Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Za bolesti zad mohou i zlozvyky

Je to až neuvěřitelné – tři čtvrtiny dospělých Čechů bolí záda. Nejčastěji kvůli tomu, že prostě špatně stojí, sedí či dokonce leží.

Většina bolestí zad je způsobena nedostatkem fyzické aktivity, nevhodnou zátěží páteře při práci i zábavě, používáním nevhodných židlí a lůžek nebo také neúměrnou a nevyváženou zátěží při sportu. Ubližovat své páteři prostě můžeme téměř kdykoli a čímkoli.

V práci

Mnoho lidí využívá v kanceláři počítače, hlavně notebooky. Pokud se u nich nenaučí správně sedět, zničí si dříve nebo později záda. Při práci s notebooky je dobré využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na monitor dolů, ale co nejvíce před sebe. Už jste slyšeli o „tabletovém ramenu“ nebo esemeskovém krku? Říká se tak bolestem, jejichž viníkem je moderní doba. Při jejich používání bychom se měli opírat celou délkou zad o opěradlo židle, eventuálně použít relaxační polohu a opřít si i hlavu. Abychom nepřetěžovali ramena a paže při tom, jak iPad nebo mobil držíme, je důležité opřít si ruce o stůl nebo alespoň o vlastní trup. Pro práci s tabletem je nejlepší použít stojánek a vůbec ho v rukou nedržet. Když nejsme v kanceláři nebo na veřejnosti a můžeme se trochu uvolnit, pak se snažíme, abychom měli tablet položený na nohou nebo polštáři. Jestliže však držíme mobil a podobná zařízení stále jen v rukou a díváme se směrem dolů, dochází k velkému předklonu a předsunutí krční páteře a hlavy. Ty pak mohou za napětí a bolesti v oblasti ramen nebo krční páteře vinou přetížení ramenních svalů.

Foto: Shutterstock

Doma

Odpočinek u televize? Možná tak pro duši, ale pro tělo je jeho předpokladem to, jak u sledování oblíbených pořadů sedíme. Podstatné je měnit často pozice, abychom nepřetěžovali jednotlivé svalové skupiny. Právě proto, že nesedíme při sledování filmu stále stejně, protahujeme svalové skupiny a uvolňujeme vazivové tkáně. Vůbec se nezdráhejme využívat i tzv. úlevové polohy, tj. například si na chvíli lehnout na bok a pokrčit nohy. Jestliže sedíme, měla by záda mít pevnou oporu. Pro zdravý spánek není důležitá jen matrace, jak si mnozí myslí. Významnou roli hraje i polštář. Jaký je tedy ten nejlepší? To obecně vůbec nelze říci. Výběr polštáře by měl vycházet z toho, jak spíme. Je totiž třeba si uvědomit, že polštář slouží jako opora krční páteře, zabraňuje jejímu neúměrnému prohnutí a fixuje ji co nejvíce do roviny. Lidé, kteří spí rádi na břiše, by si tedy měli vybrat měkčí a nižší polštář, aby se jejich páteř příliš nenamáhala. Kdo preferuje spánek na boku či na zádech, měl by si naopak pořídit polštář vyšší, středně měkký nebo tvrdší. A co jestliže sebou v noci „šijete“ a měníte často polohy? Pak je pro vás nejlepší volbou polštář s pružnou náplní.

Na židli

Ke zlozvykům většiny z nás patří to, jak se na svých židlích hrbíme. Kulatěním zad v bederní oblasti tlačíme na meziobratlovou ploténku. V chrupavčitém obalu se totiž skrývá rosolovité jádro, které je při sedu s kulatými zády vytlačováno dozadu směrem k míše a kořenovým nervům. To může být příčinou chronických bolesti zad, výhřezu ploténky a léčby vyžadující klid, tlumení bolesti, obstřiky, fyzioterapii či akupunkturu. Někdy je nezbytná i operace. To však není všechno. Kulatění zad nás také nutí ke zvýšenému prohnutí krční páteře a k nepřirozenému předsunutí hlavy. Výsledkem jsou bolesti hlavy v zátylku a zad v okolí lopatek. Organismus se totiž snaží tato bolestivá místa znehybnit, a proto se na páteři tvoří výrůstky. V případě, že utlačují nervy, je třeba je odstranit, což je možné jedině s lékařskou pomocí. Kulatá záda se podílejí i na dalších zdravotních potížích – například mohou přispět k bronchitidě a různým zažívacím problémům.

Co může pomoci

Masáž

Hluboká masáž svalů zad a šíje snižuje napětí svalů, a tím i zmenšuje bolest. Zlepšuje rovněž prokrvení. Mnoho pacientů se však spokojí s příjemným pocitem uvolnění, který masáž přináší, a další formy rehabilitace odmítá. Masáž však ke konečnému odstranění příčiny bolestí zad nestačí. Běžně si také pleteme klasické masáže, které provádí masér vybavený potřebným kurzem, s fyzioterapií. Tu smí provádět jen specialista fyzioterapeut a jeho výkon je hrazen z veřejného pojištění.

Vodoléčba

Horká koupel a obklady pomáhají svalové relaxaci, studené naopak zmírňují otok a stažení svalstva. Pro tlumení bolesti jsou tedy užitečnější. Voda navíc tělo nadlehčuje a pomáhá tak snazšímu pohybu postižených partií. Podobně působí i rašelina ve formě zábalů nebo koupelí nebo u bolestivých stavů zad podkožní injekce plynu oxidu uhličitého.

Chiropraxe

Je účelná tam, kde vinou nesprávného postavení nebo funkce páteře dochází k abnormálním pohybům. Chiropraktici se snaží tyto pohyby napravit pomocí manipulace páteře, mobilizace kloubů a technik manipulace pevných tkání.

Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock

Nejčastější typy bolesti zad

1. Bolest svalových úponů – bývá zaviněna křečovitým držením těla, neobvyklým nebo náhlým pohybem a velmi často i psychickými problémy. Důležité je nenechat se dohnat k nehybnosti. Snažte se hýbat, střídavě stůjte na jedné a druhé noze, podřepněte.

2. Bolest v kříži – může vycházet z podrážděného sedacího nervu. Můžete při něm pociťovat i pálivou bolest vystřelující do nohou a celé pánve. V takovém případě se pohybujete klidně, plynule a opatrně. Pánevní svaly můžete uvolňovat tak, že si lehnete na záda a kolena si podložíte polštářem.

3. Bolest v bederní oblasti – bývá často zapříčiněna prostydnutím, zvedáním těžkých předmětů, poškozenou ploténkou nebo posunutým obratlem. Nejlepšími pomocníky jsou teplo a vhodné léky. A samozřejmě lázeňské kúry.Koupit časopis