Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

Zopakujte si s námi základní pravidla zdravého slunění!

Také v létě toužíte po tom být pěkně dohněda opálená? Zdá se vám, že snědá kůže je sexy a třeba pod šaty na ramínka nebo v minisukni se hnědé tělo pěkně vyjímá? Jenže opalování je nezdravé, zdůrazňují lékaři. Abyste se vyhnuli předčasnému stárnutí kůže a případně i kožním nádorům, které nadměrné slunění podněcuje, dodržujte pravidla bezpečného pobytu na slunci. Možná nebudete čokoládově hnědí, ale jen snědí, zato pro své zdraví uděláte maximum.

Chystáte se k moři? Každý, kdo se chystá na dovolenou k moři a chce se opalovat, by měl před odjezdem navštívit dermatologa. Odjet s rizikovými znaménky na dovolenou k moři je velmi nebezpečné. V ordinaci dermatologa vás nečeká žádné bolestivé vyšetření – lékař se na znaménko jen podívá a případně je prohlédne pomocí digitálního dermatoskopu.To je přístroj, který dokáže znaménko analyzovat a určí, zda je nutné jej odstranit. Dnes už se nevyřezávají všechna riziková znaménka, protože díky dermatoskopu máme možnost znaménka pravidelně kontrolovat. Nicméně ta znaménka, u nichž je podezření na melanom, by se odstraňovat měla. Lidé si nejčastěji nechávají znaménka vyšetřit před létem. Sezona pro odstranění znamének je však přes zimu. Čerstvá jizva by totiž neměla být zhruba čtyři měsíce vystavována UV záření. Mohlo by dojít k její pigmentaci a nepěknému kosmetickému vzhledu. Riziková znaménka s podezřením na zhoubný proces se vyřezávají kdykoliv během roku, tedy i před létem. A kdo by si měl znamének všímat především?

• lidé s nízkým fototypem

• ti, kdo mají větší množství mateřských znamének (více než 25)

• všichni, v jejichž rodině se melanom vyskytl

• osoby, které se v dětství spálily

• ti, kteří pravidelně tráví dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku

• všichni, kdož pozorují nově vzniklé nebo měnící se pigmentové znaménko

Do solárka raději nechodit

Mnohé ženy chtějí být opálené už před cestou k moři, a proto rády navštěvují solární studia. Solárium je jako příprava na letní sezonu oblíbené, ale z pohledu dermatologů zbytečné. Za daleko rozumnější považují vyrazit na dovolenou s vyšším ochranným faktorem a postupně prodlužovat dobu pobytu na slunci. Solárium je pro naši kůži zcela zbytečná zátěž. Poslední průzkumy ukazují, že i UVA záření, které v soláriu přijímáme, může vyvolat rakovinné bujení. Nadměrné opalování v soláriu také způsobuje stárnutí kůže. To, zda solárko navštívíme, je tedy na každém z nás. Mladistvým do osmnácti let se však jednoznačně nedoporučuje.

Opatrně také při sportu

Kdo na pláži jen tak leží a občas skočí do vody, zpravidla se také namaže. Při sportování na pláži ale na ochranu proti paprskům snadno zapomeneme. Pokud sportujeme na slunci, měli bychom dodržovat zásady správné aplikace sunscreenu, aby byla ochrana co nejúčinnější. To znamená natírat krém 20 – 30 minut před sluněním, aby se mohl dobře navázat na rohovou vrstvu, a používat správné množství krému: 36 gramů, tedy asi šest čajových lžiček na celé tělo. Vhodné je využít lehké textury, jako jsou mléka či krémy, protože mastné základy mohou být při pohybu nepříjemné. Domazávat by se mělo zhruba po třech hodinách. Krém se totiž může smýt při pocení, setřít ho můžeme i ručníkem či oblečením. Sportovci mohou použít i speciální textilie s UV faktorem chránící obličej, ruce, ramena a šíji. Jedná se o prodyšné materiály s definovaným faktorem proti slunci. A co dělat, když se spálíte? Máte-li kůži červenou nebo pokud vás pálí, použijte chladivou emulzi například s vitaminem E nebo vyzkoušeným panthenolem. Ideální je mít ji připravenou v ledničce. Pokud se objeví puchýře, navštivte raději lékaře. Předepíše vám kortikoidní přípravky pro zmírnění zánětu kůže.

Chraňte hlavně děti!

Dětská kůže je vnímavější a citlivější na UV záření a snadno se spálí. Až 80 procent slunečního záření absorbuje naše kůže do 18. roku věku. Jedno spálení v dětství do puchýřů zdvojnásobí riziko vzniku kožního nádoru. Ochrana dětské kůže proti UV záření je klíčová z hlediska vzniku kožní rakoviny v dospělosti. Děti by proto neměly pobývat na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou.

Ochrana dětské kůže proti UV záření je klíčová z hlediska vzniku kožní rakoviny v dospělosti, zdůrazňují dermatologové! Foto: Shutterstock

Do opalovacích krémů se vyplatí investovat

Na našem trhu je velké množství nejrůznějších krémů na opalování. Kvalitní a dražší krémy mají většinou velmi kvalitní masťové základy, které jsou hypoalergenní a nekomedogenní, neucpávají tedy póry, a zabraňují tak tvorbě akné. Rozdíl může být například ve fotostabilitě filtru, tedy v tom, jak dlouho vydrží aktivní na slunci a v teple. Proto je lepší, když na opalovacích přípravcích nebudete šetřit, což platí zejména u dětí a u lidí s citlivou pletí. O výběru správného krému se můžete poradit s dermatologem či s lékárníkem. Vhodnou přípravou na pobyt na slunci je pravidelné užívání beta-karotenu. Přirozenými zdroji této látky jsou mrkev, rajčata, petrželová nať, jahody, meruňky, špenát a hrách. Pomáhají i vitaminy E, C, selen a blahodárně účinkuje i zelený čaj. 

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis