Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

VLASY po létě chtějí své!

Léto je za námi a naše vlasy se vzpamatovávají z přemíry slunce a vody. Poradíme vám, jak jim pomoci.

Stejně jako je nutné po dovolené vybalit a vyprat prádlo, je dobré po létě poskytnout i poněkud nadstandardní péči nejenom své kůži, ale i vlasům. Jak na to?

Domácí péče je nejlepší

Pokud nemusíte hned zítra do práce, vetřete do vlasů kvalitní olej s přimíchaným žloutkem a připravte si bylinkový odvar (blondýnkám a zrzkám poslouží heřmánkový, brunetkám kopřivový čaj). Vlasy zabalte do ručníku, bavlněné pleny nebo třeba starého vyřazeného trička, vstřebání můžete navíc podpořit ještě alobalem. Takto zabalené můžete vlasy ponechat, než se dáte celá do pořádku (koupel, pleťová maska, obnova nehtů, kávička na balkoně atd.). Nejméně po dvou hodinách vlasy umyjte regeneračním šamponem a opláchněte bylinkovým odvarem, do kterého po vychladnutí přidejte šťávu z poloviny citronu. Celou proceduru můžete samozřejmě podniknout i se zakoupenou vlasovou kosmetikou.

Pro barvené vlasy

Není-li to nezbytně nutné, netrvejte na okamžitém zásahu profesionála. Barvené vlasy po intenzivním slunění a máčení často barvu změní, ale protože pro vaše vlasy bylo vše právě prožité dost náročné již samo o sobě, zkuste si pro začátek vypomoci sama. Kupte si opravdu velmi kvalitní přeliv (vymývatelnou šamponovou barvu bez amoniaku) a aplikujte ji podle návodu. Šampon vaši barvu oživí do podoby „před dovolenou“ a vaše vlasy zároveň získají oddechový čas před nanesením další trvalé barvy u vašeho kadeřníka.

Kudrnaté vlasy nejvíce vyniknou v postupně sestříhaném účesu, nesnášejí česání, které kudrliny ničí stejně spolehlivě jako kvalitu těchto většinou křehkých a suchých vlasů. Na česání tedy ušetříte, místo hřebenu používejte pouze ruce a prsty. O to větší péči ale věnujte regeneraci a neustálé výživě vlasů. Foto: Shutterstock

Kdy zajít za profesionálem

Vlasy, které se přes veškerou péči po umytí mění v suchou a nerozčesatelnou koudel a vlasy s výrazně zničenými konečky, většinou nikdy nejsou pouhým důsledkem dovolené. Nejčastěji jsou dílem celého shluku ne právě šťastných zásahů a jejich načasování (například domácí barvení, odbarvování prokládané častým fénováním, žehlením, dalším přebarvováním, kde náročná dovolená již pouze dokončí „dílo zkázy“). V těchto případech je nejlepší objednat se k profesionálům okamžitě a bez zbytečného odkladu. V ostatních případech by měla návštěva kadeřníka následovat týden až čtrnáct dní po návratu z dovolené, protože právě v té době by vaše vlasy již měly být ve své obvyklé kondici.

Poslední kapka

Někdy se dovolená se stane poslední kapkou naší nešetrné péče nebo prostě jen mimořádně náročným obdobím, které dá jakoby náhle vyniknout již delší dobu zrajícím problémům. Které to jsou?

Vypadávání vlasůmůže mít celou řadu příčin, které zde není možné v krátkosti obsáhnout. Ale pokud vám začnou vlasy ve zvýšené míře vypadávat a tento stav se sám od sebe opět neupraví zhruba do jednoho až dvou měsíců, je zcela na místě navštívit lékaře.

Lupy – objeví-li se, je nutné bojovat proti kvasinkám. Osvědčeným, prověřeným a naprosto profesionálním prostředkem je šampon Nizoral.

Lupénka ve vlasech – svědivá, extrémně lámavá kůže ve vlasech, ale i kolem ušních boltců patří na rozdíl od běžných lupů pouze do péče lékaře.

Začervenalé, svědivé skvrny ve vlasech obvykle opět s extrémním odlupováním kůže – mohou mít různé příčiny. Jejich přesný důvod zjistí pouze dermatolog, do jehož rukou náleží i celá další léčba.

Text: Jana Brodanská, foto: ShutterstockKoupit časopis