Problém a řešení,  Rubriky

Víte, co dýcháte?

Bez jídla a pití vydržíme i několik dní, bez vzduchu pouze pár minut. Dalo by se říci, že ve zdravém vzduchu zdravý duch. Znečištěné ovzduší naopak může způsobit onemocnění dýchacích cest, oběhové soustavy a alergie. Některé látky mohou být i karcinogenní.

Ve svých domácnostech se většina lidí snaží o to, aby se v nich vyskytovalo minimum prachu, pokud možno vůbec žádné plísně a roztoči aby neměli sebemenší šanci se kdekoliv v bytě zabydlet. A tak stíráme, luxujeme, vytíráme, vystříkáváme a pereme za použití všemožných chemických, ale stále častěji také ekologických prostředků, jen abychom dýchali co nejčistší vzduch. Ovšem často zapomínáme na to, že stačí otevřít okno, abychom vyvětrali, nebo vyjít ven a ocitneme se v ovzduší plném nebezpečných zplodin, prachu, spor plísní a celé řady dalších nečistot, kterých se doma snažíme vší silou zbavit a ubránit se jim. Ovzduší takřka na celém světě, až na pár výjimek, je stále znečištěnější a tím pádem nebezpečnější. Podle různých průzkumů největší množství oxidu uhličitého, tedy skleníkového plynu, který je považován za jednoho z hlavních viníků nepříznivých klimatických změn, produkují energetika, většina průmyslu, především automobilového, doprava jako taková, ale také domácnosti. Jenom v naší republice se lidskou činností každý rok uvolní do ovzduší asi 127 milionů tun oxidu uhličitého. Celosvětově činí toto množství 30 miliard tun ročně, což jsou děsivá čísla, která by měla každého člověka vyburcovat ke snaze snižovat množství emisí, kterými zamořujeme vlastní planetu, aby vzduch byl dýchatelný a zdravý nejen doma, ale i venku. Na politicích pak je, aby donutili největší znečišťovatele, mezi které patří Čína, Indie a Spojené státy americké, k přijetí opatření, která množství skleníkových plynů budou trvale snižovat.

Jak můžeme přispět my

Třeba tak, že nebudeme zbytečně jezdit autem a budeme více využívat hromadnou dopravu. Kdo může a umí, použije kolo, i když ve velkých městech je kličkování mezi čmoudícími auty a bezohlednými řidiči poněkud problematické. Ideální je nebýt líný a jít pěšky, pohyb je prospěšný. Ke snižování emisí můžeme přispět i tím, že nebudeme spalovat tuhá paliva a už vůbec ne plasty, výrobky z pryže a další nepotřebnosti z domácnosti, které patří buď do tříděného, nebo směsného odpadu. Dalším možným, ale neméně důležitým krokem je podpora lokálních výrobců a prodejců, nejen zemědělců. Každý produkt, který k nám putuje přes půlku světa, za sebou totiž zanechává nemalou uhlíkovou stopu. Co se týká potravin, dávejte přednost těm našim, pochopitelně vyjma druhů ovoce a zeleniny, které se v našich podmínkách nepěstují. Než se rozhodnete pro koupi nějaké nové elektroniky či jiných spotřebičů do domácnosti, rozmyslete si, zda je to nezbytně nutné a jestli by nestačila pouze oprava, po které by věc mohla bez problémů ještě sloužit. Je známo, že rostliny jsou výbornými čističkami vzduchu, proto se snažte podporovat výsadbu co největšího množství zeleně jak ve veřejném, tak v soukromém prostoru.


Kvalitní čistička vzduchu si totiž dokáže poradit s 
alergeny, jako jsou pyly, plísně, zvířecí alergeny, exkrementy roztočů, bakterie a viry, cigaretový kouř, prach, smog, chemické látky, ale i se zápachem. Foto: Sutterstock

