Krása a relaxace,  Prevence

Svěží a voňavá jako po koupeli

Několik triků, díky kterým se budete i v horkých dnech cítit celý den svěží a sobě i svému okolí i budete příjemně vonět.

Ačkoliv je pocení je přirozenou ochranou našeho těla kdykoliv, když vrůstá jeho tělesná teplota, přesto se jej snažíme ze společenských důvodu co nejvíce omezit. Na jaře, ale především v létě jsou proto kosmetické prostředky, které to umožňují prakticky nenahraditelné. Co ještě můžete udělat pro to, aby jste se cítili celý den svěží?

Sprcha je základ

Pokud totiž nebudete čistí, nepomůže vám žádný deodorant! Sprchujete se vlažnou vodou, studená vás sice na chvíli ochladí, ale tělu způsobí šok. Výsledkem bude, že se o pár minut budete potit ještě více. Pokud patříte mezi lidi, kteří se potí nadměrně, koupel před spaním vám nebude stačit. Zkuste si proto udělat čas i na ranní sprchu. Vaší pokožce pomůže střídání teplé a studené vody. Důležité je ale také dbát na vhodnou životosprávu. Pocení podporují například alkohol, káva, sůl, ostré koření nebo strava bohatá na bílkoviny? Pokud jste milovník bylinkových čajů vyzkoušejte šalvěj. Tato bylinka omezuje pocení tím, že podporuje stahování potních žláz.

Pokud jste milovník bylinkových čajů vyzkoušejte proti pocení šalvěj. Foto: Shutterstock

Vybírejte si kvalitní kosmetiku

Antiperspiranty snižují tvorbu potu, deodoranty zase redukují tvořící se pachu. Deodoranty ale vůbec nesnižují tvorbu potu, takže pokud je použijete musíte počítat, že oděv případně propotíte. Účinek deodorantů je navíc krátkodobý a je třeba je použít během dne několikrát a opakovaně. Oproti tomu antiperspiranty umí stáhnout povrchovou vrstvu kůže a omezit tak činnost potních žláz. Ideální jsou přípravky, které obě složky kombinují. Zmírní tvorbu potu a ještě dodají tělu vůni. V každém případě používejte antiperspiranty nebo deodoranty bez obsahu alkoholu, abyste předešla podráždění pokožky. Také je neaplikujte před spaním. Tělo si také musí od deodorantů, které potlačují přirozené pocení, alespoň na chvíli odpočinout.

Rady navíc

Ideální je používat stejnou kosmetickou řadu – jak na mytí, tak deodoranty i antiperspiranty. Pokud je to možné tak si ze stejné řady vyberte i parfém. Jednotlivé vůně nebudou “tlouct“ a naopak se krásně spojí. A co použít po oholení? Na čerstvě oholenou kůži sice deodorant nepatří, ale někdy to je nezbytné. Pro takové případy je ideální jemný deodorant bez alkoholu. Pokud máte pokožku v podpaží trvale podrážděnou, pomůže vám neparfémovaný deokrém z lékárny. Jeho účinky sice nejsou tak silné, ale nedráždí kůži.

Text: Soňa Zavadilová, foto: ShutterstockKoupit časopis