Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Zkusili jste někdy hooping?

Pokud ne, rychle to napravte. Jde totiž o sport, který vás bude určitě bavit. A ještě díky němu zkrásníte. Vždyť která z nás by nechtěla být útlá v pase? Tak do toho!

Kroužení s obručí je známo odnepaměti. První zmínky o používání obručí můžeme nalézt ve starověkém Egyptě, v Řecku i Římě. Historicky se obruč používala pro dospělé k posílení těla, děti využívaly obruče ke hře.

Čím více prostoru, tím lépe

V hoopingu si každý může najít to své – krouží se pro radost, pro zábavu, pro štíhlou linii i pro dobrou věc. Základem cvičení je točení obručí kolem pasu. Postupně se přidávají náročnější cviky a zapojuje se tak celé tělo. Ve světě je dnes hooping běžnou součástí tanečních a fitness center – nabízí se jako moderní forma tance a posilování. Jeho výhodou je, že se dá provozovat ve studiu, ale i pod širým nebem. Čím větší prostor, tím lepší. V Česku je hooping známý zhruba posledních osm let a jeho obliba pomalu stoupá. Existuje i česká hoopingová komunita a i u nás najdete hoopery a hooperky, kteří se věnují různým druhům aktivit. Pořádají se lekce pro veřejnost – jak pro děti, tak pro dospělé, dále společná setkání tzv. hoop jamy, workshopy i vystoupení nebo se krouží jen tak pro radost.

Správná obruč je základ úspěchu

Pokud vás hooping láká a už přemýšlíte nad tím, že si skočíte do sklepa pro starou obruč, zabrzděte. Na hooping je totiž potřeba speciální obruč, která je doslova základem úspěchu. Má průměr okolo 100 cm, sahá přibližně do pasu a váží okolo 400 g. Hoopingové obruče se vyrábějí ručně a seženete je u drobných výrobců přes internet nebo ve specializovaných obchodech s cirkusovým vybavením. Na hooping nejsou vhodné obruče ze sportovních prodejen, bývají totiž moc lehké. Nehodí se pro něj ani obruče tzv. masážní nebo zatížené obruče, ty zase bývají naopak moc těžké.

Hooping je ideální pomocník k vytvarování pasu a posílení břišních a zádových svalů. Kdo ale hooping vyzkoušel, ten ví, že se postupně zapojuje celé tělo, takže se tvaruje a zpevňuje postava komplexně. Někdy stačí i deset minut denně, což je doba, za kterou spálíte až 100 kalorií, a výsledky se dostaví už za pár týdnů. Záleží pochopitelně i na intenzitě cvičení a váze obruče. Obecně platí, že hooping provozují spíše ženy, ale muži, hoopeři, nejsou ani u nás v Čechách výjimkou. Foto: Shutterstock

Doma i v partě

Hoopingu se můžete věnovat jak sami doma, tak v partě. Záleží jen na vás a na tom, co cvičení očekáváte. Pokud chcete jenom kroužit v pase, například pro zeštíhlení, stačí si opravdu pravidelně zakroužit doma. Jestliže vás ale hooping nadchl a chcete se naučit nové triky, je dobré potkat se i s ostatními nadšenci a učit se od sebe vzájemně. Internet je plný tutoriálů, které jsou skvělou inspirací, ale pokud máme tu možnost, je vždycky lepší tvořit komunitu offline.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis