srdečních příhod až o 13 %. Potíže se srdcem může způsobit i pokles atmosférického tlaku. Kardiologové, ústy svého předsedy prof. MUDr. Petra Ošťádala, Ph.D., FESC, proto doporučují kardiakům dodržovat v zimních měsících těchto 5 jednoduchých pravidel, aby srdce ochránili:

  1. Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži venku, tedy například náročnému několikahodinovému sportování. Přizpůsobte pohyb svojí kondici.
  2. Odpusťte si pobyt ve vysoké nadmořské výšce, pokud na ni nejste dlouhodobě aklimatizováni.
  3. Dobře se oblečte, ideálně do materiálů, které umí odvádět pot, a zabránit tak prochladnutí, nebo naopak přehřívání organismu. Platí, že 3 slabší vrstvy oblečení jsou lepší než jedna silná.
  4. Pravidelně užívejte předepsané léky, které srdce drží „na uzdě“.I když má znečištěné ovzduší na srdce menší vliv než například obezita nebo kouření, kardiaci by ho neměli podceňovat. Při inverzi je srdce vystaveno mnohem větší zátěži, a proto – pokud je to možné – zůstaňte v takových podmínkách raději doma.

Text: redakce , foto: ShutterstockKoupit časopis