Krása a relaxace,  Rubriky,  Zdraví v kuchyni

Vypěstujte si vlastní bylinky

Že bydlíte v bytě a o zahradě si můžete nechat jenom zdát? To vůbec nevadí, k pěstování vám stačí balkon nebo i parapet. Důležitý je pouze výběr rostlinek, které si vysadíte do květináčů, truhlíků či jiných nádob. Repertoár majitelů zahrad je pochopitelně výrazně širší.

Přemýšlet, promýšlet a rozmýšlet – to je první věc, kterou byste měli udělat ještě před tím, než začnete sázet, a nezáleží na tom, zda do truhlíků nebo na záhony. Je totiž velice důležité rozvrhnout si, kam co zasadíte. Rozhodně si také zjistěte, jaké nároky na zeminu, živiny, zavlažování a stanoviště bylinky mají, abyste nedali dohromady například suchomilné s vlhkomilnými. Zeminu nikdy nepřihnojujte umělými hnojivy a nepoužívejte žádné chemické postřiky, to platí jak pro záhony, tak pro nádoby na balkoně. Nejúčinnějším uspořádáním pro více různých bylinek jsou na zahradě spirálové skalky nebo esovité či trojúhelníkové tvary záhonů, které umožňují dát dohromady rostliny s podobnými nároky na pěstování. Na balkony se hodí kaskádové či závěsné květináče, které ušetří spoustu místa.

Nenáročná, ale konzervativní

Žádnému milovníkovi především italské kuchyně nemůže na zahrádce chybět bazalka, která má navíc i léčivé účinky. Látky, které obsahuje, podporují vylučování žaludečních šťáv, usnadňují trávení, zamezují plynatosti a působí také na dýchací cesty a ulehčují odkašlávání. Bazalka zklidňuje nervy a navozuje dobrou náladu. Její pěstování je snadné, vyžaduje humózní a lehce propustnou půdu, slunné stanoviště a přiměřené zavlažování. Je trochu konzervativní a nemá ráda přesazování, proto u ní platí dvojnásob, že je důležité si rozmyslet, kam ji umístíte. Růst může na zahradě, ale lépe jí asi bude v květináči, v němž ji s příchodem zimy můžete přemístit z venkovních prostor do bytu.

Přemýšlet, promýšlet a rozmýšlet – to je první věc, kterou byste měli udělat ještě před tím, než začnete sázet, a nezáleží na tom, zda do truhlíků nebo na záhony.
Foto: Sutterstock

Na nervy si nepůjdou

Dobromysl neboli oregano je bylinka stejně nenáročná, má také ráda slunce, ale lepší bude nedávat je společně do jedné nádoby nebo hned vedle sebe na záhon, protože dobromysl má raději sušší půdu. Jako koření se využívá především k ochucení mas, omáček, polévek a celé řady dalších pokrmů. Coby léčivka čistí zahleněné plíce, pomáhá při suchém úporném kašli, při chronickém kataru a jiných onemocněních průdušek. Má výrazný účinek na zklidnění nervové soustavy. Dobrou společnicí oběma rostlinám bude levandule. Vyžaduje sluníčko, propustnou, nejlépe písčitou a spíše suchou půdu. Levandule byla od dávných dob užívána na podporu trávení, k dobrému spaní a k uklidnění nervů při úzkostech a depresích. Květy nacházejí stále širší uplatnění v gastronomii. Přidávají se do džemů, do dezertů, do zmrzliny, ale také do rýže, jehněčího a králičího masa. Levanduli ovšem můžete využívat pouze pro potěchu smyslů. Její květy lahodí oku i nosu – nejen lidskému, jejich vůně vábí včely, čmeláky a motýly. Komu se naopak vůbec nelíbí, jsou moli, proto se sušená levandule umísťuje do skříní s oblečením, aby jim hostinu na něm znechutila.

Nenahraditelná chuť

Guláš, bramborák nebo bramboračka a mnoho dalších jsou pokrmy, které jsou bez majoránky naprosto nemyslitelné. Dodá jim nejen nezaměnitelnou chuť, ale pomůže i s jejich trávením, zabrání vzniku plynatosti a výrazně nám uleví při nachlazení. Majoránka je ideální rostlinka jak do nádob, tak na záhon. Spokojí se i s polostinným, ale teplým a co nejméně větrným místem. Další krásnou vůni vám na balkoně nebo na zahradě poskytne mateřídouška, která pomáhá při kašli a nachlazení nebo proti zácpě. Má ráda slunné stanoviště, ale snese i polostín. A aby té vůně nebylo málo, neměli byste opominout ani meduňku, která poroste v polostínu i na slunci, kde bude mít intenzivnější aroma. A právě už samotná vůně meduňky má zklidňující účinky stejně jako čaj nebo esenciální olej z ní. Při pěstování musíme počítat s tím, že její kořeny jsou poněkud rozpínavé a potřebují více prostoru, jinak budou uzurpovat rostliny v okolí.

Výběr bude nutný

Bylinek, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách, je nepřeberné množství. Patří k nim také máta, rozmarýn, který zdravotně pomáhá všem věkovým kategoriím, protože upravuje trávení, prokrvuje vnitřní orgány včetně mozku, má dezinfekční účinky a pomáhá při nachlazení. Široké využití nachází i v kuchyni. Zatímco máta má raději polostín a pravidelnou zálivku, rozmarýn miluje slunce a je citlivý na přemokření, což ovšem platí o většině rostlin. Vyplatí se najít kousek místa i pro tymián, který je nejen výborným kořením, ale i léčivou bylinkou a ostatní rostliny chrání před chorobami a škůdci. A celou bylinkovou zahradu nádherně rozzáří měsíček lékařský, a to jak na balkoně či terase, tak na záhonu. Ovšem nechtějte na jednom místě pěstovat úplně všechno a vybírejte. Příliš mnoho aromatických bylin na jednom místě by se mohlo „slít“ do tak intenzivní vůně, která by už ani vůní nebyla.

Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock







Koupit časopis