Pohyb a kondice,  Problém a řešení,  Rubriky

V boji s kily víc vítězí muži! Proč?

Muži shazují nadbytečné kilogramy rychleji než ženy. Důvodem je to, že jejich těla zpravidla nejsou zdevastována mnoha dietami. Dělají také více dietetických chyb, a tak ve chvíli, kdy se rozhodnou shodit, jdou kila dolů v podstatě sama.

Muži většinou začínají se shazováním nadbytečných kil až ve chvíli, kdy jim reálně hrozí nějaká nemoc. A protože obezita s sebou nese riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a mnoha dalších zdravotních trablů, kterým je lepší se vyhnout, čas od času se do shazování nadbytečných kil pustí i muži. „Když přijde na kurz hubnutí muž, zpravidla o správném jídelníčku nemá velké znalosti a dělá velkou spoustu chyb. Jakmile je ale odstraní, začne poměrně rychle shazovat,“ vysvětluje PhDr. Iva Málková, zakladatelka společnosti STOB, a připomíná, že muži mají také vyšší bazální metabolismus, protože mají více svaloviny. Díky tomu také mohou jíst více. K tomu, aby uvedli do chodu svaly, totiž potřebují více energie. Další výhodou je, že jejich organismus – na rozdíl od jejich ženských protějšků – není „zdevastován“ nejrůznějšími dietami, a tak jdou kila dolů jednodušeji. Dá se také říci, že muži se kily navíc rozhodně nezabývají tolik jako ženy, které si dávají v touze po štíhlé linii často nereálné cíle. „Dámy drží obvykle nesmyslné diety, a když je poruší, naskočí u nich negativní myšlenky. Pak se obviňují, že jsou k ničemu, a tak často prohubnou celý život,“ vysvětluje Iva Málková a připomíná, že muži se podobným scénářům v drtivé většině případů vyhnou. Výhodou podle ní také je, že muži jídlem často neřeší stres, jak je tomu zpravidla u žen.

Ženy se kily navíc více trápí

Shodit nadbytečná kila se mužům vyplácí i ze zdravotního hlediska. Většina mužů má „břicho“, které v sobě skrývá nevýhodný břišní tuk. Ten je z hlediska zdraví daleko nebezpečnější než tuk v partiích, které jsou typické pro ženy. „Tukové zásoby na stehnech nebo hýždích jsou spíše kosmetickou záležitostí. Ženy ale své tělesné nedostatky řeší mnohem více než muži. A i přesto, že často vědí, jak a co mají jíst, aby zbytečně nepřibíraly, často své znalosti nakonec nedokážou převést do praxe,“ myslí si Iva Málková, podle které hraje ve shazování nadbytečných kil prim právě psychika.

Nahraďte salám šunkou

V daleko menší míře dochází u mužů ve srovnání s ženami také ke známému jo-jo efektu. Pokud muži mění svůj jídelníček pomalu a postupně, nemají nakonec ani pocit, že v jídle strádají, a díky tomu se mohou zásad nového jídelníčku držet celoživotně. Podle Ivy Málkové nejčastěji chybují v tom, že jedí nadměrné množství živočišných tuků v uzeninách. „Pak stačí, když si místo 10 dkg tvrdého salámu, který obsahuje až 40 gramů tuku, dají šunku, obsahující na 100 gramů váhy jen pět gramů tuku. Pokud si k tomu navíc dají místo klasického piva nealkoholické, ušetří najednou celkem 2000 kJ za den. Za týden je to asi 15 tisíc kJ, a to je přesně to půl kila tuků, které chceme, aby za týden zhubli,“ uvádí příklad zakladatelka společnosti Stop obezitě a pokračuje: „Podobnou bezbolestnou změnou je dát si místo sýra s 45 procenty tuku méně tučný sýr, třeba typu Cottage.“

