Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Terapie mrazem zažívá boom

Kryoterapie pomáhá řešit řadu fyzických i psychických obtíží!

Zlepšila se mi imunita. Cítím, jak jsou mé svaly i klouby odpočaté. Rychleji se mi zahojily natažené svaly i podvrtnutý kotník. Už mě tolik netrápí migréna. Mám hezčí, mladší pleť. Dobil jsem si baterky. Mám dobrou náladu. Možná jsem i zhubnul… Takto odpovídali pravidelní návštěvníci kryokomory. Nemohli si ji vynachválit. Vyzkoušejte to také a vyrazte třeba do pražského fitcentra Gymstory v OC Šestka.

Zázrak ledového chladu

Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženou zeleninou? Pak jste lehce okusili zázrak kryoterapie. Léčba mrazem je stále více populární téměř po celém světě. Proč? Podporuje regeneraci celého těla. Napomáhá zotavování svalů tím, že působí protizánětlivě. Může zmírnit příznaky migrény a také pomoci s rekonvalescencí po operaci.„Dali jsme si za cíl, že fitcentrum Gymstory nabídne kompletní péči o tělo. Kromě nejnovějších strojů a skupinových a individuálních lekcí se zkušenými trenéry nabízíme také prostor pro regeneraci. A to nejen saunu, ale právě i kryokomoru, která poskytuje našemu tělu celkovou péči,“ vysvětluje Václav Rázl, jeden z trenérů fitcentra. „Kryoterapie, kdy se vystavíte maximálně po dobu 3 minut teplotě zhruba od -110 až do -160 stupňů Celsia, představuje bezpečnou rehabilitačně-relaxační metodu. Výsledkem je pozitivní fyziologická reakce celého organismu, což znamená urychlení procesu hojení, zlepšení imunity, zvýšení odolnosti vůči chladu i celkové vitality.“


Kryokomoru ocení téměř všichni, ale nejvíc především aktivní sportovci (zvyšuje se kondice, zlepšuje regenerace i adaptace na zvýšenou zátěž) nebo osoby s civilizačními nemocemi (oslabená imunita, bolesti zad a kloubů, deprese, nadváha, celulitida)

V čem tkví kouzlo léčivých účinků kryoterapie?

Tajemstvím kryoterapie je vzduch v komoře ochlazovaný tekutým dusíkem. Ten je totiž tak suchý, že i v minus 110 °C je pro lidské tělo pocitově i fyzicky snesitelný. Je logické, že vitalizační účinky mají kouzlo v náhlém ochlazení kůže, všech tělesných tkání. Teplota kůže klesne na 2-10 stupňů Celsia. Tím se rychle utlumí kožní nervová zakončení a také zmírní vnímání bolesti. Teplota tělesného jádra zůstává během krátké, pouze několikaminutové terapie, nepozměněna. Kombinací extrémního chladu a následného cvičení se zlepší krevní oběh i imunita, sníží záněty a bolesti kloubů, rychleji zotaví svaly, regenerují hlasivky a posílí metabolismus.

Text: Šárka Podlenová, foto: Gymstory a Sutterstock

Jak probíhá samotná návštěva kryokomory?

Poté, co si zamluvíte termín a dorazíte, vyfasujete od personálu čelenku, rukavice, ponožky, roušku a dřeváky. Bavlněné kraťasy či legíny a tílko/triko si doneste vlastní.

Ke kryokomoře vás doprovodí obsluha a sdělí vám pokyny. Po celou dobu bude s vámi.

Po převlečení (a příp. osušení veškeré vlhkosti) nejprve vstoupíte do „předkomory“, která není tak mrazivá (cca -50 stupňů Celsia). Poté projdete do samotné komory a zdržíte se max. 3 minuty. Časovač budete mít na očích. Komoru můžete kdykoliv opustit.

Po návštěvě komory postupně sundáte masku, rukavice a čelenku a vydáte se nastartovat krevní oběh na běhací pás nebo rotoped po dobu 10-20 minut.Koupit časopis