Novinky

Zdražování se dotklo i oblíbených spotřebitelských kategorií

Zvýšení cen se netýká jenom energií, zdražují i základní položky, které potřebuje každá domácnost. Podívejte se na některé z nich!

Vepřové maso

Vepřové maso z hlediska akčních cen průměrně zdražilo o 17 %. Nejčastěji promovaná vepřová krkovice bez kosti podražila o 16,6 % a v akci tak stojí průměrných 126 korun za kilogram. Vloni stála o cca 17 korun méně. Nákupem v akci se dá ušetřit průměrně 33 %. Varianta s kostí podražila dokonce o více než pětinu.

Kuřecí maso

Celá kategorie kuřecího masa podražila o průměrných 18 %, ale u nejoblíbenějších kuřecích produktů to bylo ještě výrazně víc. Kuřecí prsní řízky pořídíme v akci za průměrných 140 korun za kilo, což je o téměř třetinu více než loni ve stejném období. Jde tedy o zdražení o 32 Kč na jednom kilogramu. Podobně je na tom i kuře celé, to z hlediska akčních cen podražilo o 27 %. Nákupem v akci ale stále hodně ušetříte. Běžná cena se totiž pohybuje okolo 179 korun, tedy o dalších téměř 40 korun více. Nákupem v akci lze ušetřit minimálně 28 %.

Máslo

Celá kategorie másel v akci dle dat Kupi.cz podražila o čtvrtinu. Existuje spousta výrobců másel, avšak zcela zásadní rozdíl je v tom, že i to nejlevnější máslo už stojí v akci přes 42 korun. Například máslo Tatra v akci podražilo o téměř 29 % a nyní ho pořídíme za průměrných 46,90 korun. Nákupem v akci lze ale pořád ušetřit až čtvrtinu ceny.

Mléko

Podražení v akci napříč celou kategorií mlék je z hlediska akčních cen 28 %. Například litr polotučného trvanlivého mléka Madeta koupíme místo 12 za 16 korun. To je zdražení o 32 %. A to jde jen o akční ceny. Oproti běžné průměrné ceně 20,90 korun v akci nicméně stále ušetříte necelých 5 Kč, tedy 20 %.

Ovoce a zelenina

Okurka hadovka je v akci dražší o 3 koruny. Letos ji v akci koupíme za průměrných 16,70 korun. Tedy o pětinu dráž. Oproti průměrné běžné ceně uspoříme nákupem v akci zhruba desetinu. Banány podražily o 11,5 %.

Alkohol

Průměrně se cena alkoholu v akci v podstatě nezměnila, a je tak jednou z oblastí, které jsou nejméně zasažené zdražováním. Při podrobnějším pohledu na nejoblíbenější podkategorii piva lze vysledovat, že některá piva podražila o 13 %, jinak ale většina těchto zlatavých moků eviduje zdražení do 5 %. Například Pilsner Urquell 0,5 litru je o korunu levnější než v loni. K dostání je za průměrnou akční cenu 23 Kč. Pokud ho nakoupíte v akci, ušetříte v průměru 21 %.

Zdroj dat: nákupní rádce Kupi.cz, meziroční porovnání akčních cen měsíce května, foto: ShutterstockKoupit časopis