Krása a relaxace,  Prevence

Tělo hebké jako samet

Nebýt pokožky, jen těžko bychom drželi pohromadě. Přesto se k ní často chováme poněkud macešsky a nedopřáváme jí péči, kterou potřebuje nejen k tomu, aby byla krásná, ale především zdravá. Poradíme vám, jak ji hýčkat!

Začněte při očistě

Teplotu vody při sprchování je dobré střídat, pokožka se tak krásně prokrví a rozproudí se lymfatický systém. Pokud dáváte přednost napuštěné vaně, voda by měla být pocitově teplá, ale nikdy horká! Ta totiž pokožku vysušuje a může způsobit její citlivost, svrbění či začervenání. Lázeň si dopřávejte maximálně patnáct minut. Do koupele je dobré přidávat epsomskou sůl, která pomůže od otoků, těžkých nohou a doplní hořčík. Ideální přísadou jsou i pečující koupelové oleje, pěny s blahodárnými éterickými oleji a soli s bylinami. Oleje pokožku regenerují, zabraňují jejímu nadměrnému odmaštění a zvláčňují ji. Dobrou volbou jsou i koupelová mléka například s obsahem ovesných vloček a ovesného mléka, které pokožku zjemňují, regenerují a hydratují. Co se týká sprchových gelů, volte šetrné s obsahem přírodních složek, jež se postarají o výživu a regeneraci a zároveň nevysušují a nenarušují přirozené pH pokožky. Ideální jsou třeba gely s výtažky z aloe vera, která dokonale hydratuje a regeneruje, nebo s obsahem olejů, například mandlového, který díky vitaminům A a E skvěle pečuje o kůži. Jednou až dvakrát měsíčně si dopřejte celotělový peeling.

Co se týká sprchových gelů, volte šetrné s obsahem přírodních složek, jež se postarají o výživu a regeneraci a zároveň nevysušují a nenarušují přirozené pH pokožky. Ideální jsou třeba gely s výtažky z aloe vera, která dokonale hydratuje a regeneruje, nebo s obsahem olejů, například mandlového, který díky vitaminům A a E skvěle pečuje o kůži. Foto: Shutterstock

Renesance klasiky

Mluvíme o tuhých mýdlech, která se vracejí do našich koupelen. Pokud zvolíte šetrná s obsahem rostlinných a esenciálních olejů, drcených bylin či například bambuckého másla, získáte skvělého pomocníka pro každodenní péči o pokožku celého těla. Přednost dávejte těm, která neobsahují chemické konzervanty, barviva, parfemace a další syntetické látky. Pro peelingovou péči můžete zvolit mýdla s obsahem přírodních složek, jako jsou různá zrníčka nebo ovesné vločky, která jemně odstraňují nečistoty, odumřelé kožní buňky a zanechávají kůži krásně projasněnou a čistou.

Přírodní nezbytnosti

Mořské houby jsou jedinečnými přírodními pomocníky při osobní hygieně. Vynikají vysokou savostí a jemným způsobem díky nim zbavíte pokožku všech nečistot a odumřelých buněk. Navíc jsou zdrojem minerálů, které pokožka přirozeně přijímá, a také jodu, jenž má dezinfekční a antibakteriální účinky. Houby kupujte pouze nebělené a lovené ručně a udržitelným způsobem tak, aby se zachovaly jejich populace, okolní prostředí i celý ekosystém. Jedinečná je i unikátní tělová konjaková houba, která má vynikající antibakteriální, protiplísňové a čisticí účinky, v kombinaci s rostlinou loofah, která je královnou v exfoliaci. Než opustíte sprchu nebo vanu, důkladně tělo opláchněte. Nikdy se neosušujte ručníkem agresivním třením, ale jemným poklepáváním po nohou, hrudníku, zádech a pažích. Skvělé jsou hedvábně jemné, vysoce savé (mají až čtyřikrát lepší absorpční schopnosti než bavlněné), hypoalergenní a antibakteriální ručníky z bambusových vláken.

Vhodná péče po mytí

Po koupeli je dobré pokožku ošetřit kvalitním bambuckým nebo kakaovým máslem a samozřejmě můžete použít i jakýkoliv oblíbený olej. Důležité je, aby byl lisovaný za studena a měl tak v sobě zachované všechny prospěšné látky. Velmi oblíbenou složkou se v poslední době stává i kozí mléko, z nějž se v kosmetických přípravcích využívají dvě hlavní složky – tuk a syrovátka. Tuk přenáší účinné látky do hlubších vrstev pokožky, obsahuje fosfolipidy a ceramidy a obnovuje povrchový film kůže, který ji chrání před vnějšími vlivy. Syrovátka stabilizuje pH pokožky, zabraňuje vysušování, pomáhá obnovovat kožní bariéru a aktivuje regeneraci stárnoucí kůže. Kyseliny mléčná a citronová obsažené v syrovátce zlepšují mikrocirkulaci a hydrataci, hojí a působí antibakteriálně.

Nepostradatelné vitaminy a minerály

Pro péči o kůži jsou důležité hlavně antioxidanty, z nichž nejznámější je vitamin C, které působí jako lapače volných radikálů, které právě zapříčiňují stárnutí pokožky. Nepostradatelný je i betakaroten a vitamin A, který také oddaluje stárnutí pokožky a chrání pleť před UV zářením. Dalším silným antioxidantem je koenzym Q10. Z minerálů bychom měli dbát na přísun zinku a selenu, ty jsou důležité nejen pro kůži, ale i pro vlasy a nehty. Zinek také pomáhá při léčbě akné.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Suttertsock a archiv redakce







Koupit časopis