Problém a řešení,  Psychologie,  Rubriky

Vyberte si dobře!

Pokud věříte, že volba partnera je jen věcí náhody, které je nezbytné vyjít vstříc, budete dříve nebo později velice zklamaní. Proč?

Každý z nás představuje unikátní kombinaci různých vlastností. Pokud některé z nich má také váš potenciální partner, je pravděpodobné, že se v jeho přítomnosti budete cítit velmi příjemně a uvolněně. Alespoň to tvrdí vědci, podle kterých je pro vztah ideální shoda v klíčových vlastnostech. Jak tomu rozumět? Třeba tak, že protiklady se možná přitahují, ale dlouhodobý vztah je v případě naprosto odlišných lidí spíše výjimečný. Nebo jinak: jste vášnivá a empatická bytost, ale zamilovala jste se do strohého a uzavřeného člověka. Jakou myslíte, že má váš vztah šanci?

Životní postoj

To je další věc, která je pro vztah důležitá. Pokud zrovna nejste „opatrovatelský“ typ a nemáte potřebu se o někoho starat, povzbuzovat jeho ego, tahat ho z depresí, pomáhat mu v jeho aktivitách, potřebujete stejně založeného partnera. Samozřejmě si můžete říct, že budete pro někoho inspirací a dokážete mu pomoci, ale z pesimisty optimistu ani při nejlepší vůli neuděláte. Je potřeba, abyste si našli partnera podobného sobě, s adekvátní dávkou optimismu, s energií, partnera, který má stejné povědomí o své vlastní hodnotě jako vy!

Nejdůležitější je vědět, co od života opravdu chcete, a najít si partnera či partnerku s podobnými hodnotami. Foto: Sutterstock

Rozum a cit v rovnováze

Kam ale zmizela spontánnost? I tuto otázku si můžete položit, když uvažujete o správné volbě partnera. Jistěže spontaneita má své kouzlo, stejně jako „chemie“. Ale než se do takového vztahu pustíte, nebylo by lepší vědět předem, zda má dotyčná (dotyčný) s vámi alespoň nějaké spojovací body? Proč? Například proto, abyste po pár vášnivých měsících nezjistili, že vašemu partnerovi chybí něco, co je pro vás zásadní! A nejde jen o to, že se nejspíš rozejdete, ale hrozí, že svému partnerovi vážně ublížíte. On vás totiž může skutečně milovat a mít dojem, že vy jste pro něj ideální. Zlomené srdce není jen básnický obrat!

Málokdo chce být sám

Je tomu spíše naopak. Většina z nás touží mít tolerantního a milujícího partnera na celý život. Ne každému se to povede hned napoprvé. Mnozí z nás si musí projít několika vztahy a nenajdou toho pravého, někteří jej najdou hned napoprvé. V čem je tajemství? Psychologové jsou přesvědčeni, že k tomu, abychom našli ideálního partnera, je potřeba, abychom byli sami se sebou spokojeni, měli sami sebe rádi, a hlavně byli ke svému okolí upřímní! Je přitom jedno, zda partnera hledáte na seznamce, na setkání dohodnutém kamarádem či kamarádkou nebo při nějaké zájmové činnosti.

5 základních zásad při hledání partnera

  1. Ujasněte si, jakého partnera chcete a jaké povahové vlastnosti by váš budoucí partner měl mít nebo neměl mít. Vyhnete se tak případným neshodám v budoucnosti.
  2. Popracujte na svém vzhledu, zejména pokud jste ho již delší dobu zanedbávali.
  3. Nebojte se zklamání a pusťte se do vztahu, pokud se vám partner, se kterým jste se seznámili, líbí a vyhovuje vám.
  4. Počítejte s tím, že čím déle budete čekat, tím to bude pro vás těžší najít si partnera.
  5. A když toho správného už najdete, nezapomeňte, že na vztahu je třeba pracovat každý den.

Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock a archiv redakceKoupit časopis