těhotenství
Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Těhulky, nestyďte se za hemoroidy

Možností, které těhotným od hemoroidů uleví, existuje hned několik, avšak na operaci musí nastávající maminky zapomenout.

„Jsem v 37. týdnu těhotenství a mám problém – udělaly se mi hemoroidy. Je to velmi bolestivé, nevím, co s tím…“ S touto otázkou přichází za svými lékaři mnoho nastávajících maminek a další řada tiše zoufá a stydí se. V těhotenství však jsou hemoroidy častým zdravotním problémem. Proč? Jedním z důvodů je zácpa, kterou řada nastávajících maminek trpí. A druhým samotné postupující těhotenství. Plod roste, děloha se úměrně tomu zvětšuje a zvyšuje se prokrvení v oblasti pánve. A právě velký tlak krve je zejména v druhé půli těhotenství příčinou potíží s hemoroidy. „Jsou to totiž žilní pleteně v oblasti konečníku. Tlakem krve se rozšíří, zduří a projeví se jako uzly pod sliznicí,“ říká MUDr. František Rychtařík, primář Kliniky dr. Pírka v Mladé Boleslavi, a dodává: „Nejenže jde o bolestivou zdravotní komplikaci, ale může být dále komplikována trombózou a zánětem.“

Existuje účinná prevence?

„Do značné míry ano,“ potvrzuje doktor Rychtařík. Spočívá především ve cvičení podporujícím funkci pánevního svalstva a v takzvané svěračové gymnastice (nejde o nic jiného než o vědomé svírání a uvolňování urinálního, genitálního a rektálního otvoru). Důležitou roli ale hraje i pravidelné vyprazdňování stolice a zdravá strava, ve které nad tučnými jídly převažuje bílé maso, zelenina a ovoce.

Když přijdou, poznáte to

Symptomy hemoroidů jsou typické. Dochází totiž ke krvácení z konečníku, a to hlavně při defekaci, která je pak zpravidla bolestivá. Mezi další příznaky patří svědění, mokvání a již zmíněné zduření. Mnoho žen uvádí, že jde o na pohmat tvrdé bulky. Krev při hemoroidech bývá jasně červené barvy a objevuje se na povrchu stolice nebo na toaletním papíře. Pokud je však krev ve stolici, je vždy třeba ji odborně vyšetřit. Může totiž být známkou i jiného, závažnějšího onemocnění. Při podezření na hemoroidy by se rozhodně žádná těhotná neměla stydět svěřit se lékaři. Vyšetření se není třeba obávat. Provádí se pohmatem prstem. „Kolonoskopie se v těhotenství většinou nedělá, v případě potřeby stačí anaskopie nebo rektoskopie, což je vyšetření análního kanálu maximálně do hloubky 15 až 20 cm,“ upřesňuje primář František Rychtařík.


Kromě těhotenství, které v souvislosti s váhovým přírůstkem a zvětšením objemu dělohy jednoznačně patří k rizikovým faktorům, zvyšuje riziko vzniku hemoroidů rovněž:
obezita, při které je na cévy v okolí konečníku vyvíjen velký tlak;
špatné stravovací návyky, kde převažují tučná jídla nad ovocem zeleninou;
nedostatek fyzické aktivity – tj. sedavý způsob života;
zácpa, která souvisí s životním stylem, stravováním a vyprazdňovacím návykem;
nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu a cigaret.
Foto: Shutterstock

Co s nimi máte dělat?

„K léčbě hemoroidů u těhotných žen doporučujeme konzervativní postupy, jako jsou koupele a lokální aplikace čípků a mastí,“ konstatuje lékař z kliniky dr. Pírka. Po porodu, kdy dojde k opětovnému zmenšení dělohy, totiž většinou potíže postupně zmizí. Kromě aplikace mastí, krémů a čípků, které vám předepíše lékař (některé se dají koupit i v lékárně) se nejčastěji doporučují koupele v odvaru z dubové kůry. Ten připravíte ze dvou lžic kůry na litr vody. Povařte pět minut, zchlaďte a udělejte si sedací koupel. Hojení urychlují masti z kostivalu nebo měsíčku lékařského. Překvapivě účinné jsou také teplé obklady ze strouhaných brambor. Mají stahující a uklidňující účinky. Avšak nikdy nezapomeňte, že nedílnou součástí léčby jsou i režimová opatření, především nedráždivá dieta. Pokrmy je tedy nutné minimálně kořenit a upřednostňovat zeleninu, ovoce, ovesné vločky nebo otruby. Doplňkovými opatřeními jsou dostatečný příjem tekutin, přiměřený pohyb a hygiena.

Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock







Koupit časopis