Vše pro čistý domov

A někdo pro něj dělá opravdu všechno, ale ne vždy správně. Nadměrné používání čisticích, dezinfekčních, pracích a ošetřujících přípravků, které obsahují chemikálie, zejména chlor, čpavek a vonné či antibakteriální látky, se stává kontraproduktivním a spíše škodí. Proto chemii v domácnosti omezte na minimum a všude, kde to jde, nahraďte tyto přípravky ekologickými alternativami nebo osvědčenými pomocníky, jakými jsou jedlá soda, citron, ocet, mýdlo nebo sůl. Zvolte přírodní osvěžovače vzduchu nebo aroma difuzéry, do nichž dávejte pouze 100% esenciální oleje, a zapomeňte na parafínové svíčky. Parafín je vedlejším produktem ropného průmyslu a jeho spalováním se uvolňují nebezpečné toxiny, které na dýchací a nervový systém mohou působit jako alergeny. Hořením se také uvolňuje oxid uhličitý, již zmíněný skleníkový plyn. Dejte tedy přednost svíčkám ze sójového, kokosového nebo včelího vosku.

Základní pravidla pro úklid

Dávejte přednost mokrému stěru před zametáním nebo používejte vysavač, který prach a nečistoty nevíří jako smeták. I při utírání prachu raději sáhněte po vlhkém hadříku. Pokud při úklidu využíváte chemické prostředky, vždy otevřete okna. Větrání je důležité nejen při úklidu, ale také pro výměnu vzduchu v místnosti. Pokud vás přepadne pocit dušnosti, cítíte se unavení a ospalí, bolí vás hlava, pak může být na vině vydýchaný vzduch nebo v horším případě zvýšené hodnoty oxidu uhličitého. Větrat bychom měli pravidelně a nečekat na zmíněné příznaky. Doba závisí na venkovní teplotě, v zimě stačí čtyři až šest minut párkrát za den, na jaře a na podzim je optimálních 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená alespoň půlhodinu nebo dokonce celý den, pokud je to možné. Především ve městech nebo průmyslových oblastech, kde je míra znečištění ovzduší vyšší, někde až alarmující, si ale zřejmě čím dál častěji budeme nuceni pořizovat pomocníky na čištění vzduchu, protože pustit si oknem do bytu inverzní ovzduší je horší než pobývat v tom vydýchaném. A pokud máte kuchyni, kterou nelze odvětrávat přirozenou cestou, pořiďte si kvalitní digestoř, která pomáhá nejen s odstraňováním pachů, ale především s odsáváním vodních par (vlhké prostředí svědčí množení plísní) a spalin.

Když větrání nestačí

Pak pomohou čističky vzduchu, které jsou samozřejmě vhodné i v případě alergiků, citlivých dětí, seniorů či chronicky nemocných. Kvalitní čistička vzduchu si totiž dokáže poradit s alergeny, jako jsou pyly, plísně, zvířecí alergeny, exkrementy roztočů, bakterie a viry, cigaretový kouř, prach, smog, chemické látky, ale i se zápachem. Další možností, jak eliminovat průnik nečistot zvenku do vnitřního prostředí, je pořídit si tak zvané antismogovou síť do oken. Je tvořena z nanovlákenné membrány, která byla původně vyvinuta evropskými vědci pro lékařské účely do roušek na ústa. Je extrémně hustá, složená z velmi jemných vláken o průměru 50 až 150 nanometrů, tedy tisíckrát tenčích než lidský vlas. Díky tomu membrána zachytí i nejmenší pevné a kapalné částice a prach, smog, pyl, viry, bakterie, plísně nebo roztoči nemají šanci sítí proniknout. A pokud se zanese? Pak síť jednoduše omyjete vodou.

Pomůže i vysavač

Ano, můžete si pořídit nějaký za pár stovek, ale rozhodně od něj nečekejte, že vaši domácnost dokonale zbaví alergenů, nečistot a prachu. Vysavač by měl být opatřen vysoce efektivním filtrem vzduchovým částic, tedy tak zvaným HEPA filtrem. Jestliže máte nebo se chystáte pořídit si sáčkový vysavač, zaměřujte se i na účinnost filtrace sáčku. Ty kvalitní využívají mnohavrstvou technologii a jsou schopny zachytit drtivou většinu mikroskopických nečistot. Velmi dobře tak zadržují i alergeny, jako jsou ty z roztočů, pylová zrnka nebo spory plísní. Máte-li v domácnosti alergika, stojí za úvahu pořízení antibakteriálního vysavače, který je vybaven dezinfekční UV lampou, která zničí 99,9 % všech bakterií, alergenů a roztočů. Jsou ideální na čištění matrací, polštářů, závěsů a čalounění.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis