Zdraví v kuchyni

Těstoviny? Zdravé i chutné!

Zvolíte-li ty správné, získáte potravinu, která zpestří váš jídelníček nejen jako hlavní jídlo, ale také jako příloha, která by mohla brzy vytlačit oblíbenou českou přílohu, knedlíky.

Většina dětí miluje špagety s kečupem a sýrem. Od čeho jiného, rodiči povoleného, se můžou tak skvěle upatlat a ještě si pochutnat! My dospělí jsme již ochuzeni o požitek z červených tváří a oblečení zaneseného zbytky nudlí, ale stále nám zůstává zážitek labužnický. A ten těstoviny v kombinaci s mnoha vhodnými přísadami nabízejí měrou vrchovatou. Kromě toho patří mezi jídla, která opravdu nasytí a dodají našemu tělu energii.

Zrodily se v Číně

Zní to až neuvěřitelně, ale i za těstoviny zřejmě vděčíme Číňanům. Těžko říct, zda bychom našli nějakou souvislost mezi touto asijskou zemí a středomořskou slunnou Itálií, pravda však je, že právě Apeninský poloostrov je v současné době královstvím těstovin. Spirály, mašličky, široké, tenké, kolínka, rovné či stočené v mnoha barvách i příchutích, tak známe italské pasta neboli těstoviny, které si své místo nacházejí již dlouho v mezinárodní a naštěstí čím dál častěji i v české kuchyni. Z výživového hlediska obsahují těstoviny minimální množství tuku a tím pádem si je můžeme dopřát, aniž bychom se museli strachovat, že vyšleme k našim tukovým polštářkům další zásobu, o kterou se tím pádem, podle pravidla akce a reakce, nevzhledné zásobárny tuku zvětší. Těstoviny jsou ale především zdrojem energie, jejímž nositelem je škrob z obiloviny, která byla při výrobě použita. U nás se nejčastěji jedná o pšenici. Ale pozor, není pšenice jako pšenice a každá se v organismu chová jinak. Proto bychom měli při výběru vhodných těstovin věnovat pozornost především tomu, z kterých surovin jsou vyrobeny, ale nemalou roli hraje i země původu.

Víte, z čeho, jak a kde?

Jaké byly těstoviny, které jste si nedávno udělali jako přílohu? Vaječné, bezvaječné, celozrnné, ochucené, sušené, nebo čerstvé? Možná byste se divili, kolik různých druhů si můžete dopřát. Ovšem téměř vždy je základem těsto, ze kterého se hlavně v komerční výrobě vytvářejí různorodé tvary. O eventuální barvu se postarají přísady: zelenou dodá špenát, červenou rajčata nebo rajský protlak, oranžovou mrkvová šťáva, sépiové barvivo zase dodá fialově černou barvu. Tyto těstoviny mají již chuť přidané přísady, a proto si nemusíte lámat hlavu s dochucovadly – stačí vám česnek, olivový olej, chilli papričky a dobrý sýr. Nejčastější prvotní surovinou pro výrobu těstovin je hrubá pšeničná mouka, kterou výrobce obohatí o vejce, vodu a někdy i další druhy mouk. Dnes už ale není problém vyzkoušet těstoviny ze špaldy, pohanky, kukuřičné mouky či rýže. Ani alergici či lidé s přísnou dietou nepřijdou zkrátka, protože k sehnání jsou jak bezvaječné, tak bezlepkové – ty se připravují z kukuřice, rýže, cizrny nebo stoprocentní pohanky, ale i těstoviny bez mléka.