Energetický příjem se má snižovat pomalu

Kamenem úrazu také bývá sladké, které mají někteří muži rádi. Někdo si pochutná na zákusku, bez kterého si neumí představit každodenní odpolední kávu, jiný podle Ivy Málkové vypije i dva litry koly denně. „Pak stačí ubrat. V kurzech snižování nadváhy po nich rozhodně nechceme, aby měnili své návyky ze dne na den. Šlo by totiž jen o provizorium, které by přestali dělat ve chvíli, kdy kurz skončí. Je potřeba zvolit postupné kroky – nejprve třeba nahradit obyčejnou kolu kolou light, která má nulovou energetickou hodnotu. A postupně začít zařazovat více vody,“ vysvětluje a neupírá mužům ani jejich oblíbené pivo. „Pokud má někdo ve zvyku vypít večer u televize dvě piva denně, na zvýšené váze se to odrazí. I v tomto případě muže učíme pomalu energetický příjem snižovat. Ideální je, když pivo začnou brát spíše jako pochutinu, kterou si vychutnají jednou za čas. A třeba jim časem zachutná i nealkoholické pivo, které má daleko méně energie,“ věří Iva Málková.

Shodit nadbytečná kila se mužům vyplácí i ze zdravotního hlediska. Většina mužů má „břicho“, které v sobě skrývá nevýhodný břišní tuk. Ten je z hlediska zdraví daleko nebezpečnější než tuk v partiích, které jsou typické pro ženy.
Foto: Sutterstock

Muži rádi hubnou anonymně

Dobrou zprávou také je, že mnozí muži se rádi hýbou. A když už se do shazování nadbytečných kil pustí, pak přidají-li k němu pravidelný pohyb, mají takřka vyhráno. Do kurzů snižování nadváhy se muži hlásí málokdy, podle Ivy Málkové mnohem častěji vyhledávají hubnutí přes internet. „Muži rádi hubnou anonymně. „U nás na Stobklubu hojně využívají program sebekoučink, který se dá používat i samostatně, bez odborného vedení. Baví je, že si sami sestavují jídelníček a dostávají okamžitou zpětnou vazbu, jak si vedou, díky systému semaforů. Svítí-li zeleně, znamená to, že muž jedl správně,“ vysvětluje Iva Málková a vzpomíná na případ muže, který díky sebekoučinku shodil 66 kilo a dodnes si úbytek drží. Stal se díky tomu vzorem pro další kolegy, kteří se s kily navíc statečně perou.

Bariatrie pomáhá diabetikům

O změnu životního stylu se už tři roky snaží i dnes čtyřiapadesátiletý Petr. Teď sedí tváří v tvář internistce MUDr. Ditě Pichlerové, která o něj pečuje na pražské OB klinice. Už třetím rokem se pravidelně jednou za tři až čtyři měsíce vídají a společně pracují hlavně na tom, aby Petr shodil. Vitální muž má za sebou infarkt a také trpí cukrovkou 2. typu. V době, kdy jej srdeční slabost postihla, vážil 110 kilogramů. Lékařka mu po nějaké době vzhledem k věku a dobré kondici nabídla tzv. bariatrickou operaci. Ví se totiž, že právě pro diabetiky jsou tyto zákroky prospěšné hned ze dvou hledisek – nejen proto, že pacient shodí kila, ale u většiny z nich dojde ke zlepšení nebo dokonce vymizení diabetu 2. typu. Petr ale zatím operaci odmítá a s nadbytečnými kily bojuje sám, byť má s dodržováním pravidelného jídelníčku, který je u lidí s diabetem 2. typu nezbytný, potíže. K ruce má pochopitelně rámcový jídelníček sestavený na míru a řídí se také doporučením, aby co nejvíce času trávil pohybem.

Osmdesát procent tlouštíků má cukrovku

Bariatrická chirurgie se už dvě desítky let používá jak v léčbě obezity, tak diabetu 2. typu. Mění totiž hladiny inkretinů v těle, které hubnutí podporují, a zároveň zvyšují vnímavost těla pro vlastní inzulin, takže rozvoji cukrovky zabraňují. MUDr. Dita Pichlerová ale zároveň připomíná, že i bariatrická operace je pouze pomocník, jakási berlička. „Hlavní slovo má stále jídelní a pitný režim a pohyb.“ Mužů, kteří mají problém s kily navíc a najdou si cestu do obezitologické ordinace, je u nás stále málo. Dita Pichlerová tak chválí Petra za snahu se sebou něco dělat.

Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock







Koupit časopis