Rubriky

Světový den zdraví nabádá k prevenci a zdravému životnímu stylu

Tento svátek, jenž vznikl ku příležitosti založení Světové zdravotnické organizace (WHO), se snaží budovat a nadále zlepšovat kvalitu života na naší planetě. A to především prostřednictvím prevence. Právě ta totiž může v mnoha případech odhalit zdravotní problémy včas, a tím zachránit nejeden lidský život.

Preventivní kontroly v Česku zanedbává každý pátý člověk. Mezi nejčastější výmluvy patří nedostatek času, mnozí ale k návštěvě lékaře nevidí důvod, pokud je vyloženě nic netrápí. Odborníci však upozorňují, že racionálních důvodů, proč prevenci nepodceňovat, je hned několik. Čím rychleji lékaři nemoc odhalí, tím dříve mohou začít pacienta léčit. S tím je spojená také vyšší úspěšnost uzdravení, menší časová náročnost či šetrnější způsob léčby.

Nic mě nebolí, doktora nepotřebuji

Ve chvíli, kdy nemoc propukne v plné síle, bývá již často pozdě. Velkou část chorob totiž na první pohled neodhalíte, některé symptomy navíc působí neškodně, a tak jim většina z nás nevěnuje ani kdo ví jak velkou pozornost. Co ale zpočátku vypadá nenápadně, může v budoucnu ohrozit zdraví člověka. A přestože jsou preventivní prohlídky dostupné všem zdarma, mnoho z nás je stále odkládá. Soubor vyšetření má však za cíl jediné – zachytit zrádná onemocnění včas.

Text: redakce, foto: Sutterstock

Na co všechno máte nárok v rámci veřejného zdravotního pojištění?

  • Všeobecnou preventivní prohlídku u lékaře 1x za dva roky
  • Gynekologickou prohlídku 1x za rok
  • Stomatologickou prohlídku 2x ročně
  • Kuřáci mohou bezplatně podstoupit plošný screening karcinomu plic
  • Od 40 let si každé čtyři roky můžete nechat zkontrolovat činnost srdce pomocí EKG
  • Od 45. věku života si může každá žena co dva roky zajít na mamografické vyšetření
  • Od 50 let máte nárok na vyšetření tlustého střeva
  • Od 50 let mají pacienti trpící diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi nárok na vyšetření týkající se ledvin jednou za čtyři rokyKoupit časopis