Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Víte, jak si poradit s kašlem?

Nejprve zjistěte, o jaký typ jde, pak teprve nakupujte potřebné léky.

Kašel a zima. Dvě slova, která k sobě prostě už patří. Kašel je totiž jedním z nejčastějších problémů, které nás v chladném období roku trápí. Přitom kašel sám není nemoc. Jde v podstatě o obranný mechanismus, kterým se tělo snaží udržet průchodné dýchací cesty. Ty přivádějí do plic vzduch, ale také ho chrání. Uvnitř dýchacích cest je totiž epitel, ve kterém jsou buňky produkující malé množství hlenu. V něm se zachycují cizorodé látky, jako například prach či mikroby. Jakmile tedy vnikne do dýchacích lest nějaká bakterie, vir či třeba jen kouř, brání se zvýšením produkce hlenu a jeho vykašláváním. Vzhledem k jeho funkci je tedy kašel například při nachlazení docela prospěšný.

Užitečný, ale ne vždy snesitelný

Někdy ovšem hlen ulpí na stěnách dýchacích cest, a jeho vykašlávání je tedy třeba podpořit léky. Jindy je zase kašel natolik obtěžující a bolestivý, že je nutné ho tlumit. V lékárnách můžete bez předpisu koupit řadu léků, které vám uleví. Je však důležité vědět, zda potřebujete preparát usnadňující odkašlávání − mukolytikum či expektorans, nebo naopak takový, který kašel tlumí – antitusikum. To se řídí podle typu kašle. Ty jsou dva. Vlhký neboli produktivní kašel bývá spojen se zánětem, nachlazením nebo infekcí dýchacích cest. Suchý, neproduktivní kašel sice také někdy provází nachlazení, ale spíše bývá vyvolán cigaretovým kouřem, prachem, výpary nebo jiným podrážděním. Při vlhkém kašli, kdy je třeba vykašlávání usnadnit, tedy používejte první skupinu léků, mezi které patří například Ambrobene, Mucosolvan či Bromhexin. Mukolytika je lepší podávat v retardované formě jednou denně ráno. Pokud je užíváte třikrát denně, pak byste si poslední dávku neměli brát po 17. hodině. Naopak antitusika jako Ditustat, Tusin či Sinecod pomáhají při suchém a dráždivém kašli, který nemocného vysiluje nebo ho ruší ze spánku. K dostání jsou však přípravky kombinované – usnadňují odkašlávání a zároveň kašel tlumí. Jmenujme alespoň kapky Stoptussin či Tussilen, ze sirupů pak Thymomel. Mezi homeopatiky vyniká sirup Stodal. K zahození není ani takzvaná prsní mast. Jde o směs éterických olejů máty, eukalyptu, levandule a tymiánu v nedráždivém masťovém základu.


Kašel většinou odezní během sedmi až deseti dnů. Trápí-li vás však déle než tři týdny nebo když vykašláváte nazelenalé či krvavé hleny, jděte k lékaři. Kašel totiž může být také příznakem vážnějšího onemocnění, například chronického onemocnění dýchacích cest, nádoru nebo astmatu. Ostré bolesti na hrudníku, zimnice a horečka vyšší než 38 stupňů Celsia trvající společně s kašlem déle než tři dny mohou být příznaky zápalu plic. Foto: Sutterstock

Klid v posteli může být nezbytný

Protivný kašel, který bolí až někde za hrudní kostí a při kterém nic nevykašláváte. A k němu teplota, slabost a bolesti svalů a kloubů. Tady nejde o žádné nachlazení, tenhle kašel patří k prvním známkám akutního zánětu průdušek čili bronchitidy. Hned s prvními příznaky byste měli vlézt do postele a samozřejmě nekouřit. Můžete rovněž užít nějaký lék proti teplotě (paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou) a na vykašlávání. Suchý dráždivý kašel se po několika dnech změní v produktivní a začnete vykašlávat hlen. I když je bronchitický kašel velmi nepříjemný, jde o žádoucí proces, který je neklamnou známkou toho, že zánět odchází z těla pryč. Při správné léčbě budete za jeden až tři týdny v pořádku.

Viry, ale především kouř z cigaret

Akutní zánět průdušek bývá nejčastěji vyvolán virovou a někdy bakteriální infekcí. Dost často se kombinuje i se zánětem průdušnice (tracheobronchitida). Ovšem průdušky mohou být podrážděny i například různými chemickými výpary. A samozřejmě také kouřením cigaret − právě to je hlavní příčinou chronické bronchitidy, kterou v ČR trpí téměř pětina lidí. K rizikovým faktorům však patří i opakované infekce dýchacích cest či škodlivé pracovní prostředí. O chronické bronchitidě uvažujte však jen tehdy, trvá-li váš kašel po dobu dvou let vždy alespoň tři měsíce. Vykašlávané sekrety jsou hlenovité až hlenovitě hnisavé. Léčba patří do rukou lékaře a není vůbec jednoduchá, protože změny na průduškách bývají nezvratné. Pokud kouříte, rozhodně přestaňte. Po konzultaci s lékařem začněte se sportem – nejvhodnější je rychlá chůze, běh, plavání, cyklistika nebo aerobik. Na dechové potíže pravděpodobně dostanete bronchodilatancia ve formě aerosolu, které roztahují průdušky. Objeví-li lékař při vyšetření i bakterie, které způsobily akutní zhoršení kašle, musíte je přeléčit antibiotiky. Při jakémkoli kašli byste také měli hodně pít, a to nejen kvůli hydrataci při teplotě. Tekutiny totiž ředí hlen a vykašlávání potom není tak bolestivé. Tekutiny by měly být teplé. Hodí se ovocná šťáva, teplá voda nebo čaj. Naopak nápoje s kofeinem, které působí močopudně, byste při nemoci kvůli ztrátě tekutin pít vůbec neměli.

Text: Irena BEČVÁŘOVÁ, foto: Sutterstock







Koupit časopis