zuby
Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Zuby jedině bílé!

Až úsměv dokáže chladnou atraktivitu proměnit na onu neodolatelnou přitažlivost. Ale záleží samozřejmě i na tom, co takový úsměv vlastně odhalí.

Až na několik málo výjimek chtěli mít lidé ve všech dobách jen čistě bílé zuby. Tato lidská touha tak již v dávnověku přivedla na svět činnost zvanou bělení zubů. V žádném případě se tedy nejedná o nějakou moderní vymoženost. První doložitelné důkazy nacházíme již v dobách faraonů – ti k těmto účelům používali klasickou sodu. Mnohem hůře na tom byly vyspělé civilizace středověku. Ty nám zanechala záznamy o bělení zubů například jejich broušením či „vyleptáváním“ kyselinou dusičnou. Že těmto kosmeticko-dentistickým zkrášlovacím kúrám padly za oběť často i samotné zuby, asi netřeba dlouze rozvádět…

Zdravý rozum versus reklama

Dnes je ale situace naštěstí už jiná – péče o zuby se stala samostatným lékařským oborem, kde nehrozí ani kovářské kleště, ani leptání kyselinou. To ale ještě neznamená, že vše, co je na trhu dostupné, je také ze zdravotního hlediska bezpečné. I dnes můžete stejně jako kdysi v hlubokém středověku sednout na lep někomu, kdo šikovně slibuje hory doly, zatímco za vašimi zády dává rychle ruce pryč od veškeré zodpovědnosti. Jde-li tedy o vaše zuby, vyhněte se všem hlasitě pokřikujícím „trhovcům“ a nakupujte pouze a jedině u skutečných odborníků – u dentistů.

Jak na zdravé bílé zuby?

Ačkoliv je bělení zubů stále činností, kterou je i dnes možné vykonávat svépomocně doma, chcete-li šetřit své zuby i finance, začněte raději vždy návštěvou zubaře! Já vím, zubaře se tak trochu bojíme všichni, ale skutečný strach ze zubaře je už zcela zbytečný. Každý dobrý zubní lékař vám dnes vysvětlí, co je třeba učinit, a v případě nutnosti vám může nabídnout i nějakou tu berličku pro případ, že byste si dentistické postupy jen neradi vychutnali za plného vědomí. Zubaře bychom ale neměli navštěvovat jen v případě potíží či preventivních návštěv, ale právě i v případě, kdy uvažujeme o nějakém čistě estetickém zubním zásahu – třeba o bělení zubů.

Zuby přirozeně bělí konzumace jahod a potravin nebo nápojů s obsahem přírodního citronu. Preventivně působí žvýkání syrových jablek, hrušek, mrkve a okurky. Všechna tato zelenina s pomocí vlákniny skvěle čistí zuby od nejrůznějších usazenin a likviduje také všechny nežádoucí bakterie v ústech.
Foto: Shutterstock

Domácí bělení pod taktovkou odborníka

Bělení zubů se totiž může stát i cestou do pekel, a to ve dvou případech: když váš chrup není v bezvadném pořádku anebo pokud použijete volně dostupné přípravky, jejichž kvalita není zaručena. Zubař vám naopak pomůže navrátit ztracený bílý odstín, aniž by bylo ohroženo zdraví vašich zubů a následně i vaše úspory. V rámci domácího bělení zubů vám budou na míru vyrobeny speciální „nosiče“ a doporučen bělicí gel s oxidačním činidlem, které bude postupně odbourávat barevné pigmenty usazené na povrchu zubů. Tento gel se potom v rámci domácí péče aplikuje na zuby, fixuje nosiči a nechává působit nejméně dvě hodiny denně, po dobu zhruba dvou týdnů. Zbývající gel je možné uchovat v lednici a příležitostně používat pro udržení nově nabyté bělosti. Minimální účinnost metody je 12 až 36 měsíců.

Výhody a nevýhody metody

  • Touto metodou nelze bělit zuby, které nejsou zcela zdravé (včetně dásní) a zuby, jejichž zbarvení bylo ovlivněno ponejvíce užíváním některých antibiotik.
  • Pro zdravé zuby je tato metoda naopak nejšetrnější a zároveň také nejjednodušší metodou navracející zubům jejich původní barvu. Výhodou je určitě také fakt, že při domácím bělení jsou tempo a konečný efekt bělení do značné míry v rukou toho, kdo je provádí. Důležité ale je uvědomit si, že zcela bílé zuby neexistují a v ústech by působily stejně nehezky a nemístně jako zuby zašlé.
  • Největší devízou metody je pak zcela nezpochybnitelně skutečnost, že zuby s jistotou vybělí, ovšem bez jakéhokoliv rizika poškození zubní skloviny, nebo dokonce zubu.
  • Možnou nevýhodou se může zdát časová a finanční náročnost. Bělení zubů trvá nejméně čtrnáct dní, není tedy na počkání. Finanční náročnost je však spíše individuální otázkou pro každého zájemce o bílý úsměv. Domácí bělení zubů pod vedením dentisty vás vyjde na částku zhruba kolem pěti tisíc korun. Zvolíte-li tedy abrazivní zubní pastu zakoupenou někde v drogerii za 30 korun, ušetříte v první fázi tisíce. O několik let později ale můžete mít zcela zničené zuby, na jejichž umělou náhradu vám oněch ušetřených pět tisíc zcela jistě nepostačí.

Čím si pomáhaly naše babičky?

Mezi staré domácké receptury patří čištění zubů s pomocí soli – zde je ale nutná jistá opatrnost, protože přemíra soli zubům naopak škodí. Osvědčeným receptem je naopak čištění zubů jedlou sodou – její účinky na zuby stejně jako na zdravé prostředí v ústech jsou naprosto vynikající.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Sutterstock







Koupit časopis