Prevence,  Psychologie

Sex pro zdraví a krásu

Pravidelný sex poskytuje nejen rozkoš, ale také dodává psychickou pohodu a upevňuje zdraví.

Většina činností, které nám lékaři a specialisté pro zdravý životní styl doporučují, se u nás nesetkává zrovna s nadšením. Hodiny v tělocvičně strávené posilováním nebo během, otužování, zdravá strava… jedná se o činnosti a doporučení, které se dají do každodenního života s trochou dobré vůle zařadit, ale řekněme si upřímně, že by nás naplňovala nadšením, nebo dokonce rozkoší, se opravdu říci nedá. Ovšem o sexu, samozřejmě tom, který je provozován s chutí a zaujetím, se dá s klidným svědomím tvrdit, že potěchu přináší téměř každému z nás. Dobrá zpráva je, že právě pravidelná sexuální aktivita má nemálo pozitivních účinků na lidské zdraví.

Srdce jako zvon

Pravidelný sex je velmi důležitý pro posilování srdce a cév. Adrenalin, který se v průběhu aktu uvolňuje, zrychluje srdeční tep až o neuvěřitelných šedesát procent, čímž stimuluje srdečně-cévní systém. V průběhu milování se v těle rozproudí krev, jako kdybyste se věnovali sportovní aktivitě. Rozprouděná krev má pozitivní vliv na prevenci vzniku křečových žil a celulitidy, a navíc příznivě ovlivňuje metabolismus. Podle mnoha odborných studií mají muži, kteří se pravidelně věnují sexuálním hrátkám, mnohem nižší riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních onemocnění než ti, kteří své erotické potřeby zanedbávají.

Posilovač pánevního dna

Ženy jistě ocení, že pokud při sexu budou stahovat svaly pánve, dopřejí si nejen intenzivnější prožitek, ale zároveň posílí svaly pánevního dna, což ocení ve vyšším věku, protože tím se u nich sníží riziko inkontinence. Samozřejmě posilování pánevního dna ocení i při porodu. Navíc prožité orgasmy pomáhají regulovat hormony v těle, a díky tomu zmírňují i nepříjemné projevy jak menopauzy, tak i premenstruačního syndromu.

Příjemný tělocvik

Samozřejmě není možné zcela vyměnit pohybové aktivity za sex, protože to bychom museli od rána do večera souložit, ale i tak je pozitivní, že půlhodina intenzivního sexu nahrazuje patnáct minut cvičení ve fitness centru. Při intenzivním milování navíc zpevňujete svaly na stehnech, břiše a v pánvi. K tomu ještě musíme přičíst zvyšování tělesné kondice, nebo chcete-li výkonnosti, která je důležitá například při dobíhání vlaku, tramvaje či autobusu.


Díky pravidelným sexuálním aktivitám je tělo zásobeno serotoninem a dopaminem, což jsou látky, které dokážou potlačovat deprese a úzkosti. Foto: Shutterstock

Zabiják bolestí

Díky tomu, že se po orgasmu tělo uvolní od napětí, a to od ztuhlé šíje až po namožené svaly, dokáže sex zmírňovat nebo dokonce úplně potlačit bolest. Zatočit tak můžete nejen s bolestí hlavy, ale i svalů, zad či kloubů, ale také zmírnit příznaky premenstruačního syndromu. Kromě odbourávání bolesti samé je sex schopen zvýšit snášenlivost bolesti až o polovinu. Při orgasmu se do těla uvolňuje více testosteronu, který posiluje svaly a kosti, a tím jsou odolnější proti bolestem.

Zdroj krásy a mládí

Muži i ženy, kteří si dopřejí erotické radosti alespoň jednou týdně, se podle studií dožívají vyššího věku než sexuální abstinenti. Dokonce prý ženy, které se sexu nevyhýbají, vypadají mladší a díky dvojnásobnému množství estrogenu, který ženské tělo při sexu produkuje, mají i jemnější a svěžejší pleť a krásné zdravé vlasy. Prokrvení, ke kterému při milování dochází, má vliv nejen na cévní systém, ale také odstraňuje nečistoty z pokožky, a dokonce prý vyhlazuje vrásky.

Orgasmus snižuje riziko rakoviny prostaty

Pravidelný sex prospívá i zdraví penisu. Konkrétně orgasmus. Je dokázáno, že u mužů, kteří ejakulují alespoň pětkrát týdně, se snižuje riziko rakoviny prostaty minimálně o třetinu. Podle vědců by muži rozhodně neměli zanedbávat svůj sexuální život ani z toho důvodu, že pravidelně používaný penis sníží riziko jeho zmenšení, a hlavně poruchy erekce ve vyšším věku.

Lucie Blochová, foto: ShutterstockKoupit časopis