Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Vaničkování miminka baví!

Rozvíjí pohyb i psychomotorický vývoj nejmenších, lepší se jím střevní peristaltika i spánek, je přirozenou formou otužování, zpestřením dne a pomáhá prohlubovat citové vazby. O čem, že je řeč? O vaničkovém “plavání”, které u nás patří mezi jedny z nejoblíbenějších společných činností rodičů a novorozenců.

„U dětí v nejútlejším věku nejde vlastně o plavání v pravém slova smyslu. Proto je zvykem slovo „plavání“ dávat do uvozovek a přezdívá se mu vaničkování. První nadšenci tzv. objetí miminka vodou se začali objevovat v 90. letech minulého století. Dnes je tato aktivita v Česku na špičkové úrovni – všechny kluby, které ji nabízejí, mají vyškolené instruktorky, postupuje se dle propracované, dlouhodobě ověřené metodické řady a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor. Jedná se navíc o tak jedinečnou společnou činnost, že je čím dál oblíbenější,“ říká Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, která stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě.

Doma, nebo v plaveckém centru?

U miminek se při kojeneckém „plavání“ podle ní jedná především o prožitkovou činnost. A jsou dvě možnosti, kterých můžete v současné době využít: Můžete navštívit klub, který má ve svých prostorách oddělenou místnost s větší vanou, nebo může lektorka přijít přímo k vám domů. „Je vlastně úplně jedno, pro kterou variantu se rozhodnete. Záleží spíše na vašich možnostech. Lekce většinou trvá 50 až 60 minut, v domácím prostředí se může protáhnout až na 120 minut. V samotné vodě jsou miminka v úplných začátcích přibližně 10 minut a doba pobytu ve vodě se postupně zvyšuje až na 30 minut. Co se týče pravidelnosti vaničkování, osvědčilo se dopřát ho dětem jednou za týden, případně jednou za 14 dnů,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová s tím, že vhodný věk pro zahájení vaničkového „plavání“ je přibližně od 8. týdne věku dítěte.

Plavání“, masáže i otužování

Na vaničkové „plavání“ existuje propracovaná, dlouhodobě ověřená metodická řada, kdy se postupuje od jednotlivých jednoduchých prvků. „Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak sami můžete zařazovat do domácího koupání. Základem lekcí je „plavání“, ale Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, která stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě. Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, která stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě. jejich součástí jsou také informace o správném nošení miminka i základní prvky kojenecké masáže. V závěru každé lekce vám instruktorka ukáže i velmi milou a nenásilnou formu otužování. Jde především o to, abyste si společné koupání užili, abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na svoje miminko,“ vysvětluje odbornice.


Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě.

Nebojte se vaničkovat v zimě

„Plavání v podzimních a zimních měsících vřele doporučuj Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, která stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě.u. Je to období plískanic, pošmournéh Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, která stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě.o počasí, je brzy tma… Lekce plavání Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, která stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě. tak bývají takovým světýlkem v tunelu a krásným chvilkovým návratem k letní pohodě. Pokud si ovšem budete vybírat kurzy plavání, určitě se ubezpečte, že nedílnou součástí bazénu je i herna pro děti – ta je totiž zcela nezbytná kvůli správné aklimatizaci. U nás dbáme na to, aby si lidé místa na lekcích rezervovali, a bylo jich tak v bazénech i ostatních prostorách vždy přiměřené množství právě i pro pohodovou aklimatizaci. Po plavání dítě potřebuje pobýt v teplé místnosti minimálně 30 minut, v zimním období až 60 minut. A dbejte také na správné a dokonalé vysoušení uší a vlásků. Pokud dodržíte tyto rituály, přesvědčíte se, že samo vaničkování je velmi příjemnou formou otužování právě v období nejčastějších nachlazení,“ dodává z vlastní zkušenosti Štěpánka Štrougalová, která je maminkou 4 dětí.

Zdroj a foto: www.juklik.czKoupit časopis