Novinky,  Prevence,  Rubriky

Znáte jinan?

Krásné listy tohoto stromu mají výjimečné léčivé vlastnosti

JINAN JE JEDEN z nejstarších druhů stromů. Přežil do dnešních časů v odlehlých oblastech Číny a Japonska, odkud se postupně dostává opět do celého světa jako nádherný okrasný a exotický strom oplývající úctyhodným vzrůstem. Navíc jeho krásné listy mají i výjimečné léčivé vlastnosti.

Říká se mu i ginkgo

Mezi botaniky má jinan frajerskou přezdívku Ginkgo biloba a většinou jsou podle ní upraveny i názvy produktů z jeho listí. Jde například o výtažky účinných flavonoidních látek z listu, které se rozpouštějí jen v alkoholu. Jsou buď tekuté, nebo vysušené a tabletované. Připravují se tak, že se list maceruje několik týdnů v silnějším lihu. Po maceraci se získá nádherný tmavozelený extrakt účinných látek a chlorofylu, který léčí už na pohled svou krásnou barvou.

Jak sbírat listy

Listy lze sbírat po celé období, kdy jsou na stromě k dispozici. Listy mladičké po rozvinutí mají více chlorofylu a méně flavonoidů, v průběhu léta se poměr změní a na podzim klesá obsah obou složek. Při sběru je doporučuji odstříhávat a jeden ze svazku ponechat – v příštím roce se strom odmění přídavkem většího množství větviček.

Doplňky a léčiva

Potravní doplňky s ginkgem obsahují obvykle do 40 mg vysušeného extraktu a léčiva, která jsem viděl, také. Užívají se výhradně na zlepšení prokrvení zvláště drobnějšími a tenkými cévami a kapilárami. Tekuté přípravky z ginkga mají obsah účinných látek značně proměnlivý, proto se berou po kapkách v menších dávkách. Bohužel jsem se při značném a dlouhodobějším předávkovávání se těmito domácími kapkami setkal u disponované osoby s efektem zvýšené krvácivosti z nosu. Za bezpečné považuji dávky do 1,2 mg vysušeného extraktu na 1 kg tělesné hmotnosti za den. U člověka užívajícího salicyláty (anopyrin) a léky na ředění krve nebo na srdce doporučuji konzultaci s lékařem.


V našich podmínkách se jinan nerozmnožuje snadno. Nejlepší je zakoupit jej v zahradnictví a zasadit do hluboké humózní půdy do záhonku ve sponu asi 20 x 20 metrů. Zprvu je potřeba ho hojně zalévat. Pozor však na semena samičích stromů, která mírně zapáchají. V případě, že vám vadí asi měsíční zápach tohoto přírodního zdroje, sázejte jen samčí stromy.
Foto: Sutterstock

Léčivé účinky

Účinné látky extraktu listu jinanu rozšiřují cévky, zlepšují cévní zásobení končetin a mozku, zabraňují křehnutí cév a jejich dalšímu poškozování a zlepšují dodávku kyslíku a živin k cílovým tkáním. Podílejí se také na regeneraci mozku, očí, uší, ale i pokožky. Pravidelné užívání jinanu zmirňuje pískání v uších, příznaky Meniérovy choroby, napravuje cévní poruchy cukrovkářů, ovlivňuje psychodegenerativní pochody, podporuje paměť, oddaluje vznik infarktu a také stařecké demence. Je důležitou součástí v prevenci mozkové mrtvice a urychluje léčení jejích následků.

Text: Ivana Dulková, foto: SutterstockKoupit časopis