TIPY ZDRAVÍ

Začíná cyklistická sezona. Nezapomeňte na úrazové pojištění

Ačkoli bylo zatím slunečných teplých dnů jen pomálu, jaro je tady a všichni milovníci cyklistiky už mohou vyrážet za novými dobrodružstvími. Nezapomeňte pak především na svou bezpečnost, protože zdraví má každý jen jedno a neštěstí přece nechodí po domech, ale po lidech. Vhodné tak je věnovat se nejen jarní údržbě kola, ale zamyslet se i nad vhodným úrazovým pojištěním.

Na co byste před tím, než vyrazíte na kolo neměli zapomenout?

Základem je správná jarní údržba kola, tu samozřejmě můžete svěřit odborníkům, ale v současné době je již většina cyklo servisů zavalená zakázkami a dlouho byste čekali. Pokud se pustíte do jarní údržby svépomocí, připravte si vazelínu, čistič na kolo, baterku a sadu klíčů.

Při jarní údržbě kola, je potřeba vyčistit všechny jeho části včetně lanek a řetězu. Při tomto čištění používejte vhodné prostředky a vyhněte se vodě, která by urychlila případnou korozi.

Základem bezpečné jízdy jsou brzdy, zde je potřeba si zkontrolovat, zda nejsou sjeté brzdové špalky a zda jsou brzdy správně seřízené.

Dalším krokem je kontrola dotažení všech lanek, ale i ozubených koleček v převodech, kde je nutné si zkontrolovat, zda nechybí zuby nebo nejsou jinak viditelně poškozeny.

Nezapomeňte zkontrolovat i vlastní kola. Přední i zadní kolo zkuste volně protočit ve vzduchu. Kola se musí otáčet volně a nesmí se pohybovat do boku.

Standardem, na který byste si měli dávat pozor před každou jízdou, jsou pak tlaky v pneumatikách a samozřejmě i na řetěz, který je nejčastěji měněnou komponentou na kole.

Bez helmy na kole nevyjíždějte

Ať už máte kolo v sebe lepším stavu, nikdy byste neměli vyjíždět bez helmy. V České republice se každoročně stane 50-60 smrtelných úrazů. V drtivé většině se jedná o cyklisty bez helmy. Užitečnost helmy dokazuje i výrazný pokles smrtelných úrazů dětí na kole. Od roku 2001, kdy byla tato povinnost zavedena a postupně narůstal tlak na její vymahatelnost je pokles stále výraznější.

Buďte připraveni na situace, co kdyby

I když používáte helmu, máte kolo v top stavu a nepřeceňujete své schopnosti, neznamená to, že máte vyhráno. Každoročně se zejména v letních měsících plní úrazové pohotovosti lidmi, kteří po pádu z kola utrpěli lehká zranění, ale i vícečetné zlomeniny.

Od bolestí vám sice může pomoci jen lékař nebo analgetika, to však nejsou jediné komplikace, které mohou nastat. V případě středně těžkých a těžkých úrazů může následovat velmi dlouhá rekonvalescence nebo dlouhodobá či celoživotní omezení, což výrazně zasáhne celý rodinný rozpočet. S tím vám může pomoci správně zvolené úrazové pojištění.

Abyste se lépe orientovali v současné nabídce úrazových pojištění, je vhodné využít nezávislých služeb na srovnání úrazového pojištění, které vám předloží pojistné produkty od různých pojišťoven včetně jejich ceny. Vy si následně můžete vybrat, který z produktů nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Při výběru se zaměřte na pojistné částky, pokrývaná rizika i možná připojištění. Kromě toho byste se měli podívat podmínky dané pojišťovny k provozovaným sportům, můžete zde najít klauzule, podle kterých vám může pojišťovna v určitých případech pojistné plnění zkrátit nebo odepřít. V případě cyklistiky to bývá především jízda pod vlivem alkoholu nebo bez již výše zmíněné helmy.Koupit časopis