Prevence,  Problém a řešení

Umíte si vybrat doplňky stravy?

Ze všech stran se na nás valí různá doporučení na doplňky stravy, vitaminy, super potraviny a další možnosti, které mají podpořit imunitu jak u dospělého člověka, tak dítěte. Jenže vybrat si správně není jednoduché. Poradíme vám, jak na to!

Základním pravidlem je, zamyslet se vždy nad životním stylem konkrétního člověka jeho skladbou jídelníčku, případně dalšími užívanými produkty. A zohlednit i roční období. Málokdo se totiž zabývá vzájemnou interakcí různých vitaminů, limity vstřebatelnosti a vzájemným kanibalismem.

Co je co

Limity vstřebatelnosti značí, že každé tělo dokáže vstřebat pouze určité množství vitaminů. Pokud jej díky stravě a různým preparátům dostává nadbytek, v lepším případě je tělo vyloučí močí, v horším hrozí tzv. hypervitaminóza neboli otrava vitaminy. Ta hrozí hlavně u vitaminů rozpustných v tucích, tedy A, D, E, K. Interakce různých vitaminů znamená, že se navzájem ovlivňují. Například vitamin C zvyšuje vstřebávání železa, tudíž je vhodné doplňovat oba zároveň. Funguje to ale i obráceně, třeba že vápník negativně ovlivňuje železo. Tudíž, pokud máme velký příjem vápníku, měli bychom si hlídat hladinu železa a případně jej doplňovat ať už vhodnou stravou nebo doplňky stravy. U vzájemného kanibalismu pak jde o to, že pokud užíváme zároveň dva vitaminy, které vyžadují stejné transportní mechanismy na jejich zpracování, tak pak soutěží o jejich vstřebatelnost ve střevě. Typickým příkladem je pak hořčík a vápník, nikdy si tělo nevezme plnou dávku obojího, pokud je užíváte současně. Dejte si tedy velký pozor na rutinní příjem různých multivitaminových doplňků s obsahem nadměrného množství vitaminů a minerálů. Ne vždy mohou být tou správnou volbou.


Multivitaminy mají doplnit denní příjem a zabezpečit, že nám nic nechybí, a ne nás zaplavit nadměrným množstvím!
Foto: Shutterstock

Jak to dělat správně

Stačí se zamyslet. Zásadní otázka je to, jak se vy i děti stravujete a jaký problém konkrétně řešíte. Pokud víte, že máte málo železa a ze stravy jej nedokážete doplnit, je na místě suplementace. Nebo omezení vápníku, který by jej mohlo blokovat. Dále je třeba zahrnout i roční období. Obecně na podzim ubývá čerstvé zeleniny a ovoce, je tedy vhodné doplňovat vitamin C. Dále pak ubývá slunečního svitu, kdy vládnou spíše pochmurné dny bez slunce a zároveň se o několik hodin zkracuje den. V tom případě je vhodné doplnit sluneční vitamin – tedy vitamin D. Když se k tomu přidá i dětských kolektiv, tudíž vyšší potřeba zapracovat na budování imunity, doporučují se výše zmíněné vitaminy C a D spolu se zinkem (tuto trojku najdete např. v osvědčeném Supradyn Immune, nově i ve verzi Kids). Pokud má dítě nějaké další specifické problémy, které můžou způsobit nedostatek určitého vitaminu nebo minerálu, je vhodné to brát v potaz a konzultovat s lékařem. S případným určením množství různých vitaminů a minerálů v těle pomůže odběr krve nebo moči. Pamatujte také na to, že pár vitaminů nenahradí vyváženou stravu a že s úsměvem jde všechno lépe.

Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock







Koupit časopis