Dobrého pomálu…

Platí i pro těstoviny. Důležitá je totiž nejen volba správné těstoviny, ale také její v množství v jedné porci, kterou sníme. Říkáme tomu glykemická nálož, což je kombinace množství sacharidů v jedné porci a glykemického indexu, který získáme ze zkonzumovaného jídla. V případě, že se rozhodnete hubnout, vaše porce jídla by měla obsahovat jen malé množství sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Je to jeden ze základních principů – část toho, co sníme, se přemění na energii a část se ukládá. To je případ sacharidů, které se z větší části ukládají v těle jako tuk. Jestliže ale zvolíme energetickou potravinu s nízkým glykemickým indexem, udržuje se naše hladina krevního cukru poměrně vyrovnaná, do krve je vyplavováno méně inzulinu a tukové polštářky se netvoří tak rychle. Volba je na nás. Zvolíme-li správná jídla, potlačíme tento jev, v opačném případě, když zvolíme nevhodné potraviny, jej podpoříme.

Jak si připravit domácí nudle?
Potřebujete 250 g pšeničné mouky – semoliny, sůl, 3 biovejce (nebo vaše vlastní), lžičku olivového oleje (můžete i rovnou zapracovat přísady, kterými byste chtěli těsto ochutit – česnek, špenát, kopřivy atd.). Mouku nasypte na vál a vytvořte si v ní důlek, do kterého rozklepněte vejce a přilijte olej. Opatrně začněte suroviny zapracovávat a promíchávat lžící nebo vidličkou a pak začněte rukama dělat těsto dohladka. Nyní jej zabalte do potravinové fólie a dejte na hodinu odpočinout do chladu. Vyndejte těsto a rozdělte na dva díly. Každý zvlášť nechte projít ručním strojkem na výrobu nudlí. Ze vzniklých plátů těsta už si můžete nakrájet vlastní úžasné nudle. Nejlepší jsou opravdu čerstvé, a tak je rovnou uvařte v osolené vroucí vodě a vařte zhruba tři až čtyři minuty. Foto: Shutterstock

Které jsou ty správné?

Chcete-li něco udělat pro svoje zdraví, a nemusí se jednat pouze o hubnutí, vyhýbejte se těstovinám z bílé mouky. V případě klasických těstovin dávejte přednost těm z tvrdozrnné pšenice, tedy semoliny, které jsou mnohem zdravější, protože obsahují minerální látky, vitaminy a některé i vyšší obsah vlákniny. Že jste zvolili kvalitní těstoviny, poznáte také podle toho, že se nerozvaří, jsou chutnější, trvanlivé a snadno stravitelné. Bát se nemusíte ani vaječných těstovin.

Dost teorie, pojďme vařit!

Už tedy víme, že bychom měli vybrat těstoviny z kvalitních surovin. Jejich vzhled, tedy tvar či barva, jsou pouze na vaší volbě. Ovšem pozor! Tvary, které se v Itálii množí až na desítky, jsou přesně promyšlené v souvislosti s omáčkou či přílohou, kterou k nim zvolíte. Například krátké, u nás jsou zřejmě nejoblíbenější kolínka, si rozumějí s nasekanými olivami, sušenými rajčaty či pestem a parmazánem. S dlouhými nudlemi, například fetuccine, se nádherně pojí husté smetanové omáčky, které můžete obohatit o špenát či houby. K omáčkám, jejichž základem jsou rajčata, či k smetanovým omáčkám ať už s masem či lososem, se výtečně hodí farfalle, tedy mašličky nebo chcete-li motýlci. Těstoviny jsou vynikající přílohou, která se hodí téměř ke všem druhům masa – zkuste jimi nahradit, samozřejmě pokud to jde, knedlíky. Nepostradatelné jsou i jako zavářka do polévek. Vždy ale dbejte na přísady, se kterými je budete kombinovat, abyste si nepřipravili kalorickou nálož. Použijete-li smetanu, volte tu na vaření s nižším obsahem tuku nebo zakysanou. Máte-li rádi domácí stravu, připravte si čerstvé těstoviny doma. Jejich první předností je samozřejmě čerstvost, další je chuť a v neposlední řadě jsou mnohem rychleji uvařené než kupované sušené. Netroufnete-li si na jejich výrobu doma, máme pro vás dobrou zprávu: ve většině supermarketů jsou už k sehnání čerstvé těstoviny ve vakuovém balení.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock







Koupit časopis