Krása a relaxace,  Rubriky

Vy a vaše vůně

Správně zvolený typ vůně zdůrazní vaši osobnost, podtrhne váš půvab a přidá na osobitosti.

Výroba parfémů je složitá alchymie při které se kombinují desítky přírodních i syntetických esencí. Avšak většině parfémů dominují tři složky, které se nazývají hlavou, srdcem a základem vůně. Právě hlava, nebo-li vrchní tón parfému odezní nejdříve. Tím nejpodstatnějším jsou však ingredience tvořící srdce (střední tón). Dávají parfému jeho typický charakter a toto aroma dlouho vydrží. Nejstabilnější jsou složky základu, které zároveň stabilizují a prodlužují účinek středních a vrchních tónů. Dosáhnout originální a přitažlivé vůně není vůbec lehké a proto se receptury špičkových parfémů přísně tají.

Jak vybírat

Každou vůni o které uvažujete nechte na sebe nejdřív působit z testovacího papírku. První závan vůně, který ucítíte ihned po aplikaci, bude pocházet právě z hlavy parfému. Pokud se vám některá z vůní už v této fázi nezalíbí nepokračujte. Správná vůně vám musí být příjemná v každé fázi. Pokud je ale vůně příjemná, můžete přikročit k druhému kroku nanést si kapku parfému na zápěstí. Asi tak po deseti minutách se vůně rozvine a k hlavě parfému se přidá jeho takzvané srdce. Pokud ale pořád nejste zcela jistě rozhodnutá, pak si nechte na zápěstí vzorek „zrát“ asi půlhodinu. Parfém dostane příležitost se naplno rozeznít a vy už budete vědět, zda je ten pravý pro vás!


Pokud chcete, aby váš parfém vynikl ve své originální kvalitě, pořiďte si deodoranty a antiperspiranty bez vůně, tedy neutrální. Druhou možností je používat výrobky téže vůně jako je váš parfém. Mnozí výrobci nabízejí kompletní produktové řady jedné vůně, což se mnohdy vyplatí využít. Foto: Shutterstock

Co určitě nedělat

Nekupovat nový parfém někde u stánku, na internetu, ale ani v obchodě, kde si nemůžete vůni řádně vyzkoušet. Také si nevybírejte nový parfém na základě testeru, který leží kdovíjak dlouho někde na regále. Každý parfém je nejlepší zkoušet jen na pokožce umyté vodou. Pokud jste nějaký parfém nebo vůni přece jen předtím použili můžete si „umýt“ zápěstí minerální vodou ve spreji a osušit papírovým kapesníčkem.

Text: Ivana Dulková, foto: ShutterstockKoupit časopis