Krása a relaxace,  Rubriky

Zima ve vlasech

Víte, jak správně pečovat o vlasy v zimním období?

Chladný vítr, mráz, suchý vzduch v místnostech a teplé čepice – to vše vlasy, ale také pokožku hlavy zatěžuje. Samozřejmě se to projevuje na jejich kvalitě, ale také na vzhledu. V zimě mohou být vlasy extrémně suché, nebo se naopak rychleji mastit. Mohou se snadněji lámat, být bez objemu a lesku a docházet může i k podráždění pokožky, která má sklon k zarudnutí, svědění či tvorbě šupinek a lupů.

Péče začíná u mytí

„I v zimě šampon vybírejte podle svého typu vlasů a pokožky a také podle efektu, který od něj požadujete, například velký objem, lesk, proti lupům atd. Pokud si nejste jisti, jaký šampon je pro vás ten pravý, nechte si poradit odborníky. Neméně důležité je vlasy správně umývat,“ radí kadeřník Filip Gregor, podle kterého se právě u mytí často dopouštíme chyb, i když je postup velmi jednoduchý: „Vlasy nejprve velmi dobře namočte, musí být opravdu nasáklé vodou, protože právě voda odstraní až 40 % nečistot. Následně naneste malé množství šamponu, opravdu ho není zapotřebí moc, a řádně vmasírujte do vlasů i na pokožku hlavy. Je důležité zaměřit se na oblast pod lebeční kostí, kterou často zanedbáváme – spousta lidí si umyje vlasy jen nahoře a na bocích, ale zapomíná na tuto část pod temenem hlavy. Po masáži šampon důkladně opláchněte a v případě potřeby postup opakujte,“ vysvětluje vlasový mág ze salonu Organics by Filip Gregor.

Nezapomínejte na kondicionér

Řada žen považuje kondicionér za zbytečný, ale dělají chybu. „Mokrý vlas je otevřený, snáze se tedy poškodí. Právě kondicionér má kromě potřebné péče tu funkci, že uzavírá kutikulu vlasu a zanechává vlasy hebké, lesklé, a navíc zamezuje jejich zacuchávání. Kondicionér nedávejte až k hlavě, protože pak se vlasy zbytečně rychleji mastí, ale od střední části vlasů až ke konečkům. Kondicionér je důležité rozčesat, což opět napomůže uzavření kutikuly a lepšímu vyhlazení povrchu vlasu,“ říká Filip Gregor. Pokud v průběhu roku nedáte moc prostoru maskám na vlasy, v zimě jim je alespoň jednou za čas dopřejte. Vybírejte je opět podle toho, jaké potíže vaši kštici trápí – tedy jestli potřebuje dodat hydrataci, zregenerovat nebo zklidnit pokožku hlavy. Skvělé jsou masky například s obsahem arganového nebo kokosového oleje, s bambuckým máslem a bylinkami.

Jemné zacházení

Jak zmínil kadeřník Filip Gregor, vlasy jsou po umytí otevřené, tudíž velmi citlivé. Proto potřebují jemné zacházení. S mokrými či nedosušenými vlasy rozhodně nechoďte ven ani do postele a zapomeňte také na mohutné drhnutí ručníky! „Stačí vlasy promačkat a do ručníku, který z nich přebytečnou vodu vysaje, je pouze zabalit. Také je rozčesávejte opatrně, mokré vlasy se snáze lámou, ani pevné gumičky či spony nejsou vhodné. Vždy začínejte u konečků a postupujte ke kořínkům, nikdy ne naopak,“ vysvětluje vlasový odborník. Důležité je i správné fénování, k němuž zvolte fén, který disponuje minimálně třemi stupni teploty, popřípadě automaticky kontroluje teplotu a proud vzduchu. Funkce ionizace pak odstraňuje statickou elektřinu a krepatění. Na začátku mírně teplým vzduchem profoukejte vlhké vlasy v předklonu, od kořínků ke konečkům, v okamžiku, kdy budou polosuché, aplikujte přípravek určený k ochraně před horkem a snadnějšímu tvarování účesu. Následně vyfoukejte vlasy (ze vzdálenosti minimálně dvaceti centimetrů!), ať už za pomoci kulatého kartáče nebo jen tak, do sucha. Pro dlouhotrvající výsledky použijte finální proud chladného vzduchu, který účes zafixuje, aby vydržel co nejdéle perfektní.

Raději méně než více

V záchvatu záchrany vlasů je každá žena schopná udělat cokoliv. Ovšem každodenním mytím vlasů a vrstvením kondicionérů, kúr, olejů a masek se vlasy leda zatíží. Každodenní mytí působí více škody než užitku, protože vlasy zbavuje přirozeného ochranného filmu a výsledkem bude nedostatečná hydratace. Optimální frekvence použití šamponu je jednou za dva až tři dny. „Určit nějakou optimální skladbu přípravků na vlasy jde velmi těžko, je to individuální, ale rozhodně nic se nemá přehánět. Stačí pár vhodně zvolených a kvalitních přípravků a vlasům to udělá lépe než deset různých po sobě jdoucích produktů nevalné kvality,“ říká Filip Gregor. Zlaté pravidlo je, že klientka by měla ze salonu odcházet se zhruba čtyřmi až pěti přípravky – šampon, kondicionér, nějaký produkt na ochranu před teplem či ke tvarování a nakonec produkt na závěrečný finiš, například lak na vlasy, lesk, vosk a podobně.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Sutterstock

Zeptali jsme se za vás

Jaký máme zvolit hřeben či kartáč, abychom vlasům neublížili?

Nevhodně zvolený hřeben či kartáč vlasy poláme, nerozčeše, a navíc ještě tahá. Nejvhodnější je používat kartáče z přírodních štětin, které jsou k vlasům šetrnější a napomáhají jejich uhlazení. Dále mohu doporučit dřevěné hřebeny se zoubky daleko od sebe pro vlasy vlnité – jen tak jimi projedou a neponičí strukturu vlasů; vlnité vlasy ale češeme pouze v mokrém stavu, nikdy ne nasucho, protože to naruší strukturu vlny a ta je potom nevzhledná a krepatá.

Odpovídá Filip Gregor, kadeřník, ambasador a distributor přírodní vlasové značky Natulique.

Výkřiky

Je důležité zaměřit se na oblast pod lebeční kostí, kterou často zanedbáváme – spousta lidí si umyje vlasy jen nahoře a na bocích, ale zapomíná na tuto část pod temenem hlavy.

V záchvatu záchrany vlasů je každá žena schopná udělat cokoliv. Ovšem každodenním mytím vlasů a vrstvením kondicionérů, kúr, olejů a masek se vlasy leda zatíží.







Koupit časopis