Krása a relaxace,  Rubriky

Určení typu vám usnadní líčení

Zjistěte si, zda jste jarní, letní, podzimní či zimní typ – usnadníte si volbu make-upu, rtěnky, stínů a řasenky. Mějte však na paměti, že sázet byste měla především na svůj osobní pocit, na to, jak se vy sama cítíte přirozeně a krásně. V tom vám žádná typologie nemůže diktovat!

Jaký barevný typ jste, poznáte podle barvy pleti, očí a vlasů. Na začátku je nejdůležitější zjistit, zda jste typ teplý, který se dělí na jarní a podzimní, či studený typ, tedy letní a zimní. Test si dělejte za denního světla se staženými, nejlépe zakrytými vlasy. Pleť musí být nenalíčená. Před zrcadlem si k obličeji přikládejte látky či papíry dvou barev. Zvolit můžete například teplou meruňkovou nebo studenou neonovou růžovou. Nejjednodušší ovšem je zvolit teplou zlatou a studenou stříbrnou. Pokud se po přiložení dané barvy váš obličej rozzáří a projasní, zjemní vaše rysy a tak říkajíc vypíchne to, co je na vaší pleti krásné, jedná se o váš typ.

Jarní typ miluje jemné pastely

Pleť je světlá, průsvitná se zlatavým nádechem, narůžovělá bez modrého podtónu, má broskvový nádech. Jarní typ se poměrně dobře opaluje, pokožka získá po slunění medovou, zlatavou, zlatě hnědou, někdy až červenou barvu i přes to, že je poměrně světlá. Pihy bývají zlatohnědé. Rty jsou teple růžové až jemně červené. Charakteristická barva očí světle modrá, sytě modrá, šedozelená, šedomodrá, tyrkysová nebo oříškově hnědá. Řasy a obočí jsou zlatavě plavé nebo s hnědým tónem. Vlasy jsou v tónech zlatavé blond, plavé, medové či světle hnědé.

Líčení

Jarní typ by se především měl vyhnout tvrdým kontrastům. Make-up by měl být v jemných tónech světlé a přirozené barvy vaší pleti. Pokožka by měla lehce prosvítat. Vsaďte na porcelánové, slonovinové a světlé odstíny. Jestliže se dobře opalujete, můžete na léto zvolit odstíny lehce tmavší. Co se týká očních stínů, sáhněte po jemných pastelových tónech šedé, růžové, hnědé, zlatavé, skořicové, béžové, jemné růžové, zelené či meruňkové. Linky mohou být hnědé, šedé či pastelové. Kromě černé řasenky se nemusíte bát ani barevných, a to nejlépe modrých či zelených. Tvářenky mohou být v lososové, ale také zlatavé barvě (ideální je bronzer). Rtům budou slušet barvy v jemných odstínech růžové, lososové či korálově červené. Přednost dávejte spíše matnějším odstínům, které budou působit přirozeněji.

Letní typ zdobí studené barvy a perleť

Vyznačuje se porcelánovým, bledým odstínem pleti, která je chladně narůžovělá, někdy s olivovým nádechem. Letní typ se dobře opaluje, barva opálení má chladný hnědo-olivový odstín. Pihy, pokud jsou, mají šedohnědou barvu. Obočí a řasy bývají popelavě šedé. Vlasy mohou mít barvu platinové blond, světle plavé až středně hnědé, vždy s šedavým popelavým nádechem bez zlatého podtónu. Rty jsou narůžovělé s chladným namodralým podtónem. Oči jsou pak šedé, šedomodré, fialkové, modrozelené, tmavě modré, oříškové či tmavě hnědé.

Líčení

Vhodný make-up má neutrálně béžovou až narůžovělou přirozenou barvu v něžných až ledových tónech. Na tváře se hodí světlá šedorůžová tvářenka, která může být obohacena i o jemné shimmery, posloužit tedy může i rozjasňovač. Pro oči se hodí pastelové, chladné a kouřové stíny. Slušet jim bude šedá, jemně růžová, fialková, lila, fuchsiová, světle modrá, tyrkysová či smetanová barva. Linky by neměly být černé, ale spíše v chladných odstínech modré, šedé či šedostříbrné. Co se týká řasenky, volte jemnější odstíny černé (vyhněte se odstínům dark a noir), černohnědé či šedočerné. Rty ozdobte jemnými odstíny růžové, starorůžové, jemně fialové, purpurové, fuchsiové či melounově červené. Letní typ by se měl vyhnout zvýraznění rtů a očí najednou, ale vždy zvolit jen jednu z těchto partií.

Podzimní typ má rád zemité odstíny

Pleť tohoto typu je v barvě šampaňského, zlatobéžové, broskvové nebo v teplém odstínu slonové kosti. Často se vyskytují pihy, které mají zlatohnědou či hnědočervenou barvu. Špatně se opaluje a snadno se spálí. Rty bývají sytě červené. Vlasy jsou teple medové, zlatohnědé, tmavohnědé se zlatým leskem, měděné, kaštanové s načervenalými odlesky nebo červenozlaté. Oči jsou v barvě hnědé, hnědozelené, zelené.

Líčení

Make-up volte v teplých odstínech béžové s bronzovým nádechem. Terakotová či broskvová tvářenka jemně podtrhne lícní kosti, ale k tomuto účelu skvěle poslouží i bronzer. Slušet vám budou zemité hnědé, zlatavé, skořicové, medové, béžové, jantarové, ale i zelené nebo khaki oční stíny. Oční linky v sytě tmavě modré, zelené či teplé hnědé doplňte černou, hnědou nebo černohnědou řasenkou. Rtěnky můžete mít sytě červené, ale také v odstínech hnědé, meruňkové a hnědooranžové.

Syté a chladné tóny pro zimní typ

Majitelky světlé, porcelánové až průsvitné pleti, někdy lehce do olivova zbarvené, se řadí mezi zimní typy. Pleť bývá bez pih a velmi dobře a rychle se opálí. Vlasy jsou v tónech čokoládové, tmavě hnědé, černé nebo černé s namodralým leskem. Oči bývají ledově modré, šedofialové, šedé, šedomodré, tmavě hnědé nebo černé. U zimního typu rozlišujeme dva podtypy, a to chladnější (černo-čokoládové vlasy, tmavé oči, výrazné rysy) a teplejší (kaštanově hnědé vlasy, šedé nebo hnědé oči).

Líčení

Odstín make-upu by měl být světle béžový, u olivového podtónu pak tmavší béžový. Tvářenku volte v jemné studené růžové, ale nepřehánějte to s ní! Oční stíny vybírejte v ledových tónech fialové, sytě růžové a šeříkové, modré, šedé či černé. Zimní typ si může dovolit oční linky všech barev od klasických černých přes zelené, modré až po fialové. Řasenka by měla být v černé barvě, kterou si můžete dovolit opravdu ultra černou. Slušet vám budou chladné výrazné odstíny rudé, růžové, fialové a rubínové rtěnky.

Text: Kateřina Grimmová, foto: ShutterstockKoupit časopis