TIPY ZDRAVÍ

Unikátní lázeňská léčba dětí

Inhalace, uhličité koupele, pitná kúra, rehabilitace… to jsou namátkou jmenované procedury, pomocí kterých společnost Lázně Luhačovice pomáhá malým pacientům už od jednoho a půl roku v dětských léčebnách zlepšit zdravotní stav.

Nejen na onemocnění dýchacích cest, alergickou rýmou počínaje a průduškovým astmatem konče, ale i na atopické ekzémy či třeba nadváhu se zaměřují dětské léčebny společnosti Lázně Luhačovice, a. s. Přístup k pacientům je komplexní, pokud se tedy dítě kromě nemoci, na základě které lázeňský pobyt využívá, potýká i s jinými potížemi, procedury jsou nastaveny tak, aby mu ulevily nejlépe od všech. Zdravotní stav dítěte je posouzen ošetřujícím lékařem hned při nástupu do lázní.

Zdravotní stav dítěte je posouzen ošetřujícím lékařem hned při nástupu do lázní.

Minerální vody jsou základem léčby

Základním kamenem luhačovické lázeňské léčby jsou hydrogenuhličitanochloridosodné jódové, silně mineralizované a oxidem uhličitým vysoce prosycené minerální vody. Ty malým pacientům pomáhají jak při kloktání, vyplachování nosní dutiny, tak i samotných inhalacích. Otužují tak sliznice dýchacích cest. V kombinaci s dechovou rehabilitací umožňují dětem snadněji vykašlávat a zvýšit kapacitu plic. Rehabilitace, která probíhá ve formě klasického cvičení, jógy, bublání nebo dechových her, obnovuje pružnost hrudníku a zlepšuje činnost bránice jako hlavního dýchacího svalu. Má také pozitivní vliv na pohyblivost kloubů a svalů a vede k úpravě nebo odstranění deformit hrudníku.

Pomáhají i koupele

Na dětský organismus mají minerální vody pozitivní vliv i ve formě koupelí, které jsou další nosnou procedurou dětské lázeňské léčby v Lázních Luhačovice, a. s. Příznivě působí nejen na srdeční a cévní systém, ale také na kožní problémy, jako je atopický ekzém, který často doprovází dýchací potíže, ale také na popáleninové jizvy. Působením oxidu uhličitého při koupelích se jizvy uvolní, lépe prokrví a dochází k vyživení poškozené tkáně. Ohřívání vody v rámci uhličitých koupelí má svá pravidla. Vana se skládá ze dvou plášťů, mezi nimiž je pára o vysoké teplotě, která zajišťuje rychlé ohřátí vody, díky čemuž neuniká léčivý oxid uhličitý. Při pomalém ohřevu by naopak jeho množství mohlo klesnout a snížit tak účinky léčby.

lázně, koupel, Luhačovice
Na dětský organismus mají minerální vody pozitivní vliv i ve formě koupelí, které jsou další nosnou procedurou dětské lázeňské léčby.

Opomenout nelze ani pitnou kúru

Ta má svůj nezastupitelný význam například při potravinových alergiích, ale také obezitě. Obsah solí v luhačovické vodě typu Vincentka vede k urychlenému rozpouštění hlenu v žaludku a ve střevech, podpoře sekrece žluči a povzbudivému účinku na zevní vylučování slinivky břišní. Při těchto nemocích je důležitá konzultace s nutričním terapeutem ke správnému nastavení jídelníčku a také pohyb! Ranní procházky v čistém prostředí lázeňského areálu působí nejen na fyzickou schránku dítěte, ale i na tu psychickou.

V prostoru dětské léčebny Miramonti se nachází unikátní balneoprovoz ve stylu mořského světa. Chodby tak připomínají pobřeží s majákem, vany zase lodičky na modré podlaze připomínající moře a dveře evokují vstup do kajuty. Tento inovativní styl ocenil také Evropský svaz léčebných lázní jako nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství. Děti tak nemají obavy a strach z lékařského prostředí a současně je snadnější je udržet při koupelích v klidu, aby mohly léčivé bublinky oxidu uhličitého ulpívat na kůži co nejvíce. Procedury, ubytování i stravování pod jednou střechou je další výhodou, kterou tato léčebna nabízí. Děti tak nemusí nikam docházet.

Do lázní na zkoušku!

Pokud to kapacitní vytížení lázní dovolí, je možné přijet do lázní i na týden. Při nástupu čeká rodiče konzultace s lékařem ohledně zdravotního stavu dítěte a individuálně se domluví na procedurách, které by byly pro jejich potomka nejvhodnější. Přestože v tomto případě nelze hovořit o léčebném pobytu, i tak se dítě během něj alespoň krátkodobě odstřihne od stresu a nasaje odpočinkovou atmosféru lázní. V neposlední řadě si vyzkouší různé lázeňské procedury, které jsou předepisovány dětem v rámci čtyřtýdenní komplexní lázeňské léčby.

Zrekonstruovaná léčebna Vítkov
Další dětskou léčebnou, která byla původně běžným nízkým panelovým domem určeným k léčbě dospělých diabetiků a až později začal sloužit dětem s doprovodem, je léčebna Vítkov. Ta prošla v roce 2019 proměnou, při které nedošlo pouze k úpravě fasády, ale zmodernizován byl i interiér a celkově byla budova rozšířena. Zvětšil se prostor gastroprovozu (přípravy a výdeje jídel) i samotné jídelny. Děti a jejich doprovody mohou také využívat větší a komfortnější vstupní halu s recepcí a nechybí ani dětský koutek, malá prodejna s denním barem, venkovní krytá terasa s posezením a nové oddělení časování procedur. Malí pacienti a jejich doprovody si mohou také užívat větší tepelnou pohodu, kterou zajišťuje podlahové vytápění v jídelně a vstupní hale. Součástí nově přistavené budovy jsou čtyři nové pokoje s celkovou kapacitou 12 lůžek.
Foto: Lázně Luhačovice a.s.

Text: redakce Zdraví, foto: Lázně Luhačovice a.s.Koupit časopis